Menu
Kurier Praski logo
poniedziałek, 18 czerwca 2018
sekacz

Zawód zegarmistrz

W swojej praskiej pracowni bierze na warsztat zegary, które pamiętają czasy Jana III Sobieskiego. Sebastiana Huperta nie satysfakcjonuje wymiana baterii we współczesnych zegarkach.

Rozmowa z Sebastianem Hupertem, zegarmistrzem, którego pracownia mieści się przy ulicy Ludwika Kickiego 1.

Od jak dawna funkcjonuje Pana zakład?

Zakład otworzyłem w 2012 roku, tuż po uzyskaniu dyplomu mistrza. Początkowo mieścił się w piwnicy budynku, w którym jesteśmy. Następnie przeprowadziłem się z zegarami do tego pomieszczenia. A ponieważ moja kolekcja bez przerwy powiększa się, pracownia też zwiększa metraż.

Gdzie można nauczyć się zawodu zegarmistrza?

Niegdyś na Mokotowie istniała zegarmistrzowska szkoła zawodowa. Koledzy starsi ode mnie o pokolenie właśnie tę szkołę kończyli. Ale w latach 90-tych XX wieku ta placówka, podobnie jak wiele innych zawodówek, została zamknięta. Obecnie nie ma w Polsce miejsc kształcących przyszłych mistrzów. Jedyną drogą, aby zostać dyplomowanym zegarmistrzem, jest praktyczna nauka zawodu w pracowni. Po odbyciu trzyletniego stażu przystępuje się do egzaminu czeladniczego, a następnie - pracując w zawodzie - można zdobyć tytuł mistrza. Tymczasem w Łodzi powstało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa, które jeszcze w tym roku uruchomi jedyną w Polsce szkołę kształcącą zegarmistrzów.

W Pana zakładzie jest wiele pięknych, bardzo starych zegarów. Czy z którymś z nich wiąże się jakaś niezwykła historia?

Mówi się, że zegary mają duszę. Nie jestem z tych, którzy wierzą w duchy, ale coś w tym stwierdzeniu jest. Kiedy zmarła moja babcia, zegar zatrzymał się o godzinie 11:45. W większości przypadków, jeśli któryś z zegarów w tej pracowni zatrzymuje się z powodu usterki, jest to dokładnie ta godzina. Kiedyś musiałem wyjechać na dłuższy czas i moje zegary nie były nakręcane. Po powrocie okazało się, że połowa z nich zatrzymała się właśnie o 11:45. Inna historia związana jest z zakładem zegarmistrzowskim, który był pracownią pokoleniową. Pewnego dnia wraz z kolegą „po fachu” rozmawialiśmy o poprzednim właścicielu, jego nieżyjącym ojcu, a między słowami padła jakaś uwaga na jego temat. Następnego dnia, po przyjściu do pracy spostrzegliśmy, że w dwóch zegarach są pęknięte szyby. Czyżby odezwał się duch byłego właściciela pracowni?

Czy naprawa któregoś z zegarów wymagała szczególnego poświęcenia?

Jeden z eksponatów, który wisi na ścianie, na początku mojej drogi zawodowej podarował mi mój zacny przyjaciel. Zwykłem nazywać go „dziadkiem”. Jego ojciec był mistrzem naprawy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kępie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” powódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on ciągle wykazywał różne błędy. Tuż po zdaniu egzaminu mistrzowskiego przyjechałem do pracowni, podszedłem do tego właśnie zegara, dotknąłem szczypcami tylko jednej sprężynki i od tamtej pory działa bezawaryjnie. Można rzec, że potrzebował dotknięcia mistrza, żeby zacząć działać. Ciekawostką dla mnie jest fakt, że ten zegar pochodzi z 1878 roku i jest starszy ode mnie o dokładnie sto lat.

Jaki najstarszy zegar Pan naprawiał?

Tutaj musi pojawić się pewna uwaga. Otóż pewnych, bardzo starych zegarów czasami się nie naprawia. Nie ze względu na jakąś skomplikowaną budowę czy inne trudności, ale aby nie naruszyć stanu przedmiotu, który ma np. czterysta lat. Odpowiadając na pytanie, dorabiałem kiedyś wkręty do zamocowania tarczy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu.

Jakie predyspozycje, oprócz oczywistej cierpliwości powinien mieć zegarmistrz?

Cierpliwość zegarmistrza jest nie tyle istotna w momencie pracy przy mechanizmie zegara, ile w wykazywaniu jej w dłuższym okresie czasu, kiedy na uruchomienie zegara i jego prawidłowe działanie trzeba czekać miesiącami. Inne czynniki, predysponujące do zawodu zegarmistrza, nie są specjalnie wymagane. Słabszy wzrok można korygować lupką, a słuch stetoskopem. Tuż po wojnie, kiedy zapotrzebowanie na zegarmistrzów było spore, zdarzało się przecież, że naprawą zajmowali się inwalidzi wojenni po amputacji nóg. Na końcu i tak istotny okazywał się słuch, który często był uszkodzony w czasie wojny. Właśnie wtedy pomocne okazywały się stetoskopy. Ale jednak w zawodzie zegarmistrza najbardziej znacząca jest pasja.

Rozmawiała Agata Popielarczyk

e-mail
sobota, 09 czerwca 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej
19 czerwca w Szpitalu Dziecięcym przy ul.
Czytaj więcej...

RODO jak Yetti?

RODO jak Yetti?
Każdy wie, że RODO już obowiązuje, ale tylko nieliczni wiedzą na czym polega to nowe Unijne Rozporządzenie. Oto kilka istotnych faktów.
Czytaj więcej...

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018
Dzień Sąsiada to święto, które oficjalnie obchodzone jest na całym świecie.
Czytaj więcej...

Unique Choice zdradza sekrety kawy

Unique Choice zdradza sekrety kawy
W sobotę 23 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie firmowej kawiarni Unique Choice związanej z manufakturową palarnią kawy.
Czytaj więcej...

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca!

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca!
Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca! Już w najbliższy wtorek (12.
Czytaj więcej...

W MPW Bistro WuWu i Restauracja ZONI

W MPW Bistro WuWu i Restauracja ZONI
Kulinarny krajobraz Warszawy wzbogaca się o Bistro WuWu i Restaurację ZONI, które powstają na terenie zrewitalizowanego kompleksu Centrum Praskie Koneser w Muzeum Polskiej Wódki z inicjatywy rodzinno-biznesowej spółki REST TEAM sygnowanej nazwiskiem Nizio.
Czytaj więcej...

Nowa Pijalnia Czekolady E.Wedel w praskim Koneserze

Nowa Pijalnia Czekolady E.Wedel w praskim Koneserze
Wraz z początkiem czerwca otworzyła się Pijalnia Czekolady E.
Czytaj więcej...

Osreopatia

Osteopatia to metoda diagnostyki i leczenia poprzez palpację (dotyk) niezwykle popularna na zachodzie Europy, która w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać.
Czytaj więcej...

Praska perła znowu rozbłyśnie

(Więcej  wydaniu papierowym) .
Czytaj więcej...

Centrum z prawdziwego zdarzenia

Biblioteka, dom kultury i centrum Uniwersytetów Trzeciego Wieku w jedynym budynku.
Czytaj więcej...

Drugi dom neonów

Mówią, że to cmentarzysko neonów, ale to ich drugi dom.
Czytaj więcej...

O Hollywood na Saskiej Kępie

W połowie maja na księgarniane półki trafi książka „Wątek Sławy Monique Chmielewska-Lehman.
Czytaj więcej...

90 lat ZOO

W związku z 90.
Czytaj więcej...

Miejsce seniorów

  Zieleniec przy ulicy Paca oficjalnie otrzymał tytuł Skweru Seniora.
Czytaj więcej...

„Wyznacznikiem poezji jest Bóg Wyznacznikiem przyjaźni jesteś ty Ale nie sam”Krystyna Guranowska-Stolarz

„Wyznacznikiem poezji jest Bóg Wyznacznikiem przyjaźni jesteś ty Ale nie sam” Krystyna Guranowska-Stolarz Trzeba dużej odwagi, aby zdecydować się na tworzenie bajek w naszych czasach.
Czytaj więcej...

Jak wydoić Jaka? Reportaż Igi Cichoń - ethnoadventure cz. II

Jak sprawdza się jako zwierzę juczne, daje ciepłą wełnę, stosowaną przy produkcji wojłoku na jurty, a także jako domieszka „ocieplająca” do tkanin.
Czytaj więcej...

W nowe 100-lecie

W parku Skaryszewskim mieszkańcy Pragi-Południe świętowali przyłączenie Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

przydas
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
sekacz
sekacz