Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 15 listopada 2018
sekacz

Zawód Zegarmistrz

Zawód Zegarmistrz

Sebastiana Huperta nie satysfakcjonuje wymiana baterii we współczesnych zegarkach.  W swojej praskiej pracowni bierze na warsztat zegary, które pamiętają czasy Jana III Sobieskiego. 

 

Od jak dawna funkcjonuje Pana zakład? 

Zakład otworzyłem w 2012 roku, tuż po uzyskaniu dyplomu mistrza. Początkowo mieścił się w piwnicy budynku, w którym jesteśmy. Następnie przeprowadziłem się z zegarami do tego pomieszczenia. A ponieważ moja kolekcja bez przerwy powiększa się, pracownia też zwiększa metraż. 

 

Gdzie można nauczyć się zawodu zegar- mistrza?

Niegdyś na Mokotowie istniała zegarmistrzowska szkoła zawodowa. Koledzy starsi ode mnie o pokolenie właśnie tę szkołę koń- czyli. Ale w latach 90-tych XX wieku ta placówka, podobnie jak wiele innych zawodówek, została zamknięta. Obecnie nie ma w Polsce miejsc kształcących przyszłych mistrzów. Jedyną drogą, aby zostać dyplomowanym zegarmistrzem, jest praktyczna nauka zawodu w pracowni. Po odbyciu trzyletnie- go stażu przystępuje się do egzaminu czeladniczego, a następnie - pracując w zawodzie - można zdobyć tytuł mistrza. Tymczasem w Łodzi powstało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa, które jeszcze w tym roku uruchomi jedyną w Polsce szkołę kształcącą zegarmistrzów. 

 

W Pana zakładzie jest wiele pięknych, bardzo starych zegarów. Czy z którymś z nich wiąże się jakaś niezwykła historia?

Mówi się, że zegary mają duszę. Nie jestem z tych, którzy wierzą w duchy, ale coś w tym stwierdzeniu jest. Kiedy zmarła moja babcia, zegar zatrzymał się o godzinie 11:45. W większości przypadków, jeśli któryś z zegarów w tej pracowni zatrzymuje się z powodu usterki, jest to dokładnie ta godzina. Kiedyś musiałem wy- jechać na dłuższy czas i wy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kę- pie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” po- wódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on czy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu. 

 

Czy naprawa któregoś z zegarów wymagała szczególnego poświęcenia?

Jeden z eksponatów, który wisi na ścianie, na początku mojej drogi zawodowej podarował mi mój zacny przyjaciel. Zwykłem nazywać go 

T„dziadkiem”. Jego ojciec był mistrzem naprawy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kę- pie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” po- wódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on ciągle wykazywał różne błędy. Tuż po zdaniu egzaminu mistrzowskiego przyjechałem do pracowni, podszedłem do tego właśnie zegara, dotknąłem szczypcami tylko jednej sprężynki i od tamtej pory działa bezawaryjnie. Można rzec, że potrzebował dotknięcia mistrza, żeby zacząć działać. Ciekawostką dla mnie jest fakt, że ten zegar po- chodzi z 1878 roku i jest starszy ode mnie o dokładnie sto lat. 

 

Jaki najstarszy zegar Pan naprawiał? 

Tutaj musi pojawić się pewna uwaga. Otóż pewnych, bardzo starych zegarów czasami się nie naprawia. Nie ze względu na jakąś skomplikowaną budowę czy inne trudności, ale aby nie naruszyć stanu przedmiotu, który ma np. czterysta lat. Odpowiadając na pytanie, dorabiałem kiedyś wkręty do zamocowania tarczy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu. 

 

Jakie predyspozycje, oprócz oczywistej cierpliwości powinien mieć zegarmistrz? 

Cierpliwość zegarmistrza jest nie tyle istotna w momencie pracy przy mechanizmie zegara, ile w wykazywaniu jej w dłuższym okresie cza- su, kiedy na uruchomienie zegara i jego prawidłowe działanie trzeba czekać miesiącami. Inne czynniki, predysponujące do zawodu zegar- mistrza, nie są specjalnie wymagane. Słabszy wzrok można korygować lupką, a słuch stetoskopem. Tuż po wojnie, kiedy zapotrzebowanie na zegarmistrzów było spore, zdarzało się przecież, że naprawą zajmowali się inwalidzi wojen- ni po amputacji nóg. Na końcu i tak istotny okazywał się słuch, który często był uszkodzony w czasie wojny. Właśnie wtedy pomocne okazy- wały się stetoskopy. Ale jednak w zawodzie zegarmistrza najbardziej znacząca jest pasja. 

 

Rozmawiała Aga Popielarczyk

e-mail
poniedziałek, 07 maja 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje
Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku.
Czytaj więcej...

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców
Jak wyglądała Twoja dzielnica 10 lat temu? A jeszcze 10, 20 lub nawet 50 lat wcześniej? Nawet komuś, kto całe życie mieszkał w jednym miejscu, czasami trudno jest sobie przypomnieć, jakie zmiany zaszły w jego otoczeniu.
Czytaj więcej...

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych
Jako absolwent wydziału Socjologii prowadzę od 4 lat w ramach wydawanej gazety Kurier Praski badania na temat życia społecznego w wymiarze samorządowym / lokalnym na terenie Warszawy.
Czytaj więcej...

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku
Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty.
Czytaj więcej...

Pyszne i zdrowe dania na jesień

Pyszne i zdrowe dania na jesień
W jesienne słoty rozgrzewające i pyszne danie od razu poprawi nam humor. Smaczne nie musi jednak oznaczać wysokokaloryczne. Podpowiadamy jak w maksymalnie 30 minut wyczarować lekkie i sycące posiłki.
Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!
W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Pomyłka... (opowiadanie)

Pomyłka... (opowiadanie)
Warszawa, wrzesień 1944r.
Czytaj więcej...

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?
Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe? Trwa II etap konsultacji dotyczący handlowych ulic Pragi.
Czytaj więcej...

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł.

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł.
Do 4 września można głosować w konkursie „Zmieniaj świat”, organizowanym przez firmę Budimex.
Czytaj więcej...

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół „Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
Czytaj więcej...

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry! Pierwsza edycja Gry Lokalnej "Buduj Pragę" juz wkrótce zostanie przekazana czytelnikom Kuriera Praskiego.
Czytaj więcej...

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz Magdaleny Włodarkiewicz 15 letnia pływaczka trenująca na pływalni WSM przy ulicy Kawęczyńskiej 36, która została Mistrzynią oraz V-ce Mistrzynią Polski Juniorów 15 letnich w stylu klasycznym na dystansach 50 i 100 klasycznym.
Czytaj więcej...

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy Ministerstwo Obrony Narodowej sfinansowało zakup sprzętu pomagającego walczącym z chorobą nowotworową kobietom zachować włosy!!!  W najbliższy czwartek w do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zostanie dostarczony system chłodzenia skóry głowy PAXMAN zapobiegający wypadaniu włosów w trakcie chemioterapii.
Czytaj więcej...

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada Podejmij piłkarskie wyzwanie! Z okazji odbywających się właśnie Mistrzostw Świata, już w najbliższy piątek i sobotę, 13-14 lipca, Atrium Promenada przygotowało atrakcje dla małych fanów piłki nożnej.
Czytaj więcej...

"Zmieniaj świat. Budimex 50 lat"

To TY zmieniasz świat Pół miliona złotych od Budimeksu! Na 50-lecie – lider rynku budowlanego w Polsce, ogłasza projekt konkursowy „Zmieniaj świat.
Czytaj więcej...

Praska Gra Planszowa....

Praska Gra Planszowa.... Już wkrótce  nowa  gra planszowa  Twojej strony  Wisły.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

przydas
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
przydas
Przydas.pl Sklep na facetów
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin