Menu
Kurier Praski logo
piątek, 24 maja 2019
sekacz

Zawód Zegarmistrz

Zawód Zegarmistrz

Sebastiana Huperta nie satysfakcjonuje wymiana baterii we współczesnych zegarkach.  W swojej praskiej pracowni bierze na warsztat zegary, które pamiętają czasy Jana III Sobieskiego. 

 

Od jak dawna funkcjonuje Pana zakład? 

Zakład otworzyłem w 2012 roku, tuż po uzyskaniu dyplomu mistrza. Początkowo mieścił się w piwnicy budynku, w którym jesteśmy. Następnie przeprowadziłem się z zegarami do tego pomieszczenia. A ponieważ moja kolekcja bez przerwy powiększa się, pracownia też zwiększa metraż. 

 

Gdzie można nauczyć się zawodu zegar- mistrza?

Niegdyś na Mokotowie istniała zegarmistrzowska szkoła zawodowa. Koledzy starsi ode mnie o pokolenie właśnie tę szkołę koń- czyli. Ale w latach 90-tych XX wieku ta placówka, podobnie jak wiele innych zawodówek, została zamknięta. Obecnie nie ma w Polsce miejsc kształcących przyszłych mistrzów. Jedyną drogą, aby zostać dyplomowanym zegarmistrzem, jest praktyczna nauka zawodu w pracowni. Po odbyciu trzyletnie- go stażu przystępuje się do egzaminu czeladniczego, a następnie - pracując w zawodzie - można zdobyć tytuł mistrza. Tymczasem w Łodzi powstało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa, które jeszcze w tym roku uruchomi jedyną w Polsce szkołę kształcącą zegarmistrzów. 

 

W Pana zakładzie jest wiele pięknych, bardzo starych zegarów. Czy z którymś z nich wiąże się jakaś niezwykła historia?

Mówi się, że zegary mają duszę. Nie jestem z tych, którzy wierzą w duchy, ale coś w tym stwierdzeniu jest. Kiedy zmarła moja babcia, zegar zatrzymał się o godzinie 11:45. W większości przypadków, jeśli któryś z zegarów w tej pracowni zatrzymuje się z powodu usterki, jest to dokładnie ta godzina. Kiedyś musiałem wy- jechać na dłuższy czas i wy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kę- pie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” po- wódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on czy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu. 

 

Czy naprawa któregoś z zegarów wymagała szczególnego poświęcenia?

Jeden z eksponatów, który wisi na ścianie, na początku mojej drogi zawodowej podarował mi mój zacny przyjaciel. Zwykłem nazywać go 

T„dziadkiem”. Jego ojciec był mistrzem naprawy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kę- pie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” po- wódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on ciągle wykazywał różne błędy. Tuż po zdaniu egzaminu mistrzowskiego przyjechałem do pracowni, podszedłem do tego właśnie zegara, dotknąłem szczypcami tylko jednej sprężynki i od tamtej pory działa bezawaryjnie. Można rzec, że potrzebował dotknięcia mistrza, żeby zacząć działać. Ciekawostką dla mnie jest fakt, że ten zegar po- chodzi z 1878 roku i jest starszy ode mnie o dokładnie sto lat. 

 

Jaki najstarszy zegar Pan naprawiał? 

Tutaj musi pojawić się pewna uwaga. Otóż pewnych, bardzo starych zegarów czasami się nie naprawia. Nie ze względu na jakąś skomplikowaną budowę czy inne trudności, ale aby nie naruszyć stanu przedmiotu, który ma np. czterysta lat. Odpowiadając na pytanie, dorabiałem kiedyś wkręty do zamocowania tarczy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu. 

 

Jakie predyspozycje, oprócz oczywistej cierpliwości powinien mieć zegarmistrz? 

Cierpliwość zegarmistrza jest nie tyle istotna w momencie pracy przy mechanizmie zegara, ile w wykazywaniu jej w dłuższym okresie cza- su, kiedy na uruchomienie zegara i jego prawidłowe działanie trzeba czekać miesiącami. Inne czynniki, predysponujące do zawodu zegar- mistrza, nie są specjalnie wymagane. Słabszy wzrok można korygować lupką, a słuch stetoskopem. Tuż po wojnie, kiedy zapotrzebowanie na zegarmistrzów było spore, zdarzało się przecież, że naprawą zajmowali się inwalidzi wojen- ni po amputacji nóg. Na końcu i tak istotny okazywał się słuch, który często był uszkodzony w czasie wojny. Właśnie wtedy pomocne okazy- wały się stetoskopy. Ale jednak w zawodzie zegarmistrza najbardziej znacząca jest pasja. 

 

Rozmawiała Aga Popielarczyk

e-mail
poniedziałek, 07 maja 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

„Dzień piękności i radości dla mam” – prezent dla mam chorych dzieci w 18 miastach od Fundacji „Dr Clown”

 „Dzień piękności i radości dla mam” – prezent dla mam chorych dzieci  w 18 miastach od Fundacji „Dr Clown”
Trud i niezwykłe znaczenie macierzyństwa są nie do przecenienia - szczególnie w przypadku mam dzieci chorych i mam samotnie wychowujących potomstwo.
Czytaj więcej...

Szanowna Publiko i Artyści Śmichu - Chichu!

Szanowna Publiko i Artyści Śmichu - Chichu!
Burmistrz Dzielnicy Targówek, Centrum Aktywności i Kultury oraz Impresariat Artystyczny Sursum Artes – realizator Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha zapraszają zacnych i szanownych  Państwa wraz z  rodzinami na piknik rodzinny utrzymany w stylu przedwojennej Warszawy, który odbędzie się w sobotę 25 maja 2019 r.
Czytaj więcej...

Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22

Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22
Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22.
Czytaj więcej...

UKNOW.pl dla uczniów?

UKNOW.pl dla uczniów?
Każdego roku kilkanaście tysięcy warszawskich maturzystów stoi przed trudną decyzją, którą uczelnię wybrać? Grupa młodzieży z czterech warszawskich liceów postanowiła stworzyć narzędzie, które pomoże podjąć tę decyzję.
Czytaj więcej...

Wiosenna Loteria w Galerii Wileńskiej

Wiosenna Loteria w Galerii Wileńskiej
  Już dziś rozpoczyna się Wiosenna Loteria z nagrodami, podczas której przez cały miesiąc będzie można zdobywać nagrody za zakupy w Galerii Wileńskiej.
Czytaj więcej...

"Zrozumieć kapitalizm" nowa książka Karola Skorek

"Zrozumieć kapitalizm" nowa książka Karola Skorek
„Zrozumieć kapitalizm” to książka, która nie zadowoli ani socjalisty, ani klasycznego liberała i bodaj w tym właśnie tkwi jej największa zaleta.
Czytaj więcej...

Droga do WOT- u przez Internet

Droga do WOT- u przez Internet
  Do listy spraw urzędowych, które można załatwić przez Internet dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu
Od maja 2017 roku na terenie Północnego Mazowsza działa jedna z  dwóch Mazowieckich Brygad Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza
Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza:  do udziału w psychoedukacyjnej grupie wsparcia w ramach projektu „Edukacja i Wsparcie w Demencji: realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Praga Południe m.
Czytaj więcej...

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury przy niskich kosztach ogrzewania Jak zadbać o ciepły dom w zimie i nie zbankrutować? W zimie utrzymanie optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu, tak aby było ciepło i komfortowo, stanowi niekiedy prawdziwe wyzwanie.
Czytaj więcej...

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku.
Czytaj więcej...

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców Jak wyglądała Twoja dzielnica 10 lat temu? A jeszcze 10, 20 lub nawet 50 lat wcześniej? Nawet komuś, kto całe życie mieszkał w jednym miejscu, czasami trudno jest sobie przypomnieć, jakie zmiany zaszły w jego otoczeniu.
Czytaj więcej...

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych Jako absolwent wydziału Socjologii prowadzę od 4 lat w ramach wydawanej gazety Kurier Praski badania na temat życia społecznego w wymiarze samorządowym / lokalnym na terenie Warszawy.
Czytaj więcej...

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty.
Czytaj więcej...

Pyszne i zdrowe dania na jesień

Pyszne i zdrowe dania na jesień W jesienne słoty rozgrzewające i pyszne danie od razu poprawi nam humor. Smaczne nie musi jednak oznaczać wysokokaloryczne. Podpowiadamy jak w maksymalnie 30 minut wyczarować lekkie i sycące posiłki.
Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji! W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

sekacz
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
sekacz
sekacz
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin