Menu
Kurier Praski logo
piątek, 25 maja 2018
Jakie Usługi konsultacje

Zawód Zegarmistrz

Zawód Zegarmistrz

Sebastiana Huperta nie satysfakcjonuje wymiana baterii we współczesnych zegarkach.  W swojej praskiej pracowni bierze na warsztat zegary, które pamiętają czasy Jana III Sobieskiego. 

 

Od jak dawna funkcjonuje Pana zakład? 

Zakład otworzyłem w 2012 roku, tuż po uzyskaniu dyplomu mistrza. Początkowo mieścił się w piwnicy budynku, w którym jesteśmy. Następnie przeprowadziłem się z zegarami do tego pomieszczenia. A ponieważ moja kolekcja bez przerwy powiększa się, pracownia też zwiększa metraż. 

 

Gdzie można nauczyć się zawodu zegar- mistrza?

Niegdyś na Mokotowie istniała zegarmistrzowska szkoła zawodowa. Koledzy starsi ode mnie o pokolenie właśnie tę szkołę koń- czyli. Ale w latach 90-tych XX wieku ta placówka, podobnie jak wiele innych zawodówek, została zamknięta. Obecnie nie ma w Polsce miejsc kształcących przyszłych mistrzów. Jedyną drogą, aby zostać dyplomowanym zegarmistrzem, jest praktyczna nauka zawodu w pracowni. Po odbyciu trzyletnie- go stażu przystępuje się do egzaminu czeladniczego, a następnie - pracując w zawodzie - można zdobyć tytuł mistrza. Tymczasem w Łodzi powstało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa, które jeszcze w tym roku uruchomi jedyną w Polsce szkołę kształcącą zegarmistrzów. 

 

W Pana zakładzie jest wiele pięknych, bardzo starych zegarów. Czy z którymś z nich wiąże się jakaś niezwykła historia?

Mówi się, że zegary mają duszę. Nie jestem z tych, którzy wierzą w duchy, ale coś w tym stwierdzeniu jest. Kiedy zmarła moja babcia, zegar zatrzymał się o godzinie 11:45. W większości przypadków, jeśli któryś z zegarów w tej pracowni zatrzymuje się z powodu usterki, jest to dokładnie ta godzina. Kiedyś musiałem wy- jechać na dłuższy czas i wy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kę- pie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” po- wódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on czy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu. 

 

Czy naprawa któregoś z zegarów wymagała szczególnego poświęcenia?

Jeden z eksponatów, który wisi na ścianie, na początku mojej drogi zawodowej podarował mi mój zacny przyjaciel. Zwykłem nazywać go 

T„dziadkiem”. Jego ojciec był mistrzem naprawy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kę- pie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” po- wódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on ciągle wykazywał różne błędy. Tuż po zdaniu egzaminu mistrzowskiego przyjechałem do pracowni, podszedłem do tego właśnie zegara, dotknąłem szczypcami tylko jednej sprężynki i od tamtej pory działa bezawaryjnie. Można rzec, że potrzebował dotknięcia mistrza, żeby zacząć działać. Ciekawostką dla mnie jest fakt, że ten zegar po- chodzi z 1878 roku i jest starszy ode mnie o dokładnie sto lat. 

 

Jaki najstarszy zegar Pan naprawiał? 

Tutaj musi pojawić się pewna uwaga. Otóż pewnych, bardzo starych zegarów czasami się nie naprawia. Nie ze względu na jakąś skomplikowaną budowę czy inne trudności, ale aby nie naruszyć stanu przedmiotu, który ma np. czterysta lat. Odpowiadając na pytanie, dorabiałem kiedyś wkręty do zamocowania tarczy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu. 

 

Jakie predyspozycje, oprócz oczywistej cierpliwości powinien mieć zegarmistrz? 

Cierpliwość zegarmistrza jest nie tyle istotna w momencie pracy przy mechanizmie zegara, ile w wykazywaniu jej w dłuższym okresie cza- su, kiedy na uruchomienie zegara i jego prawidłowe działanie trzeba czekać miesiącami. Inne czynniki, predysponujące do zawodu zegar- mistrza, nie są specjalnie wymagane. Słabszy wzrok można korygować lupką, a słuch stetoskopem. Tuż po wojnie, kiedy zapotrzebowanie na zegarmistrzów było spore, zdarzało się przecież, że naprawą zajmowali się inwalidzi wojen- ni po amputacji nóg. Na końcu i tak istotny okazywał się słuch, który często był uszkodzony w czasie wojny. Właśnie wtedy pomocne okazy- wały się stetoskopy. Ale jednak w zawodzie zegarmistrza najbardziej znacząca jest pasja. 

 

Rozmawiała Aga Popielarczyk

e-mail
poniedziałek, 07 maja 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Słodka Noc Muzeów w Fabryce E.Wedel za nami

Słodka Noc Muzeów w Fabryce E.Wedel za nami
Gdyby tegoroczną Noc Muzeów mierzyć szerokością uśmiechu zwiedzających to z pewnością wygrałaby Fabryka Czekolady E.
Czytaj więcej...

Drugi Dom Neonów

Drugi Dom Neonów
Rozmowa z Witoldem Urbanowiczem, przewodnikiem po Muzeum Neonów.
Czytaj więcej...

Zostań mistrzem sztuki użytkowej w Galerii Wileńskiej

Zostań mistrzem sztuki użytkowej w Galerii Wileńskiej
W najbliższą sobotę, 19 maja, Galeria Wileńska zaprasza na kolejne warsztaty dla dzieci z cyklu „Zostań praskim mistrzem”.
Czytaj więcej...

Jakie usługi są potrzebne na Pradze Południe i Pradze Północ - konsultacje społeczne

Jakie usługi są potrzebne na Pradze Południe i Pradze Północ - konsultacje społeczne
  Jakich usług na Pradze brakuje, a jakich jest za dużo? Co powinno powstać w niewynajętych lokalach w Twojej okolicy – sklep, kawiarnia, a może księgarnia? Powiedz nam – Twoja opinia się liczy!     Rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem Koncepcji gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do zasobu m.
Czytaj więcej...

Prascy rzemieślnicy mają swoje targi!

Prascy rzemieślnicy mają swoje targi!
I edycja wystawy rzemieślników: Starej i Nowej Pragi, Szmulowizny, Kamionka oraz Targówka Fabrycznego i Mieszkaniowego
Czytaj więcej...

Noc Muzeów w Wedlu

Noc Muzeów w Wedlu
Już 19 maja, Fabryka Czekolady E.
Czytaj więcej...

COOL KIDS - licealistki pomagają dzieciom z domów dziecka

COOL KIDS - licealistki pomagają dzieciom z domów dziecka
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś nie mógł rozwijać swoich pasji? Trudno jest przecież żyć z poczuciem, że nie możesz spełniać się w życiu.
Czytaj więcej...

Bajki wokół nas

Bajki wokół nas
„Wyznacznikiem poezji jest Bóg Wyznacznikiem przyjaźni jesteś ty Ale nie sam” Krystyna Guranowska-Stolarz
Czytaj więcej...

Galeria Wileńska kolejny raz ułatwia zatrudnienie mieszkańcom Pragi-Północ

Galeria Wileńska kolejny raz ułatwia zatrudnienie mieszkańcom Pragi-Północ
Drugi rok z rzędu Galeria Wileńska realizuje projekt "Pracuj z nami" skierowany do młodych osób poszukujących pracy.
Czytaj więcej...

Przyszłość Parku Skaryszewskiego w naszych rękach!

Przyszłość Parku Skaryszewskiego w naszych rękach!
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaprasza wszystkich zainteresowanych przyszłością Parku Skaryszewskiego do udziału w konsultacjach społecznych.
Czytaj więcej...

Zostań mistrzem sztuki radiowej w Galerii Wileńskiej

Zostań mistrzem sztuki radiowej w Galerii Wileńskiej Już w najbliższą sobotę, 14 kwietnia, w Galerii Wileńskiej odbędą się kolejne warsztaty dla dzieci z cyklu „Zostań praskim mistrzem”.
Czytaj więcej...

Wschodni ślad. Praski Przewodnik komiksowy

Wschodni ślad. Praski Przewodnik komiksowy Powstanie „Praski Przewodnik Komiksowy”.
Czytaj więcej...

Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada

Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada W Atrium Promenada zapanuje wrotkowe szaleństwo! Na miłośników jazdy na wrotkach przez cały kwiecień, 7 dni w tygodniu, czeka dostępna dla wszystkich mobilna wrotkarnia,  z bezpłatną wypożyczalnią sprzętu.
Czytaj więcej...

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię Rozmowa z Andrzejem Szumowskim, prezesem Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem Muzeum Polskiej Wódki       Polska Wódka - czy to wdzięczny temat na muzeum? Powinniśmy być z niej dumni, tak jak inne kraje ze swoich alkoholi?    Jest się czym chwalić - Polska Wódka jest jedyną globalną polską marką produktową rozpoznawalną na całym świecie i szanowaną ze względu na jakość.
Czytaj więcej...

„Lojalni Pradze” – nowy mural Galerii Wileńskiej

„Lojalni Pradze” – nowy mural Galerii Wileńskiej Praga to najbardziej unikalna dzielnica w Warszawie, zasługuje więc na szczególne podkreślenie lokalnego klimatu .
Czytaj więcej...

Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora

Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora Na mapie Warszawy, a dokładnie Pragi-Południe, a jeszcze dokładniej – Grochowa, pojawiło się nowe miejsce o nazwie Skwer Seniora.
Czytaj więcej...

Festiwal kulturaki na Białołęce: KULTURAKI

Festiwal kulturaki na Białołęce: KULTURAKI Wspólne czytanie na scenie wierszy Brzechwy z Grażyną Szapołowską, koncert Budyń Julka Tuwima, Ostry Dyżur Literacki, 5 niezwykłych stref warsztatowych a także goście specjalni: aktorzy, rysownicy, dziennikarze i podróżnicy.
Czytaj więcej...

Królowie Swaneti cz. I

Królowie Swaneti cz. I Co sprawia, że Swanowie są Swanami? Po pierwsze kochają Swanetię.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

sekacz
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
przydas
sekacz
przydas