Menu
Kurier Praski logo
wtorek, 17 lipca 2018
sekacz

Zawód Zegarmistrz

Zawód Zegarmistrz

Sebastiana Huperta nie satysfakcjonuje wymiana baterii we współczesnych zegarkach.  W swojej praskiej pracowni bierze na warsztat zegary, które pamiętają czasy Jana III Sobieskiego. 

 

Od jak dawna funkcjonuje Pana zakład? 

Zakład otworzyłem w 2012 roku, tuż po uzyskaniu dyplomu mistrza. Początkowo mieścił się w piwnicy budynku, w którym jesteśmy. Następnie przeprowadziłem się z zegarami do tego pomieszczenia. A ponieważ moja kolekcja bez przerwy powiększa się, pracownia też zwiększa metraż. 

 

Gdzie można nauczyć się zawodu zegar- mistrza?

Niegdyś na Mokotowie istniała zegarmistrzowska szkoła zawodowa. Koledzy starsi ode mnie o pokolenie właśnie tę szkołę koń- czyli. Ale w latach 90-tych XX wieku ta placówka, podobnie jak wiele innych zawodówek, została zamknięta. Obecnie nie ma w Polsce miejsc kształcących przyszłych mistrzów. Jedyną drogą, aby zostać dyplomowanym zegarmistrzem, jest praktyczna nauka zawodu w pracowni. Po odbyciu trzyletnie- go stażu przystępuje się do egzaminu czeladniczego, a następnie - pracując w zawodzie - można zdobyć tytuł mistrza. Tymczasem w Łodzi powstało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa, które jeszcze w tym roku uruchomi jedyną w Polsce szkołę kształcącą zegarmistrzów. 

 

W Pana zakładzie jest wiele pięknych, bardzo starych zegarów. Czy z którymś z nich wiąże się jakaś niezwykła historia?

Mówi się, że zegary mają duszę. Nie jestem z tych, którzy wierzą w duchy, ale coś w tym stwierdzeniu jest. Kiedy zmarła moja babcia, zegar zatrzymał się o godzinie 11:45. W większości przypadków, jeśli któryś z zegarów w tej pracowni zatrzymuje się z powodu usterki, jest to dokładnie ta godzina. Kiedyś musiałem wy- jechać na dłuższy czas i wy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kę- pie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” po- wódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on czy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu. 

 

Czy naprawa któregoś z zegarów wymagała szczególnego poświęcenia?

Jeden z eksponatów, który wisi na ścianie, na początku mojej drogi zawodowej podarował mi mój zacny przyjaciel. Zwykłem nazywać go 

T„dziadkiem”. Jego ojciec był mistrzem naprawy zegarów za czasów okupacji niemieckiej. Zegar, zanim trafił pod moją opiekę, przeleżał w piwnicy jednego z budynków na Saskiej Kę- pie przez ponad dwadzieścia lat i „przeżył” po- wódź w 1997 roku. Okaz, o którym mówimy, leżał w zalanej, a później wilgotnej piwnicy, co spowodowało jego poważne uszkodzenia. To zegar typu repetier o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Naprawiałem go aż trzy lata, a on ciągle wykazywał różne błędy. Tuż po zdaniu egzaminu mistrzowskiego przyjechałem do pracowni, podszedłem do tego właśnie zegara, dotknąłem szczypcami tylko jednej sprężynki i od tamtej pory działa bezawaryjnie. Można rzec, że potrzebował dotknięcia mistrza, żeby zacząć działać. Ciekawostką dla mnie jest fakt, że ten zegar po- chodzi z 1878 roku i jest starszy ode mnie o dokładnie sto lat. 

 

Jaki najstarszy zegar Pan naprawiał? 

Tutaj musi pojawić się pewna uwaga. Otóż pewnych, bardzo starych zegarów czasami się nie naprawia. Nie ze względu na jakąś skomplikowaną budowę czy inne trudności, ale aby nie naruszyć stanu przedmiotu, który ma np. czterysta lat. Odpowiadając na pytanie, dorabiałem kiedyś wkręty do zamocowania tarczy w zegarze kaflowym, który pochodził z początku XVII w. Zegar był niesprawny ze względu na poważne uszkodzenie wewnątrz mechanizmu, jednak naprawy tej zaniechaliśmy, dlatego żeby nie naruszyć oryginalnej konstrukcji wewnątrz. Natomiast w pełni naprawiany i serwisowany najstarszy zegar pochodził z połowy XVII w. Był kompletny, wymagał jedynie okresowego serwisu. 

 

Jakie predyspozycje, oprócz oczywistej cierpliwości powinien mieć zegarmistrz? 

Cierpliwość zegarmistrza jest nie tyle istotna w momencie pracy przy mechanizmie zegara, ile w wykazywaniu jej w dłuższym okresie cza- su, kiedy na uruchomienie zegara i jego prawidłowe działanie trzeba czekać miesiącami. Inne czynniki, predysponujące do zawodu zegar- mistrza, nie są specjalnie wymagane. Słabszy wzrok można korygować lupką, a słuch stetoskopem. Tuż po wojnie, kiedy zapotrzebowanie na zegarmistrzów było spore, zdarzało się przecież, że naprawą zajmowali się inwalidzi wojen- ni po amputacji nóg. Na końcu i tak istotny okazywał się słuch, który często był uszkodzony w czasie wojny. Właśnie wtedy pomocne okazy- wały się stetoskopy. Ale jednak w zawodzie zegarmistrza najbardziej znacząca jest pasja. 

 

Rozmawiała Aga Popielarczyk

e-mail
poniedziałek, 07 maja 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Praska Gra Planszowa....

Praska Gra Planszowa....
Już wkrótce  nowa  gra planszowa  Twojej strony  Wisły.
Czytaj więcej...

Skoczne Lato w Mieście na Łopuszańskiej!

Skoczne Lato w Mieście na Łopuszańskiej!
Ruszyły zapisy na Summer Camp 2018 w Centrum Aktywnej Rozrywki AIRO.
Czytaj więcej...

Marek Piekarczyk na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula

Marek Piekarczyk na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula
Już 30 czerwca na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula zagości legenda polskiego rocka - Marek Piekarczyk, a wraz z nim debiutant - Adam „Nokk” Jędrzejczyk.
Czytaj więcej...

Żywa Biblioteka w Centrum Wielokulturowym

Żywa Biblioteka w Centrum Wielokulturowym
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu Żywa Biblioteka, które odbędzie się w niedzielę 24 czerwca w godzinach 11:00-14:00 w siedzibie Centrum Wielokulturowego w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 54.
Czytaj więcej...

Uwolnij dyrygenta! Muzyczno-technologiczna gra plenerowa dla całej rodziny

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza mieszkańców na grę plenerową z muzyką i technologią w roli głównej.
Czytaj więcej...

Aktywna Rodzina – Kapitan Warszawa Zaprasza do Świata bajek!

Aktywna Rodzina – Kapitan Warszawa Zaprasza do Świata bajek!
  Przenieś się do wspaniałego świata Księgi Dżungli i pomóż Mowgliemu uratować zwierzaki! Każde dziecko kocha bajki! Zresztą, czy ktoś ich nie kocha? Pozwalają nam przenieść się w zupełnie inny, wesoły kolorowy świat! W tym roku już po raz szósty wyruszycie we wspaniałą, pasjonującą podróż przez dzielnice Warszawy, wraz z jej superbohaterem Kapitanem Warszawą! Tym razem zapraszamy Was do gry miejskiej inspirowanej książką Księga Dżungli! Już w sobotę, 30 czerwca spotkajmy się by poznać zwyczaje panujące w dżungli! Wspólnymi siłami będziemy przemierzać zakątki dzikiej natury i ruszymy na ratunek zagrożonym zwierzętom.
Czytaj więcej...

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej
19 czerwca w Szpitalu Dziecięcym przy ul.
Czytaj więcej...

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada Podejmij piłkarskie wyzwanie! Z okazji odbywających się właśnie Mistrzostw Świata, już w najbliższy piątek i sobotę, 13-14 lipca, Atrium Promenada przygotowało atrakcje dla małych fanów piłki nożnej.
Czytaj więcej...

"Zmieniaj świat. Budimex 50 lat"

To TY zmieniasz świat Pół miliona złotych od Budimeksu! Na 50-lecie – lider rynku budowlanego w Polsce, ogłasza projekt konkursowy „Zmieniaj świat.
Czytaj więcej...

Prascy społecznicy Wanda Jaworska-Malicka

Urodziła się w nadmorskiej miejscowości, jednak miłość do warszawiaka sprawiła, że ponad 40 lat temu przeprowadziła się do stolicy.
Czytaj więcej...

Warszawa bez smogu

Aktywiści Warszawy Bez Smogu, wchodzącej w skład Polskiego Alarmu Smogowego, złożą 20 czerwca, o godz.
Czytaj więcej...

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku Roman Stanisław Dmowski, wybitny polski polityk, mąż stanu, publicysta, współzałożyciel Narodowej Demokracji, mieszkaniec Pragi.
Czytaj więcej...

„Mistrzostwa Zakupów” w Galerii Wileńskiej

„Mistrzostwa Zakupów” w Galerii Wileńskiej W najbliższy piątek, 22 czerwca, Galerię Wileńską ogarnie nie tylko piłkarska, ale i zakupowa gorączka.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

Przydas.pl Sklep na facetów
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz