Menu
Kurier Praski logo
środa, 27 października 2021
vistulian_czym_jest

Zarządzanie stresem i emocjami

Zarządzanie stresem i emocjami

Grupa skazanych kobiet przebywających w Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie wzięła udział  w programie resocjalizacyjnym którego głównym celem jest rozwój kompetencji oraz wiedzy uczestników w obszarach zarządzania stresem, emocjami, dbania o siebie i swoją równowagę wewnętrzną we wszystkich obszarach życia.

Założenia programu

W dzisiejszych czasach stres jest integralną częścią każdego człowieka, jest niczym otaczające nasz powietrze. Życie bez emocji byłoby spokojne, błogie, ale również puste, nudne i bez uniesień. Są emocje, których chętnie doświadczamy, ale także te, których chcielibyśmy unikać. Niezmiernie ważne jest to, abyśmy adekwatnie reagowali na bodźce płynące z otoczenia. To, co nas spotyka w życiu prywatnym oraz zawodowym wymaga reinterpretacji, wsparcia różnych osób oraz umiejętności skutecznego radzenia sobie ze stresem.

Osoby skazane za popełnienie przestępstw oprócz problemu z prawem doświadczają wielu innych problemów czy trudności życiowych. Problemy te z powodu wpływania na samopoczucie i zachowanie mogą być w ścisłym związku z zachowaniami przestępczymi. Do problemów, które destrukcyjnie wpływają na funkcjonowanie i wybory życiowe należą m.in. trudność w konstruktywnym radzeniu sobie ze stresem i doświadczanymi emocjami. Izolacja więzienna, jest bez wątpienia złożoną sytuacją trudną. Popełnione i wykryte przestępstwo pociąga za sobą cały splot zdarzeń- dochodzenie, aresztowanie, osądzenie i wydanie wyroku. Wszystkie te fatalne wydarzenia stanowią źródło silnych przeżyć i negatywnych emocji, które nazywamy stresem lub szerzej odczynem stresowym. Stan ten towarzyszy człowiekowi w fazie śledztwa i pobytu w areszcie- często niewiarygodnie długim-a potem w czasie orzekania winy i ferowania wyroku.

Stres jest stałym elementem życia zwłaszcza tych osób, które mocą sądu skazane zostały na odbycie kary pozbawienia wolności. Od przekroczenia bramy aresztu śledczego, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, a czasem latami raczej nie będzie ich opuszczał, a być może narastał. Izolacja człowieka w obcym mu zazwyczaj i zdecydowanie niegościnnym środowisku jest więc dla niego złożoną sytuacją trudną lub stresową.

Ważnym jest zatem poznanie źródeł stresu więziennego osób skazanych na karę pozbawienia wolności, jego bezpośrednich i odległych skutków, a także rzeczywistych i możliwych sposobów radzenia sobie więźniów z tą sytuacją.

Cel

Głównym celem programu jest rozwój kompetencji oraz wiedzy uczestników w obszarach zarządzania stresem, emocjami, dbania o siebie i swoją równowagę wewnętrzną we wszystkich obszarach życia. Do powyższego uczestnicy dążą, poprzez zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej wpływu stresu na zdrowie człowieka, pogłębienie wglądu we własne mechanizmy radzenia sobie ze stresem, nabycie umiejętności rozpoznawania oznak stresu oraz rozpoznawania i zarządzania osobistymi zasobami w momentach wzburzenia, modelowanie pożądanych postaw w sytuacjach wywołujących reakcje stresowe oraz nabycie umiejętności stosowania technik relaksacyjnych, służących redukcji napięcia emocjonalnego.

Afirmacja

Afirmacja, czyli pozytywne myślenie o sobie i świecie, nie tylko wzmacnia poczucie własnej wartości, lecz także pomaga osiągać cele i znosić trudy codzienności.

Kadra penitencjarna aby podołać oczekiwaniom związanym z readaptacją społeczną osób osadzonych świadomie określa zakres oddziaływań wychowawczych, które będą je wspierać. Ważnym czynnikiem jest podmiotowe traktowanie osób osadzonych. Istotą takiego podejścia jest troska o to, by same były w stanie postrzegać siebie w kategoriach osobowych – jestem „kimś”, a nie w kategoriach rzeczowych określanych zaimkiem „coś”, jestem „czymś” . Spełnienie tego warunku umożliwia otwarcie osoby na wartość życia społecznego i gotowość nadawania własnemu życiu nowej jakości. Pośród innych warunków warto zwrócić uwagę na pomoc w odkrywaniu własnej godności oraz poszukiwaniu i znajdowaniu sensu swego życia.

 

e-mail
środa, 03 marca 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca!
Mariusz Surosz "Praga. Czeskie ścieżki"
Czytaj więcej...

Freekonomia i KP polecają

Freekonomia i KP polecają
Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis
Czytaj więcej...

"Czytanie wzmacnia"

"Czytanie wzmacnia"
VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek została zainicjonowana w 2015 roku.
Czytaj więcej...

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!
Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

„Myślę, więc nie śmiecę”

„Myślę, więc nie śmiecę”
„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ” „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Czytaj więcej...

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca
Oddziaływania resocjalizacyjne wobec osób pozbawionych wolności mogą mieć różną formę.
Czytaj więcej...

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie aresztu śledczego w zakresie dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe     Warsztaty psychologiczne i edukacyjne, piknik międzypokoleniowy, potańcówka retro - to tylko niektóre działania, które zostaną zrealizowane przez warszawskie organizacje pozarządowe w ramach konkursu grantowego „Wedel od Serca” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Pragi-Południe.
Czytaj więcej...

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
pion_koncepcja
zwolnieni z teorii
freekonomia
freekonomia

Pogoda

Kurs Walut

pion_koncepcja
Przydas.pl Sklep na facetów
freekonomia