Menu
Kurier Praski logo
wtorek, 18 grudnia 2018
sekacz

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię
Rozmowa z Andrzejem Szumowskim, prezesem Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem Muzeum Polskiej Wódki
 
 
 
Polska Wódka - czy to wdzięczny temat na muzeum? Powinniśmy być z niej dumni, tak jak inne kraje ze swoich alkoholi? 
 
Jest się czym chwalić - Polska Wódka jest jedyną globalną polską marką produktową rozpoznawalną na całym świecie i szanowaną ze względu na jakość. Większość państw ma swoje narodowe trunki, z których są dumne i je promują. I - z tego co mi wiadomo w prawie każdym z nich są muzea tychże alkoholi. Są domy whisky, szampana, rumu czy koniaku. Są także muzea wódki w krajach, które - oprócz Polski - z niej słyną. Czas na nas. Mogę powiedzieć krótko: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, muzeum swej wódki mają”. Dla Polaków będzie to nostalgiczne, sentymentalne spotkanie, dla zagranicznych turystów - przypomnienie o polskiej wódce. 
 
Na co zwiedzający mogą liczyć, odwiedzając Muzeum Polskiej Wódki?
 
Niektórzy szeroko otworzą oczy, gdy dowiedzą się, że to nie Rosja, a Polska jest kolebką tego alkoholu. Pokażemy jego historię. Kilkusetletnią. Dłuższą niż historia koniaku. W naszej kolekcji znajdzie się m.in. ponad 100-letni artefakt - miara z pieczęciami carskimi do mierzenia pojemności alkoholu. Przedstawimy główne ośrodki produkcji i kierunki eksportu polskiej wódki. Pokażemy, jak wygląda proces technologiczny i w jaki sposób produkuje się alkohol, aby można nazwać go Polską Wódką. Będziemy pokazywać wódkę w polskiej kulturze. Przecież scena w barze z „Popiołu i Diamentu” jest tak symboliczna, jak mało która w polskim kinie. Co najistotniejsze, będziemy tłumaczyć, co właściwie znaczy określenie Polska Wódka.
 
Polska Wódka nie równa się wódce produkowanej w Polsce?
 
Zgadza się. O tym, czym jest Polska Wódka, mówi ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, której obowiązująca wersja weszła w życie w 13 stycznia 2013 roku. Aby wódka była polską w myśl jej zapisów, cały proces jej wyrobu musi się odbywać na terytorium Polski. Tu musi się odbywać destylacja, rektyfikacja i produkcja finalna. Polską Wódkę można robić z określonych surowców. Z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, pszenżyta lub ziemniaka. Bez dodatku stosunkowo współczesnej kukurydzy ani melasy cukrowej. Jeśli te kryteria nie są spełnione, mówimy o wódce produkowanej w Polsce. 
 
Muzeum będzie znajdowało się w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Jak wiele z jej wyposażenia stanie się częścią muzealnych ekspozycji?
 
Niewiele, ponieważ po zakończeniu produkcji w Koneserze cały sprzęt został zdemontowany. Tylko budynek Rektyfikacji z 1897 roku, w którym powstają ekspozycje, będzie łączył muzeum z dawną Wytwór nią Wódek. On sam w sobie jest zabytkiem, podlegającym ochronie konserwatora. Jeśli nie artefakty, to przynajmniej mury będą świadczyć o tym, że w tym miejscu odbywała się produkcja. Ciekawymi elementami, które wiążą się z dawnym Koneserem, będą piece do wytwarzania pary technologicznej, stanowiące zdobny element aranżacji zrewitalizowanego budynku. 
 
O muzeum zrobiło się głośno już przy okazji poszukiwania m.in. przewodników. Z jakim odzewem spotkały się oferty pracy?
 
Odbiło się to tak szerokim echem, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wpłynęło kilka tysięcy CV. Świadczy to o atrakcyjności samego miejsca i o chęci kandydatów zmierzenia się z nieznanym. Bo to nie będzie zwykłe muzeum. To będzie jedyne na mapie Warszawy, a także całej Polski, spotkanie z historią jednego z najbardziej polskich produktów. Kiedy muzeum otworzy drzwi przed zwiedzającymi? Muzeum otwieramy już w czerwcu bieżącego roku. Będziemy wtedy przyjmowali turystów, organizowali spotkania oraz eventy. Natomiast oficjalne przecięcie wstęgi nastąpi we wrześniu wraz z otwarciem całego Centrum Praskiego Koneser. 
 
Rozmawiał: Marcin Gruza
 
e-mail
poniedziałek, 09 kwietnia 2018

Komentarze

kamil
2018-04-23 23:04
KOneser to miejsce które zna wielu ludzi nie tylko warszawiaków. Dziś kiedy dzięki naprawde dobrej rewitalizacji wyrasta na wizytówkę prawobrzeżnaj Warszawy można powiedzieć zę tylko czekamy na otwarcie wszystkich inwestycji. Sam pamiętam dobrze jak wyglądał jeszcze kilka lat temu i przyznam że jestem dumny. Planowane Muzeum Posliej Wódki będzie na bank niezłym hitem bo nasz zacny trunek przyniósł nam sławę już lata temu i turyści z pewnościa ustawią się w kolejce by zobaczyć jak był produkowany. Z reszta nie tylko turyści ja sam tam pójde z przyjemnością.
Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje
Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku.
Czytaj więcej...

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców
Jak wyglądała Twoja dzielnica 10 lat temu? A jeszcze 10, 20 lub nawet 50 lat wcześniej? Nawet komuś, kto całe życie mieszkał w jednym miejscu, czasami trudno jest sobie przypomnieć, jakie zmiany zaszły w jego otoczeniu.
Czytaj więcej...

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych
Jako absolwent wydziału Socjologii prowadzę od 4 lat w ramach wydawanej gazety Kurier Praski badania na temat życia społecznego w wymiarze samorządowym / lokalnym na terenie Warszawy.
Czytaj więcej...

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku
Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty.
Czytaj więcej...

Pyszne i zdrowe dania na jesień

Pyszne i zdrowe dania na jesień
W jesienne słoty rozgrzewające i pyszne danie od razu poprawi nam humor. Smaczne nie musi jednak oznaczać wysokokaloryczne. Podpowiadamy jak w maksymalnie 30 minut wyczarować lekkie i sycące posiłki.
Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!
W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Pomyłka... (opowiadanie)

Pomyłka... (opowiadanie)
Warszawa, wrzesień 1944r.
Czytaj więcej...

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?
Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe? Trwa II etap konsultacji dotyczący handlowych ulic Pragi.
Czytaj więcej...

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł.

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł. Do 4 września można głosować w konkursie „Zmieniaj świat”, organizowanym przez firmę Budimex.
Czytaj więcej...

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół „Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
Czytaj więcej...

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry! Pierwsza edycja Gry Lokalnej "Buduj Pragę" juz wkrótce zostanie przekazana czytelnikom Kuriera Praskiego.
Czytaj więcej...

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz Magdaleny Włodarkiewicz 15 letnia pływaczka trenująca na pływalni WSM przy ulicy Kawęczyńskiej 36, która została Mistrzynią oraz V-ce Mistrzynią Polski Juniorów 15 letnich w stylu klasycznym na dystansach 50 i 100 klasycznym.
Czytaj więcej...

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy Ministerstwo Obrony Narodowej sfinansowało zakup sprzętu pomagającego walczącym z chorobą nowotworową kobietom zachować włosy!!!  W najbliższy czwartek w do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zostanie dostarczony system chłodzenia skóry głowy PAXMAN zapobiegający wypadaniu włosów w trakcie chemioterapii.
Czytaj więcej...

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada Podejmij piłkarskie wyzwanie! Z okazji odbywających się właśnie Mistrzostw Świata, już w najbliższy piątek i sobotę, 13-14 lipca, Atrium Promenada przygotowało atrakcje dla małych fanów piłki nożnej.
Czytaj więcej...

"Zmieniaj świat. Budimex 50 lat"

To TY zmieniasz świat Pół miliona złotych od Budimeksu! Na 50-lecie – lider rynku budowlanego w Polsce, ogłasza projekt konkursowy „Zmieniaj świat.
Czytaj więcej...

Praska Gra Planszowa....

Praska Gra Planszowa.... Już wkrótce  nowa  gra planszowa  Twojej strony  Wisły.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin