Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 16 sierpnia 2018
sekacz

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię
Rozmowa z Andrzejem Szumowskim, prezesem Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem Muzeum Polskiej Wódki
 
 
 
Polska Wódka - czy to wdzięczny temat na muzeum? Powinniśmy być z niej dumni, tak jak inne kraje ze swoich alkoholi? 
 
Jest się czym chwalić - Polska Wódka jest jedyną globalną polską marką produktową rozpoznawalną na całym świecie i szanowaną ze względu na jakość. Większość państw ma swoje narodowe trunki, z których są dumne i je promują. I - z tego co mi wiadomo w prawie każdym z nich są muzea tychże alkoholi. Są domy whisky, szampana, rumu czy koniaku. Są także muzea wódki w krajach, które - oprócz Polski - z niej słyną. Czas na nas. Mogę powiedzieć krótko: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, muzeum swej wódki mają”. Dla Polaków będzie to nostalgiczne, sentymentalne spotkanie, dla zagranicznych turystów - przypomnienie o polskiej wódce. 
 
Na co zwiedzający mogą liczyć, odwiedzając Muzeum Polskiej Wódki?
 
Niektórzy szeroko otworzą oczy, gdy dowiedzą się, że to nie Rosja, a Polska jest kolebką tego alkoholu. Pokażemy jego historię. Kilkusetletnią. Dłuższą niż historia koniaku. W naszej kolekcji znajdzie się m.in. ponad 100-letni artefakt - miara z pieczęciami carskimi do mierzenia pojemności alkoholu. Przedstawimy główne ośrodki produkcji i kierunki eksportu polskiej wódki. Pokażemy, jak wygląda proces technologiczny i w jaki sposób produkuje się alkohol, aby można nazwać go Polską Wódką. Będziemy pokazywać wódkę w polskiej kulturze. Przecież scena w barze z „Popiołu i Diamentu” jest tak symboliczna, jak mało która w polskim kinie. Co najistotniejsze, będziemy tłumaczyć, co właściwie znaczy określenie Polska Wódka.
 
Polska Wódka nie równa się wódce produkowanej w Polsce?
 
Zgadza się. O tym, czym jest Polska Wódka, mówi ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, której obowiązująca wersja weszła w życie w 13 stycznia 2013 roku. Aby wódka była polską w myśl jej zapisów, cały proces jej wyrobu musi się odbywać na terytorium Polski. Tu musi się odbywać destylacja, rektyfikacja i produkcja finalna. Polską Wódkę można robić z określonych surowców. Z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, pszenżyta lub ziemniaka. Bez dodatku stosunkowo współczesnej kukurydzy ani melasy cukrowej. Jeśli te kryteria nie są spełnione, mówimy o wódce produkowanej w Polsce. 
 
Muzeum będzie znajdowało się w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Jak wiele z jej wyposażenia stanie się częścią muzealnych ekspozycji?
 
Niewiele, ponieważ po zakończeniu produkcji w Koneserze cały sprzęt został zdemontowany. Tylko budynek Rektyfikacji z 1897 roku, w którym powstają ekspozycje, będzie łączył muzeum z dawną Wytwór nią Wódek. On sam w sobie jest zabytkiem, podlegającym ochronie konserwatora. Jeśli nie artefakty, to przynajmniej mury będą świadczyć o tym, że w tym miejscu odbywała się produkcja. Ciekawymi elementami, które wiążą się z dawnym Koneserem, będą piece do wytwarzania pary technologicznej, stanowiące zdobny element aranżacji zrewitalizowanego budynku. 
 
O muzeum zrobiło się głośno już przy okazji poszukiwania m.in. przewodników. Z jakim odzewem spotkały się oferty pracy?
 
Odbiło się to tak szerokim echem, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wpłynęło kilka tysięcy CV. Świadczy to o atrakcyjności samego miejsca i o chęci kandydatów zmierzenia się z nieznanym. Bo to nie będzie zwykłe muzeum. To będzie jedyne na mapie Warszawy, a także całej Polski, spotkanie z historią jednego z najbardziej polskich produktów. Kiedy muzeum otworzy drzwi przed zwiedzającymi? Muzeum otwieramy już w czerwcu bieżącego roku. Będziemy wtedy przyjmowali turystów, organizowali spotkania oraz eventy. Natomiast oficjalne przecięcie wstęgi nastąpi we wrześniu wraz z otwarciem całego Centrum Praskiego Koneser. 
 
Rozmawiał: Marcin Gruza
 
e-mail
poniedziałek, 09 kwietnia 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół
„Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
Czytaj więcej...

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!
Pierwsza edycja Gry Lokalnej "Buduj Pragę" juz wkrótce zostanie przekazana czytelnikom Kuriera Praskiego.
Czytaj więcej...

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz
Magdaleny Włodarkiewicz 15 letnia pływaczka trenująca na pływalni WSM przy ulicy Kawęczyńskiej 36, która została Mistrzynią oraz V-ce Mistrzynią Polski Juniorów 15 letnich w stylu klasycznym na dystansach 50 i 100 klasycznym.
Czytaj więcej...

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy
Ministerstwo Obrony Narodowej sfinansowało zakup sprzętu pomagającego walczącym z chorobą nowotworową kobietom zachować włosy!!!  W najbliższy czwartek w do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zostanie dostarczony system chłodzenia skóry głowy PAXMAN zapobiegający wypadaniu włosów w trakcie chemioterapii.
Czytaj więcej...

Praska Gra Planszowa....

Praska Gra Planszowa....
Już wkrótce  nowa  gra planszowa  Twojej strony  Wisły.
Czytaj więcej...

Skoczne Lato w Mieście na Łopuszańskiej!

Skoczne Lato w Mieście na Łopuszańskiej!
Ruszyły zapisy na Summer Camp 2018 w Centrum Aktywnej Rozrywki AIRO.
Czytaj więcej...

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada Podejmij piłkarskie wyzwanie! Z okazji odbywających się właśnie Mistrzostw Świata, już w najbliższy piątek i sobotę, 13-14 lipca, Atrium Promenada przygotowało atrakcje dla małych fanów piłki nożnej.
Czytaj więcej...

"Zmieniaj świat. Budimex 50 lat"

To TY zmieniasz świat Pół miliona złotych od Budimeksu! Na 50-lecie – lider rynku budowlanego w Polsce, ogłasza projekt konkursowy „Zmieniaj świat.
Czytaj więcej...

Prascy społecznicy Wanda Jaworska-Malicka

Urodziła się w nadmorskiej miejscowości, jednak miłość do warszawiaka sprawiła, że ponad 40 lat temu przeprowadziła się do stolicy.
Czytaj więcej...

Marek Piekarczyk na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula

Marek Piekarczyk na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula Już 30 czerwca na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula zagości legenda polskiego rocka - Marek Piekarczyk, a wraz z nim debiutant - Adam „Nokk” Jędrzejczyk.
Czytaj więcej...

Warszawa bez smogu

Aktywiści Warszawy Bez Smogu, wchodzącej w skład Polskiego Alarmu Smogowego, złożą 20 czerwca, o godz.
Czytaj więcej...

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku Roman Stanisław Dmowski, wybitny polski polityk, mąż stanu, publicysta, współzałożyciel Narodowej Demokracji, mieszkaniec Pragi.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

sekacz
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
przydas
przydas