Menu
Kurier Praski logo
piątek, 20 kwietnia 2018
sekacz

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię
Rozmowa z Andrzejem Szumowskim, prezesem Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem Muzeum Polskiej Wódki
 
 
 
Polska Wódka - czy to wdzięczny temat na muzeum? Powinniśmy być z niej dumni, tak jak inne kraje ze swoich alkoholi? 
 
Jest się czym chwalić - Polska Wódka jest jedyną globalną polską marką produktową rozpoznawalną na całym świecie i szanowaną ze względu na jakość. Większość państw ma swoje narodowe trunki, z których są dumne i je promują. I - z tego co mi wiadomo w prawie każdym z nich są muzea tychże alkoholi. Są domy whisky, szampana, rumu czy koniaku. Są także muzea wódki w krajach, które - oprócz Polski - z niej słyną. Czas na nas. Mogę powiedzieć krótko: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, muzeum swej wódki mają”. Dla Polaków będzie to nostalgiczne, sentymentalne spotkanie, dla zagranicznych turystów - przypomnienie o polskiej wódce. 
 
Na co zwiedzający mogą liczyć, odwiedzając Muzeum Polskiej Wódki?
 
Niektórzy szeroko otworzą oczy, gdy dowiedzą się, że to nie Rosja, a Polska jest kolebką tego alkoholu. Pokażemy jego historię. Kilkusetletnią. Dłuższą niż historia koniaku. W naszej kolekcji znajdzie się m.in. ponad 100-letni artefakt - miara z pieczęciami carskimi do mierzenia pojemności alkoholu. Przedstawimy główne ośrodki produkcji i kierunki eksportu polskiej wódki. Pokażemy, jak wygląda proces technologiczny i w jaki sposób produkuje się alkohol, aby można nazwać go Polską Wódką. Będziemy pokazywać wódkę w polskiej kulturze. Przecież scena w barze z „Popiołu i Diamentu” jest tak symboliczna, jak mało która w polskim kinie. Co najistotniejsze, będziemy tłumaczyć, co właściwie znaczy określenie Polska Wódka.
 
Polska Wódka nie równa się wódce produkowanej w Polsce?
 
Zgadza się. O tym, czym jest Polska Wódka, mówi ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, której obowiązująca wersja weszła w życie w 13 stycznia 2013 roku. Aby wódka była polską w myśl jej zapisów, cały proces jej wyrobu musi się odbywać na terytorium Polski. Tu musi się odbywać destylacja, rektyfikacja i produkcja finalna. Polską Wódkę można robić z określonych surowców. Z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, pszenżyta lub ziemniaka. Bez dodatku stosunkowo współczesnej kukurydzy ani melasy cukrowej. Jeśli te kryteria nie są spełnione, mówimy o wódce produkowanej w Polsce. 
 
Muzeum będzie znajdowało się w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Jak wiele z jej wyposażenia stanie się częścią muzealnych ekspozycji?
 
Niewiele, ponieważ po zakończeniu produkcji w Koneserze cały sprzęt został zdemontowany. Tylko budynek Rektyfikacji z 1897 roku, w którym powstają ekspozycje, będzie łączył muzeum z dawną Wytwór nią Wódek. On sam w sobie jest zabytkiem, podlegającym ochronie konserwatora. Jeśli nie artefakty, to przynajmniej mury będą świadczyć o tym, że w tym miejscu odbywała się produkcja. Ciekawymi elementami, które wiążą się z dawnym Koneserem, będą piece do wytwarzania pary technologicznej, stanowiące zdobny element aranżacji zrewitalizowanego budynku. 
 
O muzeum zrobiło się głośno już przy okazji poszukiwania m.in. przewodników. Z jakim odzewem spotkały się oferty pracy?
 
Odbiło się to tak szerokim echem, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wpłynęło kilka tysięcy CV. Świadczy to o atrakcyjności samego miejsca i o chęci kandydatów zmierzenia się z nieznanym. Bo to nie będzie zwykłe muzeum. To będzie jedyne na mapie Warszawy, a także całej Polski, spotkanie z historią jednego z najbardziej polskich produktów. Kiedy muzeum otworzy drzwi przed zwiedzającymi? Muzeum otwieramy już w czerwcu bieżącego roku. Będziemy wtedy przyjmowali turystów, organizowali spotkania oraz eventy. Natomiast oficjalne przecięcie wstęgi nastąpi we wrześniu wraz z otwarciem całego Centrum Praskiego Koneser. 
 
Rozmawiał: Marcin Gruza
 
e-mail
poniedziałek, 09 kwietnia 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Skaryszewski Rozrywkowy?

Skaryszewski Rozrywkowy?
Trwają konsultacje społeczne na temat wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych w parku skaryszewskim.
Czytaj więcej...

Galeria Wileńska kolejny raz ułatwia zatrudnienie mieszkańcom Pragi-Północ

Galeria Wileńska kolejny raz ułatwia zatrudnienie mieszkańcom Pragi-Północ
Drugi rok z rzędu Galeria Wileńska realizuje projekt "Pracuj z nami" skierowany do młodych osób poszukujących pracy.
Czytaj więcej...

Przyszłość Parku Skaryszewskiego w naszych rękach!

Przyszłość Parku Skaryszewskiego w naszych rękach!
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaprasza wszystkich zainteresowanych przyszłością Parku Skaryszewskiego do udziału w konsultacjach społecznych.
Czytaj więcej...

Zostań mistrzem sztuki radiowej w Galerii Wileńskiej

Zostań mistrzem sztuki radiowej w Galerii Wileńskiej
Już w najbliższą sobotę, 14 kwietnia, w Galerii Wileńskiej odbędą się kolejne warsztaty dla dzieci z cyklu „Zostań praskim mistrzem”.
Czytaj więcej...

Wschodni ślad. Praski Przewodnik komiksowy

Wschodni ślad. Praski Przewodnik komiksowy
Powstanie „Praski Przewodnik Komiksowy”.
Czytaj więcej...

Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada

Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada
Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada W Atrium Promenada zapanuje wrotkowe szaleństwo! Na miłośników jazdy na wrotkach przez cały kwiecień, 7 dni w tygodniu, czeka dostępna dla wszystkich mobilna wrotkarnia,  z bezpłatną wypożyczalnią sprzętu.
Czytaj więcej...

„Lojalni Pradze” – nowy mural Galerii Wileńskiej

„Lojalni Pradze” – nowy mural Galerii Wileńskiej
Praga to najbardziej unikalna dzielnica w Warszawie, zasługuje więc na szczególne podkreślenie lokalnego klimatu .
Czytaj więcej...

Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora

Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora
Na mapie Warszawy, a dokładnie Pragi-Południe, a jeszcze dokładniej – Grochowa, pojawiło się nowe miejsce o nazwie Skwer Seniora.
Czytaj więcej...

Festiwal kulturaki na Białołęce: KULTURAKI

Festiwal kulturaki na Białołęce: KULTURAKI Wspólne czytanie na scenie wierszy Brzechwy z Grażyną Szapołowską, koncert Budyń Julka Tuwima, Ostry Dyżur Literacki, 5 niezwykłych stref warsztatowych a także goście specjalni: aktorzy, rysownicy, dziennikarze i podróżnicy.
Czytaj więcej...

Królowie Swaneti cz. I

Królowie Swaneti cz. I Co sprawia, że Swanowie są Swanami? Po pierwsze kochają Swanetię.
Czytaj więcej...

Warszawa 2030

Warszawa 2030 Czy to jest wizja, jakiej oczekują mieszkańcy?
Czytaj więcej...

NEVERENDING STORY

NEVERENDING STORY Wpadka budżetu partycypacyjnego na Saskiej Kępie? Miała powstać hala sportowa.
Czytaj więcej...

Unibet prognozuje ruchy „Prezesa” w Warszawie

Unibet prognozuje ruchy „Prezesa” w Warszawie Wybory samorządowe coraz bliżej, ale nadal nie wiadomo, kto zostanie oficjalnym kandydatem PiS na prezydenta Warszawy.
Czytaj więcej...

Wielkanocne show w Atrium Promenada

Wielkanocne show w Atrium Promenada Niezwykłe wodne show na Wielkanoc w Atrium Promenada! Z okazji Świąt Wielkanocnych goście centrum mogą już podziwiać świąteczne pokazy multimedialnej fontanny na głównym pasażu.
Czytaj więcej...

Gerrymandering po warszawsku

Gerrymandering po warszawsku Powoli zaczynają docierać do nas sygnały o zbliżającej się kampanii wyborczej w Warszawie.
Czytaj więcej...

Parasolki, parasolki

Parasolki, parasolki Barbara Szafrańska prowadzi zakład parasolniczy przy Skaryszewskiej 6.
Czytaj więcej...

“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę - alpinizmu spotkanie autorskie z Denisem Urubko

“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę - alpinizmu spotkanie autorskie z Denisem Urubko “Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2018 nr. 17

Video

przydas
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
przydas
przydas
przydas