Menu
Kurier Praski logo
poniedziałek, 18 czerwca 2018
sekacz

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię
Rozmowa z Andrzejem Szumowskim, prezesem Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem Muzeum Polskiej Wódki
 
 
 
Polska Wódka - czy to wdzięczny temat na muzeum? Powinniśmy być z niej dumni, tak jak inne kraje ze swoich alkoholi? 
 
Jest się czym chwalić - Polska Wódka jest jedyną globalną polską marką produktową rozpoznawalną na całym świecie i szanowaną ze względu na jakość. Większość państw ma swoje narodowe trunki, z których są dumne i je promują. I - z tego co mi wiadomo w prawie każdym z nich są muzea tychże alkoholi. Są domy whisky, szampana, rumu czy koniaku. Są także muzea wódki w krajach, które - oprócz Polski - z niej słyną. Czas na nas. Mogę powiedzieć krótko: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, muzeum swej wódki mają”. Dla Polaków będzie to nostalgiczne, sentymentalne spotkanie, dla zagranicznych turystów - przypomnienie o polskiej wódce. 
 
Na co zwiedzający mogą liczyć, odwiedzając Muzeum Polskiej Wódki?
 
Niektórzy szeroko otworzą oczy, gdy dowiedzą się, że to nie Rosja, a Polska jest kolebką tego alkoholu. Pokażemy jego historię. Kilkusetletnią. Dłuższą niż historia koniaku. W naszej kolekcji znajdzie się m.in. ponad 100-letni artefakt - miara z pieczęciami carskimi do mierzenia pojemności alkoholu. Przedstawimy główne ośrodki produkcji i kierunki eksportu polskiej wódki. Pokażemy, jak wygląda proces technologiczny i w jaki sposób produkuje się alkohol, aby można nazwać go Polską Wódką. Będziemy pokazywać wódkę w polskiej kulturze. Przecież scena w barze z „Popiołu i Diamentu” jest tak symboliczna, jak mało która w polskim kinie. Co najistotniejsze, będziemy tłumaczyć, co właściwie znaczy określenie Polska Wódka.
 
Polska Wódka nie równa się wódce produkowanej w Polsce?
 
Zgadza się. O tym, czym jest Polska Wódka, mówi ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, której obowiązująca wersja weszła w życie w 13 stycznia 2013 roku. Aby wódka była polską w myśl jej zapisów, cały proces jej wyrobu musi się odbywać na terytorium Polski. Tu musi się odbywać destylacja, rektyfikacja i produkcja finalna. Polską Wódkę można robić z określonych surowców. Z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, pszenżyta lub ziemniaka. Bez dodatku stosunkowo współczesnej kukurydzy ani melasy cukrowej. Jeśli te kryteria nie są spełnione, mówimy o wódce produkowanej w Polsce. 
 
Muzeum będzie znajdowało się w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Jak wiele z jej wyposażenia stanie się częścią muzealnych ekspozycji?
 
Niewiele, ponieważ po zakończeniu produkcji w Koneserze cały sprzęt został zdemontowany. Tylko budynek Rektyfikacji z 1897 roku, w którym powstają ekspozycje, będzie łączył muzeum z dawną Wytwór nią Wódek. On sam w sobie jest zabytkiem, podlegającym ochronie konserwatora. Jeśli nie artefakty, to przynajmniej mury będą świadczyć o tym, że w tym miejscu odbywała się produkcja. Ciekawymi elementami, które wiążą się z dawnym Koneserem, będą piece do wytwarzania pary technologicznej, stanowiące zdobny element aranżacji zrewitalizowanego budynku. 
 
O muzeum zrobiło się głośno już przy okazji poszukiwania m.in. przewodników. Z jakim odzewem spotkały się oferty pracy?
 
Odbiło się to tak szerokim echem, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wpłynęło kilka tysięcy CV. Świadczy to o atrakcyjności samego miejsca i o chęci kandydatów zmierzenia się z nieznanym. Bo to nie będzie zwykłe muzeum. To będzie jedyne na mapie Warszawy, a także całej Polski, spotkanie z historią jednego z najbardziej polskich produktów. Kiedy muzeum otworzy drzwi przed zwiedzającymi? Muzeum otwieramy już w czerwcu bieżącego roku. Będziemy wtedy przyjmowali turystów, organizowali spotkania oraz eventy. Natomiast oficjalne przecięcie wstęgi nastąpi we wrześniu wraz z otwarciem całego Centrum Praskiego Koneser. 
 
Rozmawiał: Marcin Gruza
 
e-mail
poniedziałek, 09 kwietnia 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej
19 czerwca w Szpitalu Dziecięcym przy ul.
Czytaj więcej...

RODO jak Yetti?

RODO jak Yetti?
Każdy wie, że RODO już obowiązuje, ale tylko nieliczni wiedzą na czym polega to nowe Unijne Rozporządzenie. Oto kilka istotnych faktów.
Czytaj więcej...

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018
Dzień Sąsiada to święto, które oficjalnie obchodzone jest na całym świecie.
Czytaj więcej...

Unique Choice zdradza sekrety kawy

Unique Choice zdradza sekrety kawy
W sobotę 23 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie firmowej kawiarni Unique Choice związanej z manufakturową palarnią kawy.
Czytaj więcej...

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca!

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca!
Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca! Już w najbliższy wtorek (12.
Czytaj więcej...

W MPW Bistro WuWu i Restauracja ZONI

W MPW Bistro WuWu i Restauracja ZONI
Kulinarny krajobraz Warszawy wzbogaca się o Bistro WuWu i Restaurację ZONI, które powstają na terenie zrewitalizowanego kompleksu Centrum Praskie Koneser w Muzeum Polskiej Wódki z inicjatywy rodzinno-biznesowej spółki REST TEAM sygnowanej nazwiskiem Nizio.
Czytaj więcej...

Nowa Pijalnia Czekolady E.Wedel w praskim Koneserze

Nowa Pijalnia Czekolady E.Wedel w praskim Koneserze
Wraz z początkiem czerwca otworzyła się Pijalnia Czekolady E.
Czytaj więcej...

Osreopatia

Osteopatia to metoda diagnostyki i leczenia poprzez palpację (dotyk) niezwykle popularna na zachodzie Europy, która w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać.
Czytaj więcej...

Praska perła znowu rozbłyśnie

(Więcej  wydaniu papierowym) .
Czytaj więcej...

Centrum z prawdziwego zdarzenia

Biblioteka, dom kultury i centrum Uniwersytetów Trzeciego Wieku w jedynym budynku.
Czytaj więcej...

Drugi dom neonów

Mówią, że to cmentarzysko neonów, ale to ich drugi dom.
Czytaj więcej...

O Hollywood na Saskiej Kępie

W połowie maja na księgarniane półki trafi książka „Wątek Sławy Monique Chmielewska-Lehman.
Czytaj więcej...

90 lat ZOO

W związku z 90.
Czytaj więcej...

Miejsce seniorów

  Zieleniec przy ulicy Paca oficjalnie otrzymał tytuł Skweru Seniora.
Czytaj więcej...

Zawód zegarmistrz

W swojej praskiej pracowni bierze na warsztat zegary, które pamiętają czasy Jana III Sobieskiego.
Czytaj więcej...

„Wyznacznikiem poezji jest Bóg Wyznacznikiem przyjaźni jesteś ty Ale nie sam”Krystyna Guranowska-Stolarz

„Wyznacznikiem poezji jest Bóg Wyznacznikiem przyjaźni jesteś ty Ale nie sam” Krystyna Guranowska-Stolarz Trzeba dużej odwagi, aby zdecydować się na tworzenie bajek w naszych czasach.
Czytaj więcej...

Jak wydoić Jaka? Reportaż Igi Cichoń - ethnoadventure cz. II

Jak sprawdza się jako zwierzę juczne, daje ciepłą wełnę, stosowaną przy produkcji wojłoku na jurty, a także jako domieszka „ocieplająca” do tkanin.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

sekacz
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
sekacz
przydas