Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 13 grudnia 2018
sekacz

wieczór literacko-muzyczny pt. Poeta Władysław Sebyła i Młode Talenty

wieczór literacko-muzyczny pt. Poeta Władysław  Sebyła i Młode Talenty

W roku 1985 gdy trwał system komunistyczny w rodzinnych stronach poety w Kłobucku k. Częstochowy zorganizowałem pierwsze spotkanie literackie poświęcone poecie Katynia Władysława Sebyły, nie mogłem wtedy podać datę jego śmierci. Dopiero w roku 1992 w 90 rocznicę urodzin poety doprowadziłem do zmiany nazwy miejscowemu Domi Kultury w Kłobucku z nazwy Feliksa Dzierżyńskiego na imie Władysława Sebyły. Doprowadziłem również do zmiany nazwy Szkoły Podstawowej w Kłobucku z nazwy Nowotki na imię Władysława Sebyły.. Jego życie i twórczość przypominałem w różnych zakątkach Polski. W roku 1999 w Wydawnictwie Anagram wydałem zbiór wierszy Sebyły pt.. Nie wierz moim grzechom '' wstęp napisał członek Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski - Prezes Fundacji Golgoty Wschodu, wtedy w Kłobucku zorganizowałem I Ogólnopolski Konkurs Literacki im Władysława Sebyły przewodniczącym jury byli poeci warszawscy Zbigniew Jerzyna i Leszin Koperski, Z księdzem Prałatem Peszkowskim organizowaliśmy cykl spotkań katyńskich przypominając również poetę z Brzeskiej 5 m 54 poetę Władysława Sebyły.. Ks. Biskup Kraszewski i Ks. Prałat Józef maj w roku 1999 w kościele św. Katarzyny odprawili uroczysta  Mszę św. w intencji poety Sebyły po Mszy św. w plebani odbył się wieczór literacki. W roku 2000 w 60 rocznicę zbrodni katyńskiej zorganizowałem w Domu Polonii wystawę pt.., LUDZIE Katynia " uroczystego otwarcia dokonali Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski. Na temat poety Sebyły zorganizowałem dwie sesje naukowe na Uniwersytecie Warszawskiem, dwie konferencje w Sejmie RP. Dopiero w roku 2011 powołałem Komitet Obchodów 110 rocznicy urodzin poety przygotowałem wiele spotkań literackich, udało się na ulicy Brzeskiej 5 odsłonić pamiątkową tablice pos. Władysławowi Sebyle w uroczystościach tych wziął udział bratanek poety Andrzej Sebyła i Jego rodzina.wydaliśmy przez Mazowiecki Instytut Kultury zbiór wierszy Sebyły pt.. Ukryta Prawda " do poezji Sebyły ilustracje wykonała artystka członek Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Paulina Weber. Udało się również  przekonać radę Miasta Stołecznego Warszawy aby podjęła uchwalę dotyczącą nadania z jednych warszawskich ulic imie Władysława Sebyły, również z mojej inicjatywy Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął w roku 2012 uchwałę ogłaszając Rok 2012 - Rokiem Władysława Sebyły na Mazowszu  W roku 2012 zorganizowałem I Ogólnopolski Konkurs Literacki pt.. Praski ślad Władysława Sebyły, przewodniczącym Jury był wybitny poeta Ernest Bryll. przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków działa Klub Literacki Pegaz im Władysława SEbyły przewodniczącą jest poetka Agnieszka Żądło. Obecnie w roku 2014 powołałem Komitet Obchodów 115 rocznicy urodzin Władysława Sebyły. Jest wiele do zrobienia na terenie Dzielnicy Pragi Północ w ocaleniu od zapomnienia wybitnego poetę Władysława Sebyły.

Warto ocalić od zapomnienia. .

Zachęcam młodych praskich poetów do działania Klubu Literackiego Pegaz im. Władysława Sebyły.

 

 

zaproszenie na wieczór literacko-muzyczny pt.,, Poeta Władysław  Sebyła i Młode Młode Talenty 4 październik 2016 r godz. 17 Muzeum Warszawskiej Pragi.

 

Władysław  Ryszard  Szeląg

Prezes

e-mail
wtorek, 06 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje
Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku.
Czytaj więcej...

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców
Jak wyglądała Twoja dzielnica 10 lat temu? A jeszcze 10, 20 lub nawet 50 lat wcześniej? Nawet komuś, kto całe życie mieszkał w jednym miejscu, czasami trudno jest sobie przypomnieć, jakie zmiany zaszły w jego otoczeniu.
Czytaj więcej...

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych
Jako absolwent wydziału Socjologii prowadzę od 4 lat w ramach wydawanej gazety Kurier Praski badania na temat życia społecznego w wymiarze samorządowym / lokalnym na terenie Warszawy.
Czytaj więcej...

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku
Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty.
Czytaj więcej...

Pyszne i zdrowe dania na jesień

Pyszne i zdrowe dania na jesień
W jesienne słoty rozgrzewające i pyszne danie od razu poprawi nam humor. Smaczne nie musi jednak oznaczać wysokokaloryczne. Podpowiadamy jak w maksymalnie 30 minut wyczarować lekkie i sycące posiłki.
Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!
W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Pomyłka... (opowiadanie)

Pomyłka... (opowiadanie)
Warszawa, wrzesień 1944r.
Czytaj więcej...

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?
Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe? Trwa II etap konsultacji dotyczący handlowych ulic Pragi.
Czytaj więcej...

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł.

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł. Do 4 września można głosować w konkursie „Zmieniaj świat”, organizowanym przez firmę Budimex.
Czytaj więcej...

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół „Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
Czytaj więcej...

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry! Pierwsza edycja Gry Lokalnej "Buduj Pragę" juz wkrótce zostanie przekazana czytelnikom Kuriera Praskiego.
Czytaj więcej...

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz Magdaleny Włodarkiewicz 15 letnia pływaczka trenująca na pływalni WSM przy ulicy Kawęczyńskiej 36, która została Mistrzynią oraz V-ce Mistrzynią Polski Juniorów 15 letnich w stylu klasycznym na dystansach 50 i 100 klasycznym.
Czytaj więcej...

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy Ministerstwo Obrony Narodowej sfinansowało zakup sprzętu pomagającego walczącym z chorobą nowotworową kobietom zachować włosy!!!  W najbliższy czwartek w do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zostanie dostarczony system chłodzenia skóry głowy PAXMAN zapobiegający wypadaniu włosów w trakcie chemioterapii.
Czytaj więcej...

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada Podejmij piłkarskie wyzwanie! Z okazji odbywających się właśnie Mistrzostw Świata, już w najbliższy piątek i sobotę, 13-14 lipca, Atrium Promenada przygotowało atrakcje dla małych fanów piłki nożnej.
Czytaj więcej...

"Zmieniaj świat. Budimex 50 lat"

To TY zmieniasz świat Pół miliona złotych od Budimeksu! Na 50-lecie – lider rynku budowlanego w Polsce, ogłasza projekt konkursowy „Zmieniaj świat.
Czytaj więcej...

Praska Gra Planszowa....

Praska Gra Planszowa.... Już wkrótce  nowa  gra planszowa  Twojej strony  Wisły.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

przydas
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
sekacz
sekacz
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin