Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 18 stycznia 2018
rajstopy

wieczór literacko-muzyczny pt. Poeta Władysław Sebyła i Młode Talenty

wieczór literacko-muzyczny pt. Poeta Władysław  Sebyła i Młode Talenty

W roku 1985 gdy trwał system komunistyczny w rodzinnych stronach poety w Kłobucku k. Częstochowy zorganizowałem pierwsze spotkanie literackie poświęcone poecie Katynia Władysława Sebyły, nie mogłem wtedy podać datę jego śmierci. Dopiero w roku 1992 w 90 rocznicę urodzin poety doprowadziłem do zmiany nazwy miejscowemu Domi Kultury w Kłobucku z nazwy Feliksa Dzierżyńskiego na imie Władysława Sebyły. Doprowadziłem również do zmiany nazwy Szkoły Podstawowej w Kłobucku z nazwy Nowotki na imię Władysława Sebyły.. Jego życie i twórczość przypominałem w różnych zakątkach Polski. W roku 1999 w Wydawnictwie Anagram wydałem zbiór wierszy Sebyły pt.. Nie wierz moim grzechom '' wstęp napisał członek Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski - Prezes Fundacji Golgoty Wschodu, wtedy w Kłobucku zorganizowałem I Ogólnopolski Konkurs Literacki im Władysława Sebyły przewodniczącym jury byli poeci warszawscy Zbigniew Jerzyna i Leszin Koperski, Z księdzem Prałatem Peszkowskim organizowaliśmy cykl spotkań katyńskich przypominając również poetę z Brzeskiej 5 m 54 poetę Władysława Sebyły.. Ks. Biskup Kraszewski i Ks. Prałat Józef maj w roku 1999 w kościele św. Katarzyny odprawili uroczysta  Mszę św. w intencji poety Sebyły po Mszy św. w plebani odbył się wieczór literacki. W roku 2000 w 60 rocznicę zbrodni katyńskiej zorganizowałem w Domu Polonii wystawę pt.., LUDZIE Katynia " uroczystego otwarcia dokonali Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski. Na temat poety Sebyły zorganizowałem dwie sesje naukowe na Uniwersytecie Warszawskiem, dwie konferencje w Sejmie RP. Dopiero w roku 2011 powołałem Komitet Obchodów 110 rocznicy urodzin poety przygotowałem wiele spotkań literackich, udało się na ulicy Brzeskiej 5 odsłonić pamiątkową tablice pos. Władysławowi Sebyle w uroczystościach tych wziął udział bratanek poety Andrzej Sebyła i Jego rodzina.wydaliśmy przez Mazowiecki Instytut Kultury zbiór wierszy Sebyły pt.. Ukryta Prawda " do poezji Sebyły ilustracje wykonała artystka członek Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Paulina Weber. Udało się również  przekonać radę Miasta Stołecznego Warszawy aby podjęła uchwalę dotyczącą nadania z jednych warszawskich ulic imie Władysława Sebyły, również z mojej inicjatywy Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął w roku 2012 uchwałę ogłaszając Rok 2012 - Rokiem Władysława Sebyły na Mazowszu  W roku 2012 zorganizowałem I Ogólnopolski Konkurs Literacki pt.. Praski ślad Władysława Sebyły, przewodniczącym Jury był wybitny poeta Ernest Bryll. przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków działa Klub Literacki Pegaz im Władysława SEbyły przewodniczącą jest poetka Agnieszka Żądło. Obecnie w roku 2014 powołałem Komitet Obchodów 115 rocznicy urodzin Władysława Sebyły. Jest wiele do zrobienia na terenie Dzielnicy Pragi Północ w ocaleniu od zapomnienia wybitnego poetę Władysława Sebyły.

Warto ocalić od zapomnienia. .

Zachęcam młodych praskich poetów do działania Klubu Literackiego Pegaz im. Władysława Sebyły.

 

 

zaproszenie na wieczór literacko-muzyczny pt.,, Poeta Władysław  Sebyła i Młode Młode Talenty 4 październik 2016 r godz. 17 Muzeum Warszawskiej Pragi.

 

Władysław  Ryszard  Szeląg

Prezes

e-mail
wtorek, 06 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA
DRODZY CZYTELNICY, OGŁASZAMY FOTOGRAFICZNY KONKURS PT.
Czytaj więcej...

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach
2 grudnia 2017 roku w Warszawie w Soho Factory odbędzie się największy w Polsce kiermasz dla psów DOG DAY Festiwal.
Czytaj więcej...

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe W październiku rozpoczęła się akcja społeczna firm Blaupunkt i Airly, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza. W Przedszkolu Niepublicznym „Kraina Magii” na Pradze Południe zamontowano czujnik smogu i przekazano oczyszczacz powietrza. 16 października odbyły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE Poseł na Sejm RP Andrzej Melak, Komitet Katyński oraz Krąg Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Pomordowanych Polaków w KL Warschau.
Czytaj więcej...

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów Zapraszamy na DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów, który odbędzie się 4 marca 2017 roku w Soho Factory przy Mińskiej 25 w Warszawie w godz.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

przydas
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
przydas
Przydas.pl Sklep na facetów