Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 22 marca 2018
sekacz

wieczór literacko-muzyczny pt. Poeta Władysław Sebyła i Młode Talenty

wieczór literacko-muzyczny pt. Poeta Władysław  Sebyła i Młode Talenty

W roku 1985 gdy trwał system komunistyczny w rodzinnych stronach poety w Kłobucku k. Częstochowy zorganizowałem pierwsze spotkanie literackie poświęcone poecie Katynia Władysława Sebyły, nie mogłem wtedy podać datę jego śmierci. Dopiero w roku 1992 w 90 rocznicę urodzin poety doprowadziłem do zmiany nazwy miejscowemu Domi Kultury w Kłobucku z nazwy Feliksa Dzierżyńskiego na imie Władysława Sebyły. Doprowadziłem również do zmiany nazwy Szkoły Podstawowej w Kłobucku z nazwy Nowotki na imię Władysława Sebyły.. Jego życie i twórczość przypominałem w różnych zakątkach Polski. W roku 1999 w Wydawnictwie Anagram wydałem zbiór wierszy Sebyły pt.. Nie wierz moim grzechom '' wstęp napisał członek Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski - Prezes Fundacji Golgoty Wschodu, wtedy w Kłobucku zorganizowałem I Ogólnopolski Konkurs Literacki im Władysława Sebyły przewodniczącym jury byli poeci warszawscy Zbigniew Jerzyna i Leszin Koperski, Z księdzem Prałatem Peszkowskim organizowaliśmy cykl spotkań katyńskich przypominając również poetę z Brzeskiej 5 m 54 poetę Władysława Sebyły.. Ks. Biskup Kraszewski i Ks. Prałat Józef maj w roku 1999 w kościele św. Katarzyny odprawili uroczysta  Mszę św. w intencji poety Sebyły po Mszy św. w plebani odbył się wieczór literacki. W roku 2000 w 60 rocznicę zbrodni katyńskiej zorganizowałem w Domu Polonii wystawę pt.., LUDZIE Katynia " uroczystego otwarcia dokonali Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski. Na temat poety Sebyły zorganizowałem dwie sesje naukowe na Uniwersytecie Warszawskiem, dwie konferencje w Sejmie RP. Dopiero w roku 2011 powołałem Komitet Obchodów 110 rocznicy urodzin poety przygotowałem wiele spotkań literackich, udało się na ulicy Brzeskiej 5 odsłonić pamiątkową tablice pos. Władysławowi Sebyle w uroczystościach tych wziął udział bratanek poety Andrzej Sebyła i Jego rodzina.wydaliśmy przez Mazowiecki Instytut Kultury zbiór wierszy Sebyły pt.. Ukryta Prawda " do poezji Sebyły ilustracje wykonała artystka członek Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Paulina Weber. Udało się również  przekonać radę Miasta Stołecznego Warszawy aby podjęła uchwalę dotyczącą nadania z jednych warszawskich ulic imie Władysława Sebyły, również z mojej inicjatywy Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął w roku 2012 uchwałę ogłaszając Rok 2012 - Rokiem Władysława Sebyły na Mazowszu  W roku 2012 zorganizowałem I Ogólnopolski Konkurs Literacki pt.. Praski ślad Władysława Sebyły, przewodniczącym Jury był wybitny poeta Ernest Bryll. przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków działa Klub Literacki Pegaz im Władysława SEbyły przewodniczącą jest poetka Agnieszka Żądło. Obecnie w roku 2014 powołałem Komitet Obchodów 115 rocznicy urodzin Władysława Sebyły. Jest wiele do zrobienia na terenie Dzielnicy Pragi Północ w ocaleniu od zapomnienia wybitnego poetę Władysława Sebyły.

Warto ocalić od zapomnienia. .

Zachęcam młodych praskich poetów do działania Klubu Literackiego Pegaz im. Władysława Sebyły.

 

 

zaproszenie na wieczór literacko-muzyczny pt.,, Poeta Władysław  Sebyła i Młode Młode Talenty 4 październik 2016 r godz. 17 Muzeum Warszawskiej Pragi.

 

Władysław  Ryszard  Szeląg

Prezes

e-mail
wtorek, 06 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Fundacja Służba Niepodległej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Generał Kukliński – Polska samotna misja”

Fundacja Służba Niepodległej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Generał Kukliński – Polska samotna misja”
Fundacja Służba Niepodległej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Generał Kukliński – Polska samotna misja”, której kolejną odsłonę ma przyjemność organizować w Warszawie we współpracy z Izbą Pamięci Generała Kuklińskiego.
Czytaj więcej...

PRASKIE SPOKANIA Z GWIAZDĄ Feliks Falk

PRASKIE SPOKANIA Z GWIAZDĄ  Feliks Falk
onad 15-letni cykl spotkań z najwybitniejszymi artystami polskich scen teatru, opery, estrady i kabaretu, osobowościami ze świata kultury i mediów.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy Zygmunta Hübnera

Odsłonięcie tablicy Zygmunta Hübnera
acja Teatru Myśli Obywatelskiej im.
Czytaj więcej...

Praskie Złotka!

Praskie Złotka!
W dniach 06-09 marca 2018 r.
Czytaj więcej...

WIELKANOC 24.03.2018

WIELKANOC 24.03.2018
Zapraszamy WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW DZIELNICY A W SZCZEGÓLNOŚCI rodziców, dzieci oraz seniorów na wspólne spędzenie czasu na Spotkaniu Wielkanocnym na Placu Szembeka.
Czytaj więcej...

ULICE ZYSKAJĄ NOWE DOŚWIETLENIE

ULICE ZYSKAJĄ NOWE DOŚWIETLENIE
Dbając o bezpieczeństwo pieszych w 22 miejscach na Pradze-Południe zostaną zamontowane dodatkowe słupy oświetleniowe oraz oświetlenia LED o jasnym, kontrastowym świetle, poprawiające widzialność pieszego nie tylko na „zebrze”, ale również w strefie dojścia do niej.
Czytaj więcej...

Kurs Pszczelarski - w Warszawie z Królewskimi pszczołami?

Kurs Pszczelarski - w Warszawie z Królewskimi pszczołami?
Perfekcyjnie zorganizowane, zdyscyplinowane, niezwykle pracowite, a do tego bardzo pożyteczne – pszczoły! Jak dbać o nie profesjonalnie? Jak założyć własną pasiekę? Jak zostać pszczelarzem? Nauczymy Was tego podczas kursu pszczelarskiego w pasiece Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie! A tych, którzy mają już podstawową wiedzę i praktykę pszczelarską, zapraszamy na kurs dla średniozaawansowanych.
Czytaj więcej...

Gocław pamięta o generale Auguście Emilu Fieldorfie

Gocław pamięta o generale Auguście Emilu Fieldorfie
W samo południe w chłodną, zimową niedzielę, 4 marca 2018 roku, Parlamentarzyści, Radni Dzielnicy Praga-Południe – Małgorzata Izdebska, Mirosława Terlecka i Paweł Zalewski, Michał Wieremiejczyk Zastępca Burmistrza Dzielnicy, przedstawiciele parafii pw.
Czytaj więcej...

Zapraszam na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zapraszam na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Witam, uprzejmie zapraszam na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych 04.
Czytaj więcej...

III Turniej Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha

III Turniej Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha Szanowna Publiko i Artyści Śmichu - Chichu! Każdego kto chce podzielić się swoim humorystycznym talentem – ZAPRASZAMY!   Burmistrz Dzielnicy Targówek zaprasza zacnych i szanownych  Państwa w dniu 26 maja do Parku Wiecha przed Teatrem Rampa na spotkanie z niepowtarzalnym humorem, muzyką, tańcem oraz  zabawą podczas całodniowej imprezy Targówek Satyryczny Wiechowisko i III edycji kabaretowego Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha.
Czytaj więcej...

Praga-Południe obniża czynsze swoim najemcom

Praga-Południe obniża czynsze swoim najemcom Kiedy 14 grudnia 2017 roku Rada Warszawy uchwaliła kolejny, wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.
Czytaj więcej...

Wizyta Prezydenta RP - Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wizyta Prezydenta RP - Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęłyu się od wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Pradze przy byłej siedzibie Trybunału NKWD przy ul.
Czytaj więcej...

Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Pragi-Południe, zaprasza Mieszkanki dzielnicy

Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Pragi-Południe, zaprasza Mieszkanki dzielnicy Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, zaprasza Mieszkanki dzielnicy na bezpłatne zajęcia rozrywkowe i sportowe oraz do odebrania bezpłatnych wejściówek na siłownię, kręgielnię i basen.
Czytaj więcej...

Kot też człowiek, szczególnie w zimie

Kot też człowiek, szczególnie w zimie Koty wolno żyjące to mieszkańcy naszego miasta, dla których zima to ciężki czas – przypomina urząd miasta i apeluje do mieszkańców, aby włączyli się w pomoc naszym mniejszym braciom.
Czytaj więcej...

"Msza Warszawska" w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym

"Msza Warszawska" w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Czytaj więcej...

BIB-MAL, czyli Miejsce Aktywności Lokalnej w Bibliotece

BIB-MAL, czyli Miejsce Aktywności Lokalnej w Bibliotece Czytelnicy odwiedzający w ostatnim czasie Bibliotekę im.
Czytaj więcej...

KONKURS "Praski t-shirt"

KONKURS "Praski t-shirt"  Rocznica 370-lecia nadania praw miejskich Pradze już za nami, ale o tym wyjątkowym wydarzeniu chcielibyśmy przypominać przez cały rok.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

Przydas.pl Sklep na facetów
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz
Przydas.pl Sklep na facetów