Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 21 czerwca 2018
sekacz

wieczór literacko-muzyczny pt. Poeta Władysław Sebyła i Młode Talenty

wieczór literacko-muzyczny pt. Poeta Władysław  Sebyła i Młode Talenty

W roku 1985 gdy trwał system komunistyczny w rodzinnych stronach poety w Kłobucku k. Częstochowy zorganizowałem pierwsze spotkanie literackie poświęcone poecie Katynia Władysława Sebyły, nie mogłem wtedy podać datę jego śmierci. Dopiero w roku 1992 w 90 rocznicę urodzin poety doprowadziłem do zmiany nazwy miejscowemu Domi Kultury w Kłobucku z nazwy Feliksa Dzierżyńskiego na imie Władysława Sebyły. Doprowadziłem również do zmiany nazwy Szkoły Podstawowej w Kłobucku z nazwy Nowotki na imię Władysława Sebyły.. Jego życie i twórczość przypominałem w różnych zakątkach Polski. W roku 1999 w Wydawnictwie Anagram wydałem zbiór wierszy Sebyły pt.. Nie wierz moim grzechom '' wstęp napisał członek Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski - Prezes Fundacji Golgoty Wschodu, wtedy w Kłobucku zorganizowałem I Ogólnopolski Konkurs Literacki im Władysława Sebyły przewodniczącym jury byli poeci warszawscy Zbigniew Jerzyna i Leszin Koperski, Z księdzem Prałatem Peszkowskim organizowaliśmy cykl spotkań katyńskich przypominając również poetę z Brzeskiej 5 m 54 poetę Władysława Sebyły.. Ks. Biskup Kraszewski i Ks. Prałat Józef maj w roku 1999 w kościele św. Katarzyny odprawili uroczysta  Mszę św. w intencji poety Sebyły po Mszy św. w plebani odbył się wieczór literacki. W roku 2000 w 60 rocznicę zbrodni katyńskiej zorganizowałem w Domu Polonii wystawę pt.., LUDZIE Katynia " uroczystego otwarcia dokonali Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski. Na temat poety Sebyły zorganizowałem dwie sesje naukowe na Uniwersytecie Warszawskiem, dwie konferencje w Sejmie RP. Dopiero w roku 2011 powołałem Komitet Obchodów 110 rocznicy urodzin poety przygotowałem wiele spotkań literackich, udało się na ulicy Brzeskiej 5 odsłonić pamiątkową tablice pos. Władysławowi Sebyle w uroczystościach tych wziął udział bratanek poety Andrzej Sebyła i Jego rodzina.wydaliśmy przez Mazowiecki Instytut Kultury zbiór wierszy Sebyły pt.. Ukryta Prawda " do poezji Sebyły ilustracje wykonała artystka członek Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Paulina Weber. Udało się również  przekonać radę Miasta Stołecznego Warszawy aby podjęła uchwalę dotyczącą nadania z jednych warszawskich ulic imie Władysława Sebyły, również z mojej inicjatywy Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął w roku 2012 uchwałę ogłaszając Rok 2012 - Rokiem Władysława Sebyły na Mazowszu  W roku 2012 zorganizowałem I Ogólnopolski Konkurs Literacki pt.. Praski ślad Władysława Sebyły, przewodniczącym Jury był wybitny poeta Ernest Bryll. przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków działa Klub Literacki Pegaz im Władysława SEbyły przewodniczącą jest poetka Agnieszka Żądło. Obecnie w roku 2014 powołałem Komitet Obchodów 115 rocznicy urodzin Władysława Sebyły. Jest wiele do zrobienia na terenie Dzielnicy Pragi Północ w ocaleniu od zapomnienia wybitnego poetę Władysława Sebyły.

Warto ocalić od zapomnienia. .

Zachęcam młodych praskich poetów do działania Klubu Literackiego Pegaz im. Władysława Sebyły.

 

 

zaproszenie na wieczór literacko-muzyczny pt.,, Poeta Władysław  Sebyła i Młode Młode Talenty 4 październik 2016 r godz. 17 Muzeum Warszawskiej Pragi.

 

Władysław  Ryszard  Szeląg

Prezes

e-mail
wtorek, 06 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Żywa Biblioteka w Centrum Wielokulturowym

Żywa Biblioteka w Centrum Wielokulturowym
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu Żywa Biblioteka, które odbędzie się w niedzielę 24 czerwca w godzinach 11:00-14:00 w siedzibie Centrum Wielokulturowego w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 54.
Czytaj więcej...

Uwolnij dyrygenta! Muzyczno-technologiczna gra plenerowa dla całej rodziny

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza mieszkańców na grę plenerową z muzyką i technologią w roli głównej.
Czytaj więcej...

Aktywna Rodzina – Kapitan Warszawa Zaprasza do Świata bajek!

Aktywna Rodzina – Kapitan Warszawa Zaprasza do Świata bajek!
  Przenieś się do wspaniałego świata Księgi Dżungli i pomóż Mowgliemu uratować zwierzaki! Każde dziecko kocha bajki! Zresztą, czy ktoś ich nie kocha? Pozwalają nam przenieść się w zupełnie inny, wesoły kolorowy świat! W tym roku już po raz szósty wyruszycie we wspaniałą, pasjonującą podróż przez dzielnice Warszawy, wraz z jej superbohaterem Kapitanem Warszawą! Tym razem zapraszamy Was do gry miejskiej inspirowanej książką Księga Dżungli! Już w sobotę, 30 czerwca spotkajmy się by poznać zwyczaje panujące w dżungli! Wspólnymi siłami będziemy przemierzać zakątki dzikiej natury i ruszymy na ratunek zagrożonym zwierzętom.
Czytaj więcej...

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej
19 czerwca w Szpitalu Dziecięcym przy ul.
Czytaj więcej...

RODO jak Yetti?

RODO jak Yetti?
Każdy wie, że RODO już obowiązuje, ale tylko nieliczni wiedzą na czym polega to nowe Unijne Rozporządzenie. Oto kilka istotnych faktów.
Czytaj więcej...

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018
Dzień Sąsiada to święto, które oficjalnie obchodzone jest na całym świecie.
Czytaj więcej...

Unique Choice zdradza sekrety kawy

Unique Choice zdradza sekrety kawy
W sobotę 23 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie firmowej kawiarni Unique Choice związanej z manufakturową palarnią kawy.
Czytaj więcej...

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku

środa, 20 czerwca 2018
Roman Stanisław Dmowski, wybitny polski polityk, mąż stanu, publicysta, współzałożyciel Narodowej Demokracji, mieszkaniec Pragi.
Czytaj więcej...

„Mistrzostwa Zakupów” w Galerii Wileńskiej

„Mistrzostwa Zakupów” w Galerii Wileńskiej środa, 20 czerwca 2018
W najbliższy piątek, 22 czerwca, Galerię Wileńską ogarnie nie tylko piłkarska, ale i zakupowa gorączka.
Czytaj więcej...

Spotkanie ze Spitsbergenem (Arktyka)

Spotkanie ze Spitsbergenem (Arktyka) środa, 20 czerwca 2018
    Już w ten czwartek, 21 czerwca 2018 r.
Czytaj więcej...

Galeria Północna zaprasza do najwyżej położonej Strefy Kibica w Warszawie!

Galeria Północna zaprasza do najwyżej położonej  Strefy Kibica w Warszawie! środa, 20 czerwca 2018
Już jutro, 19 czerwca Polska Reprezentacja zagra swój pierwszy mecz w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Czytaj więcej...

Osreopatia

Osteopatia to metoda diagnostyki i leczenia poprzez palpację (dotyk) niezwykle popularna na zachodzie Europy, która w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać.
Czytaj więcej...

Praska perła znowu rozbłyśnie

Praska perła znowu rozbłyśnie (Więcej  wydaniu papierowym) .
Czytaj więcej...

Centrum z prawdziwego zdarzenia

Biblioteka, dom kultury i centrum Uniwersytetów Trzeciego Wieku w jedynym budynku.
Czytaj więcej...

Drugi dom neonów

Mówią, że to cmentarzysko neonów, ale to ich drugi dom.
Czytaj więcej...

O Hollywood na Saskiej Kępie

W połowie maja na księgarniane półki trafi książka „Wątek Sławy Monique Chmielewska-Lehman.
Czytaj więcej...

90 lat ZOO

W związku z 90.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

przydas
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
przydas
sekacz
Przydas.pl Sklep na facetów