Warszawskie żółwie błotne przedłużą gatunek

Pierwsze osobniki żółwi błotnych już w środę, 23 maja, wrócą do naturalnych warunków. W warszawskim zoo wzrasta nowa populacja tych gadów – to efekt prowadzonego od półtora roku projektu reintrodukcji gatunku.
– Jestem dumna z naszego, miejskiego ogrodu zoologicznego i jego pracowników, dzięki którym ten projekt realizowany jest z sukcesami. Cieszę się także, że to warszawskie osobniki dadzą początek nowej populacji. Wypuszczone do środowiska naturalnego będą walczyć o przetrwanie swojego gatunku. To kolejny projekt realizowany przez Warszawę, w którym inwestujemy w środowisko przyrodnicze i dbamy o jego bioróżnorodność. Całe to przedsięwzięcie doskonale unaocznia jak ważną rolę pełnią nowoczesne ogrody zoologiczne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
– Motto warszawskiego ogrodu zoologicznego to „Chronimy ginące gatunki”. Tak dokładnie dzieje się w tym wypadku. Herpetolodzy szacują, że na Mazowszu żyje obecnie zaledwie sto pięćdziesiąt osobników żółwia błotnego. Naszym zadaniem jest przywrócić ten gatunek naturze – uzupełnia Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.
Reintrodukcja żółwia błotnego, czyli ponowne wprowadzenie do środowiska młodych osobników na terenie województwa mazowieckiego – to główny cel projektu „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
– W Polsce jeszcze nikt nie podejmował próby reintrodukcji żółwia błotnego. Mieliśmy jednak nie tylko pomysł, ale także doskonale przygotowany zespół by z powodzeniem podjąć to wyzwanie. W toku jego realizacji zyskaliśmy także odpowiednie zaplecze i wyposażenie, a wkrótce zakończona zostanie także budowa wybiegu – podsumowuje Adam Hryniewicz, herpetolog nadzorujący projekt w warszawskim zoo.
Obecnie żółwie mieszkają w zaadaptowanym do tego celu wybiegu Ośrodka CITES. W czerwcu przeniosą się jednak do swojego docelowego domu. W sąsiedztwie Ptasiego Azylu i wspomnianego „CITES-u” powstaje wybieg ekspozycyjno-hodowlany, gdzie stado będzie mieszkać w warunkach możliwie zbliżonych do naturalnych. Wybieg będzie udostępniany zwiedzającym, ale tylko z przewodnikiem i w określonych godzinach. Inwestycja realizowana jest za pośrednictwem Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.
Do reprodukcji posłużyła grupa dziewięciu, przebadanych pod kątem linii genetycznej, osobników. Są to cztery samce: Cyklop, Augustyn, Zamościk oraz Barnaba, a towarzyszy im pięć samic: Madame, Śmieszka, Drapana, Ona i Przodowniczka. Ich potomstwo w całości zasilać będzie nową populację. Warszawskie żółwie doczekały się już przychówku. Wypuszczane na wolność stadko początkowo jednak będzie się składać z 50 młodych żółwi pozyskanych z zewnątrz, między innymi z Poleskiego Parku Narodowego, z okolic Chełma oraz z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Taki zabieg zapewni odpowiednią różnorodność genetyczną nowej populacji.
– Zbliża się Międzynarodowy Dzień Żółwia. Dlatego też, chcąc uczcić to wydarzenie, właśnie 23 maja, do natury wypuścimy pierwszych 25 osobników. Gdzie dokładnie zamieszkają, dla ich dobra, nie mogę zdradzić – mówi dyrektor Kruszewicz.
Żółw błotny jest gatunkiem chronionym, znajdującym się w Czerwonej Księdze Zwierząt i posada status EN – gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.
Tytuł projektu: „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej”
- Wartość projektu: 1 281 714,02 zł
- Wkład m.st. Warszawy: 668 047,92 zł
- Wartość dofinansowania z funduszy UE: 617 763,57 zł
- Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
- Partner: Gmina Stare Babice
- Jednostka realizująca projekt: Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Urzędu m.st. Warszawy, Lasy Miejskie-Warszawa, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.
Żółw błotny przypomina o jubileuszu zoo
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 90 lat temu. Wtedy miał powierzchnię zaledwie 12 ha, dziś ma ich ponad 40. Już wówczas była to nowoczesna placówka, spełniająca (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służąca nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków wciąż pozostaje aktualna. Obchody jubileuszu stołecznego zoo towarzyszyć będą warszawiakom przez cały rok, a każdemu z miesięcy przypisany został zwierzęcy patron.
Bohaterem maja jest żółwica błotna Drapana, a tematem przewodnim edukacja ekologiczna i przyrodnicza. W związku z tym warszawskie zoo zaprasza w sobotę, 26 maja, na obchody Dnia Żółwia. Podczas imprezy będzie można m.in. posłuchać opowieści o tym, jak wygląda przywracanie żółwi do naturalnego środowiska, uzyskać porady dotyczące hodowli żółwia oraz dowiedzieć się jakie są różnice między żółwiami wodnymi a lądowymi i sprawdzić, co jest przysmakiem żółwi. Odwiedzający będą mieli szansę spotkać się także z Robocopem, żółwiem promienistym, mieszkańcem Ośrodka CITES oraz wziąć udział w licznych grach i konkursach z nagrodami. Nie zabraknie również pokazowego karmienia zwierząt.
Podczas wydarzenia odbędzie się również premiera książki „Idziemy do zoo! Poznaj i pokoloruj naszych mieszkańców”. W publikacji znajdują się niezwykłe historie zwierzaków ze stołecznego ogrodu. Dzięki niej czytelnicy lepiej poznają podopiecznych warszawskiego zoo, ale także dowiedzą się jakie mają charaktery i upodobania. W książce zawarte są m.in. ciekawostki związane z poranną piosenką gibonów Boni i Gucia; znajomością języka migowego przez Goryla Azizi czy przysmakiem polarnych niedźwiedzi Aleuta i Gregora, którym jest majonez. Książka to 100 stron kreatywnej zabawy, pełnej niezwykłych ilustracji, kolorowanek, naklejek i quizów.
Zoo zaprasza na spacery
Od 1 maja warszawiacy mogą korzystać z nowego wejścia do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Powstało ono od strony ul. Jagiellońskiej, na wysokości ul. Brechta, nieopodal przystanków tramwajowych Ratuszowa-ZOO. Warszawiacy wchodzący od tej strony do ogrodu rozpoczną zwiedzanie od wybiegu dla małp człekokształtnych.
Odwiedzający zoo mogą już także korzystać z wyremontowanej alei głównej – na odcinku od wejścia od stronu ul. Ratuszowej, aż do otwartego w ubiegłym roku wybiegu dla panter śnieżnych. Fragment ten zyskał już nową, równą nawierzchnię, ławki oraz śmietniki. Prowadzone są tu jeszcze prace wykończeniowe związane m.in. z uzupełnianiem elementów ogrodzenia czy ustawianiem dekoracyjnych lamp oświetleniowych.
Wszystkie prace na ponadkilometrowej długości alei głównej warszawskiego zoo powinny zakończyć się w III kwartale bieżącego roku. Po remoncie podstawowa arteria ogrodu zyska nie tylko wygodne ławki czy nowe oświetlenie. Pojawi się również 400 nowych drzew, ponad 17 tysięcy krzewów oraz rabaty o łącznej powierzchni 3800 m2. Reprezentacyjny charakter tego ciągu komunikacyjnego podkreśli żywopłot z irgi błyszczącej. Dzięki wyrównaniu poziomów i równej nawierzchni, pozbawionej krawężników cała aleja główna będzie łatwiej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z wózkami czy osób starszych.
M. St. Warszawa


Informacyjna Gra Planszowa
Narciarski Dzień Dziecka w Capital Ski – konkurs!

Czytaj więcej...
Śmierć ostatniego z tygrysów żyjących w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

Czytaj więcej...
Gry Informacyjne

Czytaj więcej...
Decydująca faza walki o Play-Off – SKK Polonia Warszawa podejmie zespół Ślęzy Wrocław, wicelidera Energa Basket Ligi Kobiet

Czytaj więcej...
Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.

Czytaj więcej...
Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!

Czytaj więcej...
Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim

Czytaj więcej...
Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca

Czytaj więcej...
"Od Konstytucji 3 maja do wolnej Polski - muzyczna opowieść"
Czytaj więcej...

Wydawnictwo MT Biznes

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Noc Księgarń 2021

Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis

Wiktor Mrok " Incel" Wydawnictwo Initium.

"Pilchu" - Warszawa i Kraków okiem i piórem duetu Pilch/Bereś

Ruiny klasztoru przy zamku Książ ( Stary Książ)

Freekonomia
_S8DUD.jpg)
Na hasło Freekonomia - 10% rabatu. Książka na telefon!!!
_PUQ2J.jpg)
Freekonomia
Pogoda
Kurs Walut
Ogłoszenia
Komentarze