Menu
Kurier Praski logo
piątek, 25 maja 2018
Jakie Usługi konsultacje

Teatr Powszechn na Kamionku

W ostatnim czasie zrobiło się w mediach głośno o Teatrze Powszechnym. Ma to związek z linią programową przyjętą przez dyrekcję placówki. Nie wszystkim środowiskom działalność teatru odpowiada, a do sprawy włączyli się mieszkańcy Kamionka, którzy mieszkają przede wszystkim na osiedlu PAX Skaryszewska-Lubelska. Wszystko zaczęło się na pozór niewinnie – w Teatrze Powszechnym trwał Festiwal ATLAS, którego tematykę stanowiła zbiorowa pamięć, wspólnota, rasizm, migracje oraz polityka integracyjna krajów europejskich. Nie dopilnowano jednak, by towarzyszące Festiwalowi wydarzenie zakończyć przed nastaniem ciszy nocnej, co zmusiło mieszkańców do napisania o tym radnemu Pragi Południe z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Markowi Borkowskiemu. Radny napisał interpelację, a dyrektor teatru, Paweł Łysak, przeprosił za niedogodności i obiecał, że podobna sytuacja nie powtórzy się w przyszłości. Kolejną kwestią, która okazała się być kontrowersyjna i nie pozostała bez echa, są spotkania odbywające się w Ogrodzie Powszechnym. Ich tematyka obejmuje seksualność, w tym także tę związaną z uchodźcami czy homoseksualistami. Przyniosło to kolejną interpelację radnego Borkowskiego, a mieszkańcy stwierdzili w mediach, że teatr powinien oferować przede wszystkim spektakle, a nazwa „powszechny” obliguje placówkę do tego, by proponowała wydarzenia mogące trafić do wielu środowisk, a nie tylko do mniejszości narodowych czy seksualnych.

W związku z sytuacją zadaliśmy parę pytań Mateuszowi Węgrzynowi, rzecznikowi prasowemu Teatru Powszechnego.

1. Teatr kojarzy się przede wszystkim ze spektaklami. Skąd w ogóle pomysł, by zająć się kwestiami społecznymi, w dodatku uchodzącymi w niektórych środowiskach za kontrowersyjne?


To prawda, że potocznie teatr kojarzy się głównie ze spektaklami, ale dziś dobry teatr publiczny, oprócz organizacji wydarzeń czysto artystycznych, powinien także prowadzić działalność edukacyjno-obywatelską, co wynika z jego misji, egzekwowanej przecież przez widzów i organizatora. Odbywa się to najczęściej poprzez warsztaty, spotkania, debaty, wykłady, panele dyskusyjne i inne rodzaje aktywności otwarte dla wszystkich. Teatr Powszechny – jak głosi nasze motto – jest „teatrem, który się wtrąca”, „teatrem spraw”. Nie unikamy kontrowersyjnych tematów, proponujemy dialog otwarty dla wszystkich środowisk, w bezpiecznych warunkach.

2. Radny Borkowski zwrócił uwagę na to, że Teatr Powszechny wiele uwagi poświęca uchodźcom. Wystarczy wspomnieć chociażby o Dniu Solidarności z Uchodźcami, Festiwalu Atlas czy tematyce jednego ze spotkań w Ogrodzie Powszechnym. Taki program nie odpowiada wielu mieszkańcom i pojawiają się w prasie i na portalach artykuły na ten temat. Czy nie myśleliście Państwo o tym, by w ramach tego typu wydarzeń zaznajamiać ludzi z kulturą, językiem i zwyczajami, a także by skupiać się na podobieństwach do naszej kultury? Jest ich wiele, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a media potęgują strach przed innością i obcością.

Poświęcamy uwagę sprawie uchodźców, bo to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej Europy – nasz kraj również musi się z nim zmierzyć. Jednak nie jest to główny temat naszej pracy, mamy mnóstwo spektakli i wydarzeń dotyczących wielu innych kwestii – wystarczy przejrzeć nasz repertuar i program Ogrodu Powszechnego. Nie mamy sygnałów, by nasze propozycje nie odpowiadały „wielu mieszkańcom” – owszem, zdarzały się głosy sprzeciwu, ale to pojedyncze przypadki, które bardzo szanujemy i z którymi się liczymy. Skrajne nastroje dotyczące sprawy uchodźców podsycają głównie politycy, a także media tabloidowe – specyfika ich działania nakazuje skupiać się na sensacjach i rozbieżnościach, a nie pozytywnych elementach wspólnych, bo te nie są „widzialne, słuchalne i klikalne”. Podobny mechanizm zaistniał w przypadku „Seksu w Ogrodzie (Powszechnym)” – wytworzyła się aura skandalu wokół cyklu spotkań polegających na spokojnej rozmowie z zaproszonymi gośćmi, ekspertami, na tematy dotyczące seksualności człowieka w różnych aspektach: politycznym, społecznym, naukowym… Chcemy wierzyć, że cały ten szum to bardziej wynik nieporozumienia niż złej woli. Jedno ze spotkań dotyczyło stereotypów w postrzeganiu seksualności uchodźców, być może zadziałała zbyt bujna wyobraźnia i uproszczenia. Jeśli chodzi o podobieństwa kulturowe – zgłębiamy je na warsztatach i spotkaniach z udziałem uchodźców, np. podczas festiwalu Atlas warszawscy seniorzy stworzyli razem z uchodźcami i migrantami spektakl „Narysowałam więcej niż tu widać” w reż. Alicji Borkowskiej.

3. Czy może Pan zdradzić, co pojawi się z wydarzeń w najbliższym czasie w Teatrze Powszechnym? Czy będzie to oferta, która będzie mogła spodobać się zarówno zwolennikom linii, jaką przyjął Teatr, jak i jej przeciwnikom?

Teatr Powszechny nie dzieli widowni, jest otwarty na wszystkich i stara się zaspokajać różnorodne zainteresowania. Program mamy bardzo bogaty. Oprócz granych już od dłuższego czasu spektakli, oczywiście przygotowujemy również nowości. 24 września odbędzie się polska prapremiera najnowszej sztuki noblistki Elfriede Jelinek „Wściekłość” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Na początku października kolejny raz gościmy Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”. W grudniu premiera biograficznej sztuki „Kuroń” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Pawła Łysaka, a także „Wdowy z Vrindavan” Łukasza Chotkowskiego, czyli projekt polsko-indyjski. W lutym Oliver Frljić przygotuje „Klątwę” Wyspiańskiego, a w maju Krzysztof Garbaczewski przedstawi „Chłopów” Reymonta. W najbliższym czasie będziemy też kontynuować spotkania i warsztaty w Ogrodzie Powszechnym i przy Stole Powszechnym, przeznaczone dla młodych i seniorów. Pod koniec sezonu planujemy także kontynuację Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe oraz już trzecią edycję naszego festiwalu ulicznego Otwarta Ząbkowska.

4. Czy może Pan powiedzieć, czy wiele osób uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Teatr Powszechny i czy słyszą Państwo jakieś głosy, które chwalą bądź też ganią właśnie taką, a nie inną tematykę? Wśród mieszkańców Kamionka nie brakuje opinii, że rozmowy na tematy seksualności w miejscu powszechnym, do którego mają dostęp również dzieci, nie jest najlepszym pomysłem.

Trudno wyliczać frekwencję tak wielu wydarzeń, które organizujemy, bo każdorazowo zależy ona od wielu czynników: charakteru wydarzenia, godziny, dnia tygodnia, pory roku, ceny lub umożliwienia wstępu wolnego. Jednak nie narzekamy na publiczność, jesteśmy wdzięczni za zadowalającą obecność. Chcielibyśmy zapewnić widzów, którzy obawiają się zagrożeń płynących z rozmów na temat seksualności, że mają one charakter bezpieczny, nie mają nic wspólnego z pornografią, chociaż z oczywistych względów kierowane są raczej do starszej młodzieży i dorosłych – zapraszamy dojrzałych widzów, żeby przekonali się o tym osobiście.

5. Czy istnieje szansa, by następny festiwal przesunąć bardziej w stronę Mózgu – tak, aby mieszkańcy osiedla PAX (Skaryszewska-Lubelska) nie skarżyli się na hałas i niedogodności?

Jeśli chodzi o hałas – bardzo pilnujemy, by nie zakłócać ciszy nocnej, nie organizujemy głośnych wydarzeń na zewnątrz po godzinie 22:00. Tegoroczna edycja festiwalu Atlas była nietypowa, jego formuła dopiero się kształtowała – teraz nauczeni doświadczeniem ograniczamy ewentualne niedogodności dla mieszkańców, których bardzo przepraszamy za jednorazowy „kłopot dźwiękowy” i prosimy o wyrozumiałość. Dziękujemy za wszelkie sugestie – na pewno weźmiemy je pod uwagę, bo zależy nam na spokojnym sąsiedzkim współżyciu na Pradze.

 

e-mail
czwartek, 22 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Słodka Noc Muzeów w Fabryce E.Wedel za nami

Słodka Noc Muzeów w Fabryce E.Wedel za nami
Gdyby tegoroczną Noc Muzeów mierzyć szerokością uśmiechu zwiedzających to z pewnością wygrałaby Fabryka Czekolady E.
Czytaj więcej...

Drugi Dom Neonów

Drugi Dom Neonów
Rozmowa z Witoldem Urbanowiczem, przewodnikiem po Muzeum Neonów.
Czytaj więcej...

Zostań mistrzem sztuki użytkowej w Galerii Wileńskiej

Zostań mistrzem sztuki użytkowej w Galerii Wileńskiej
W najbliższą sobotę, 19 maja, Galeria Wileńska zaprasza na kolejne warsztaty dla dzieci z cyklu „Zostań praskim mistrzem”.
Czytaj więcej...

Jakie usługi są potrzebne na Pradze Południe i Pradze Północ - konsultacje społeczne

Jakie usługi są potrzebne na Pradze Południe i Pradze Północ - konsultacje społeczne
  Jakich usług na Pradze brakuje, a jakich jest za dużo? Co powinno powstać w niewynajętych lokalach w Twojej okolicy – sklep, kawiarnia, a może księgarnia? Powiedz nam – Twoja opinia się liczy!     Rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem Koncepcji gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do zasobu m.
Czytaj więcej...

Zawód Zegarmistrz

Zawód Zegarmistrz
Sebastiana Huperta nie satysfakcjonuje wymiana baterii we współczesnych zegarkach.
Czytaj więcej...

Prascy rzemieślnicy mają swoje targi!

Prascy rzemieślnicy mają swoje targi!
I edycja wystawy rzemieślników: Starej i Nowej Pragi, Szmulowizny, Kamionka oraz Targówka Fabrycznego i Mieszkaniowego
Czytaj więcej...

Noc Muzeów w Wedlu

Noc Muzeów w Wedlu
Już 19 maja, Fabryka Czekolady E.
Czytaj więcej...

COOL KIDS - licealistki pomagają dzieciom z domów dziecka

COOL KIDS - licealistki pomagają dzieciom z domów dziecka
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś nie mógł rozwijać swoich pasji? Trudno jest przecież żyć z poczuciem, że nie możesz spełniać się w życiu.
Czytaj więcej...

Bajki wokół nas

Bajki wokół nas
„Wyznacznikiem poezji jest Bóg Wyznacznikiem przyjaźni jesteś ty Ale nie sam” Krystyna Guranowska-Stolarz
Czytaj więcej...

Galeria Wileńska kolejny raz ułatwia zatrudnienie mieszkańcom Pragi-Północ

Galeria Wileńska kolejny raz ułatwia zatrudnienie mieszkańcom Pragi-Północ
Drugi rok z rzędu Galeria Wileńska realizuje projekt "Pracuj z nami" skierowany do młodych osób poszukujących pracy.
Czytaj więcej...

Przyszłość Parku Skaryszewskiego w naszych rękach!

Przyszłość Parku Skaryszewskiego w naszych rękach! Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaprasza wszystkich zainteresowanych przyszłością Parku Skaryszewskiego do udziału w konsultacjach społecznych.
Czytaj więcej...

Zostań mistrzem sztuki radiowej w Galerii Wileńskiej

Zostań mistrzem sztuki radiowej w Galerii Wileńskiej Już w najbliższą sobotę, 14 kwietnia, w Galerii Wileńskiej odbędą się kolejne warsztaty dla dzieci z cyklu „Zostań praskim mistrzem”.
Czytaj więcej...

Wschodni ślad. Praski Przewodnik komiksowy

Wschodni ślad. Praski Przewodnik komiksowy Powstanie „Praski Przewodnik Komiksowy”.
Czytaj więcej...

Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada

Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada W Atrium Promenada zapanuje wrotkowe szaleństwo! Na miłośników jazdy na wrotkach przez cały kwiecień, 7 dni w tygodniu, czeka dostępna dla wszystkich mobilna wrotkarnia,  z bezpłatną wypożyczalnią sprzętu.
Czytaj więcej...

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię Rozmowa z Andrzejem Szumowskim, prezesem Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem Muzeum Polskiej Wódki       Polska Wódka - czy to wdzięczny temat na muzeum? Powinniśmy być z niej dumni, tak jak inne kraje ze swoich alkoholi?    Jest się czym chwalić - Polska Wódka jest jedyną globalną polską marką produktową rozpoznawalną na całym świecie i szanowaną ze względu na jakość.
Czytaj więcej...

„Lojalni Pradze” – nowy mural Galerii Wileńskiej

„Lojalni Pradze” – nowy mural Galerii Wileńskiej Praga to najbardziej unikalna dzielnica w Warszawie, zasługuje więc na szczególne podkreślenie lokalnego klimatu .
Czytaj więcej...

Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora

Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora Na mapie Warszawy, a dokładnie Pragi-Południe, a jeszcze dokładniej – Grochowa, pojawiło się nowe miejsce o nazwie Skwer Seniora.
Czytaj więcej...

Festiwal kulturaki na Białołęce: KULTURAKI

Festiwal kulturaki na Białołęce: KULTURAKI Wspólne czytanie na scenie wierszy Brzechwy z Grażyną Szapołowską, koncert Budyń Julka Tuwima, Ostry Dyżur Literacki, 5 niezwykłych stref warsztatowych a także goście specjalni: aktorzy, rysownicy, dziennikarze i podróżnicy.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

przydas
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
przydas
przydas
sekacz