Menu
Kurier Praski logo
środa, 27 października 2021
przedszkole Chrzanowskiego

Światowy Tydzień Pracownika Ochrony Zdrowia

Światowy Tydzień Pracownika Ochrony Zdrowia

W okresie od 4 kwietnia do 10 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Tydzień Pracownika Ochrony Zdrowia, który ma na celu wspieranie, docenianie i zwiększanie świadomości na temat ważnej roli pracowników służby zdrowia na całym świecie. Jest to czas, aby docenić niesamowitą pracę, którą wykonują i podnieść świadomość wyzwań, przed którymi stają każdego dnia.

Więzienna służba zdrowia zapewnia opiekę zdrowotną osobom pozbawionym wolności i tymczasowo aresztowanym zgodnie z przepisami Kodeksu karnego wykonawczego i Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 czerwca 2012 roku w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze dle osób pozbawionych wolności. Zasady funkcjonowania Służby Zdrowia w jednostkach penitencjarnych regulują przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego, głównie art. 102 i 115. Zgodnie z zapisami skazanemu przysługują bezpłatnie świadczenia zdrowotne, leki i artykuły sanitarne. Osoba przebywająca w jednostce penitencjarnej nie ma prawa wyboru lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, świadczeniodawcy, a także dentysty i szpitala. Każda osoba, która zostaje umieszczona w zakładzie karnym jest umieszczana w celi przejściowej na okres do 14 dni w celu wykonania wstępnych badań lekarskich (wywiad chorobowy i badania fizykalne), skazanym wykonuje się również RTG klatki piersiowej oraz badanie stomatologiczne. Jeżeli zajdą uzasadnione przesłanki lekarz może zlecić dodatkowe badania. W trakcie pobytu w zakładzie karnym, osadzony jest poddawany badaniom okresowym i kontrolnym. Opieka zdrowotna skazanych i tymczasowo aresztowanych realizowana jest na poziomie zakładu karnego lub aresztu śledczego. Może być realizowana i udzielana w zakładach opieki zdrowotnej będących częścią struktury jednostki penitencjarnej (ambulatorium z izbą chorych, szpital więzienny, pracownia diagnostyczna, gabinet stomatologiczny oraz gabinet fizjoterapii i fizykoterapii) lub w podmiotach świadczących usługi medyczne poza nią (kiedy ich realizacja w więzieniu jest niemożliwa lub nieekonomiczna). Wszystkie świadczenia medyczne udzielane osobom pozbawionym wolności finansowane są z Budżetu Państwa.

Dział Służby Zdrowia w Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie oraz Oddziale Zewnętrznym w Popowie liczy łacznie siedmiu funkcjonariuszy oraz dwóch pracowników cywilnych. Do podstawowych obowiązków pielęgniarki należy m.in. opieka pielęgniarska nad pacjentami, zawiadamianie bezzwłocznie lekarza lub lekarza pogotowia ratunkowego w wypadku zachorowania osadzonego, pogorszenia się jego stanu zdrowia, realizwanie codziennych zapisów do pielęgniarki, organizowanie i uczestniczenie w przyjeciach lekarskich zgłoszonych osadzonych oraz wydawanie zleconych leków zgodnie z obowiązującymi zasadami,

Zawód pielęgniarki to specjalizacja, która wymaga szczególnego zestawu cech charakteru. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna odznaczać się cechami charakteru takimi jak: wrażliwość, empatia oraz stanowczość. Powinna lubić pracę z ludźmi oraz być odporna na stres.

W tym roku obchody Światowego Tygodnia Zdrowia mają wyjątkowy charakter. Personel medyczny w całym kraju walczy z pandemią koronawirusa. Od ponad roku w jednostkach penitencjarnych najwyższym priorytetem jest przestrzeganie reżimu sanitarnego w celu unieszkodliwienia wirusa SARS-CoV-2 i zapobieganie przecięcia się dróg szerzenia choroby COVID-19. W walce z pandemią na terenie aresztów śledczych i zakładów karnych w całej Polsce pierwszoplanową rolę odgrywają funkcjonariusze i pracownicy więziennej służby zdrowia, którzy stale kontrolują wszelkie zagrożenia epidemiczne i monitorują szczegółowo każdego dnia stan zdrowia wszystkich osadzonych.

 

e-mail
Światowy Tydzień |^Pracownika Ochrony Zdrowia
PDF
piątek, 09 kwietnia 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca!
Mariusz Surosz "Praga. Czeskie ścieżki"
Czytaj więcej...

Freekonomia i KP polecają

Freekonomia i KP polecają
Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis
Czytaj więcej...

"Czytanie wzmacnia"

"Czytanie wzmacnia"
VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek została zainicjonowana w 2015 roku.
Czytaj więcej...

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!
Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

„Myślę, więc nie śmiecę”

„Myślę, więc nie śmiecę”
„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ” „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Czytaj więcej...

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca
Oddziaływania resocjalizacyjne wobec osób pozbawionych wolności mogą mieć różną formę.
Czytaj więcej...

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie aresztu śledczego w zakresie dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe     Warsztaty psychologiczne i edukacyjne, piknik międzypokoleniowy, potańcówka retro - to tylko niektóre działania, które zostaną zrealizowane przez warszawskie organizacje pozarządowe w ramach konkursu grantowego „Wedel od Serca” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Pragi-Południe.
Czytaj więcej...

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
Przydas.pl Sklep na facetów
zwolnieni z teorii
freekonomia
freekonomia

Pogoda

Kurs Walut

freekonomia
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów