#RozrywkaDlaSeniora





„Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najpiękniejszym okresem życia, w którym osiąga się życiową mądrość i czuje prawdziwy smak życia, a to, co się w ciągu życia przeżyło, daje poczucie rzetelnego dzieła. Bywają jednak jesienie słotne i bezowocne, i starość też jałowa, bolesna, a nawet tragiczna być może.”
Antoni Kępiński (1918-1972), Rytm życia, Kraków 1978
#RozrywkaDlaSeniora
„Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najpiękniejszym okresem życia, w którym osiąga się życiową mądrość i czuje prawdziwy smak życia, a to, co się w ciągu życia przeżyło, daje poczucie rzetelnego dzieła. Bywają jednak jesienie słotne i bezowocne, i starość też jałowa, bolesna, a nawet tragiczna być może.” Antoni Kępiński (1918-1972), Rytm życia, Kraków 1978
Samotność w DPS
Kiedy pojawiła się pandemia, w Domach Pomocy Społecznej zostały wprowadzone obostrzenia albowiem seniorzy są grupą szczególnie narażoną na zachorowanie. Został wprowadzony całkowity zakaz odwiedzin mieszkańców oraz zakaz wychodzenia osób tam mieszkających poza teren placówki. W początkowym okresie epidemii jedynymi przejawami więzi z najbliższymi były rozmowy telefoniczne i paczki pozostawiane „na bramie”. Ta ciągnąca się sytuacja bardzo niekorzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców domów pomocy. Z dnia na dzień można zauważyć u pensjonariuszy rosnące napięcie, nerwowość, apatyczność i poczucie beznadziei. Brak kontaktów z najbliższymi, a przy tym wiedza, że pracownicy codziennie wracają do rodzin, wyjeżdżają na urlopy i żyją jak przed pandemią, jeszcze bardziej nasilają niekorzystne stany emocjonalne.
#RozrywkaDlaSeniora
Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie zachęcili skazane kobiety odbywające karę pozbawienia wolności do wykonania zestawu krzyżówek, sudoku oraz wykreślanek w ramach kółka rękodzielniczego. Własnoręcznie wykonana “Rozrywka Dla Seniora” ma być okazją do uśmiechu, radości i wzruszenia podopiecznych domów seniora, a także przejawem otwartości na drugiego człowieka w tym trudnym dla wszystkich czasie.
DPS dla osób przewlekle somatycznie chorych.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych im. św. Józefa w Warszawie starając się we wszystkich pracach uobecniać w świecie ewangeliczną wartość, jaką jest miłosierdzie Boskie i ludzkie. Placówka przeznaczona jest dla kobiet przewlekle somatyczne chorych.
40 zestawów “Rozrywki Dla Seniora” zostało przekazanych na ręce Siostry Elizabeth, która na co dzień wspiera podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Hetmańskiej w Warszawie.
Krzyżówki i ich wpływ na mózg
Dzięki rozwiązywaniu krzyżówek poprawia się zdolność kojarzenia, którai bezpośrednio oddziałuje na pamięć, czyli umożliwia dostęp do zgromadzonych w mózgu informacji. Poprzez łamigłówki ćwiczymy logiczne myślenie, koncentrację oraz rozwijamy myślenie twórcze.
Resocjalizacja przez pomaganie
Bezinteresowna praca na rzecz potrzebujących ma na celu prospołeczne ukierunkowanie aktywności skazanych, tym samym zwiększenie ich szans na właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności. Jednocześnie osadzone uczestniczące w kółku rękodzielniczym, rozwijają swoje zdolności manualne, wykształcają nawyk pracy, dokładności i systematyczności.
Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie angażując osoby pozbawione wolności w wykonywanie prac na rzecz potrzebujących, uczą, że każda pomoc się liczy, a pomagać można również, odbywając karę.
Komentarze