Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 05 sierpnia 2021
vistulian_czym_jest

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 14 sierpnia możecie obejrzeć niezwykłą wystawę Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (wilanow-palac.pl). To wizualna uczta dla miłośników sztuki, ciekawa propozycja dla reprezentantów nauk biologicznych, a także wspaniała podróż w głąb egzotycznej dżungli dla najmłodszych!

Wystawie towarzyszy bogata oferta zajęć edukacyjnych dla gości indywidualnych: warsztaty, także kulinarne, spacery przyrodnicze po wystawie i wilanowskich ogrodach. Zarówno młodsi, jak i starsi miłośnicy przyrody znajdą coś dla siebie. Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież i dorosłych!

 

Botaniczne osobliwości | wizyta w ogrodzie pożytkowym

Podczas spaceru po wilanowskich ogrodach odkryjemy osobliwości botaniczne – nie eksponaty muzealne, ale żywe rośliny, które z czasem stały się naszym codziennym pokarmem. Wspólnie odczarujemy jabłka ziemne czy gruszki miłosne, które mimo uchylenia rąbka tajemnicy nie stracą nic ze swojej smakowitości!

Dla kogo: rodziny z dziećmi od 7 lat

Gdzie: wystawa „Rośliny i zwierzęta”, ogrody wilanowskie
Kiedy: 19 czerwca, godz. 15–17

 

Różnorodność biologiczna. Zagrożony skarb naszych czasów | warsztaty przyrodnicze

Razem z edukatorem muzealnym wybierzemy się na spacer po wystawie „Rośliny i zwierzęta”, a następnie do wilanowskich ogrodów.

Opowiemy o znaczeniu różnorodności biologicznej oraz zagrożeniach związanych z jej utratą. Poznamy system klasyfikacji organizmów żywych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przełomowe dokonania Karola Linneusza.

Dla kogo: rodziny z dziećmi od 8 lat

Gdzie: ogrody wilanowskie i wystawa na piętrze pałacu wilanowskiego – piętro pałacu nie jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach. 

Kiedy: 19 czerwca, 11 lipca, godz. 11–13

 

Katalog przyrody | warsztaty przyrodniczo-artystyczne

Przy pierwszych ogrodach botanicznych powstawały niemal muzealne katalogi, często bogato i spektakularnie ilustrowane. W ogrodach barokowych piękne, kwitnące rośliny zbierano i traktowano nieraz na równi z dziełami sztuki: naturalia i artificialia były względem siebie komplementarne. Podczas warsztatów przygotujemy inspirowane dawnymi katalogami karty wybranych gatunków roślin!

 

Dla kogo: rodziny z dziećmi od 8 lat

Kiedy: 20 czerwca, 17 lipca, godz. 11–13
Miejsce zbiórki: przy kasie muzeum
Gdzie: ogrody wilanowskie

 

Porcelanowy atlas botaniczny | warsztaty kaligrafii | 20 czerwca

 

Porcelanowe serwisy obiadowe są nierzadko dziełami sztuki, które zachwycają precyzją wykonania, różnorodnością zdobień i arcypięknymi motywami. Czasem towarzyszy im niezwykle burzliwa i pasjonująca historia.

Z tego właśnie słynną serwisy botaniczne, a wśród nich wyróżnia się ten wykonany w latach 1790–1802 w Królewskiej Fabryce Porcelany w Kopenhadze na zamówienie króla Chrystiana VII. Miał on być prezentem dla carycy Katarzyny Wielkiej. Botaniczna dekoracja serwisu wynikała z europejskiej fascynacji naukami przyrodniczymi, która nastała wraz z epoką oświecenia. Do wykonania motywów floralnych, cechujących się ogromnym realizmem, malarz użył jednego z najpopularniejszych wówczas atlasów przyrodniczych, traktując go jako inspirujący wzornik. Tytuł publikacji „Flora Danica” stał się jednocześnie nazwą dla dekoracji serii porcelanowych zastaw stołowych produkowanych przez najsłynniejsze manufaktury w Europie.

W trakcie warsztatów przedstawimy dzieje tego niezwykłego, składającego się z kilkudziesięciu tomów atlasu botanicznego, jak również królewskiego serwisu obiadowego. Ponadto zaprezentujemy elementy zestawu deserowego z kolekcji wilanowskiej, którego dekoracja malarska oparta jest na przedstawieniach roślin z kart słynnej monografii „Flora Danica”.

Dla kogo: dzieci w wieku powyżej 8 lat, młodzież, osoby dorosłe

Kiedy: 20 czerwca, godz. 11.00–12.00, 26 czerwca, godz. 15.30–16.30, 18 lipca, godz. 15.30–16.30, 8 sierpnia, godz. 15.30–16.30

Gdzie: Wozownia

Więcej informacji: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (wilanow-palac.pl)


 

Precyzja w sztuce graficznej | warsztaty artystyczne

Podczas spotkania zaprezentujemy techniki graficzne wykorzystywane przy tworzeniu grafik przyrodniczych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym jest grafika i jakie miejsce zajmuje w historii sztuki, czym jest druk wklęsły, wypukły i płaski, na czym polega technika drzeworytu, miedziorytu, litografii, akwatinty. Opowiemy także, skąd pochodzi prezentowany zbiór grafik, jaki jest kontekst historyczny powstawania atlasów przyrodniczych w XVIII w., jak również kim był Karol Linneusz i jakie zasługi wniósł do nauk przyrodniczych.

Dla kogo: dorośli

Gdzie: Oficyna Kuchenna/parter – miejsce nie jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach. 
Kiedy: 26 czerwca, 8 sierpnia, godz. 11–13

 

Przyroda (foto)graficzna | warsztaty przyrodnicze

Podczas spotkania zwrócimy uwagę na istotę wizualnej dokumentacji przyrodniczej. Przedstawimy historię dokumentacji graficznej na podstawie dzieł pokazywanych na wystawie oraz ukażemy olbrzymie znaczenie najdrobniejszych szczegółów przy identyfikacji organizmów. Spotkanie ma na celu także zwiększenie wiedzy na temat fotografii, w tym fotografowania natury – poruszymy ważną kwestię etyki fotografowania przyrody. 

Dla kogo: rodziny z dziećmi od 8 lat
Kiedy: 3 lipca, 1 sierpnia, godz. 11–13
Miejsce zbiórki: przy kasie muzeum
Gdzie: wystawa „Rośliny i zwierzęta”, ogrody wilanowskie
 

Warsztaty z druku słonecznego – cyjanotypia | warsztaty przyrodniczo-artystyczne

Co pierwsze książki fotograficzne mają wspólnego z zielnikami? Podczas warsztatów poznamy historię jednej ze szlachetnych technik fotograficznych – cyjanotypii. Pokażemy jej wpływ na rozwój biologii i sztuki oraz przekonamy się, jak korzystanie z niej wygląda w praktyce.

Dla kogo: młodzież i dorośli
Kiedy: 10 i 25 lipca, godz. 11–13
Miejsce zbiórki: przy kasie muzeum
Gdzie: Wozownia, ogrody wilanowskie

 

W świecie zielników | warsztaty przyrodnicze

Kolekcjonerstwo przyrodnicze szczyci się długą historią, a jej fascynującym aspektem są zielniki. Omówimy dawne i współczesne powody wykonywania zielników, zaprezentujemy praktyczne zasady przygotowywania naukowych materiałów botanicznych oraz różnorodne formy zielników jako świadectwa powiązań pomiędzy historią, kulturą i światem przyrody. Przybliżymy także warsztat pracy osoby wykonującej zielnik.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Gdzie: Oficyna Kuchenna/parter – miejsce nie jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach. 
Kiedy: 18 lipca, godz. 11–13
 

Kuchnia staropolska egzotycznie | warsztaty kulinarne

Zapraszamy na warsztaty kulinarne z rozbudowanym wstępem dotyczącym szeroko rozumianej egzotyki w kuchni staropolskiej. Poruszymy tematy związane z zastosowaniem produktów pochodzących ze strefy śródziemnomorskiej, Azji i Ameryki. Uczestnicy wykonają ćwiczenia dotyczące zwierząt i roślin o egzotycznym rodowodzie wykorzystywanych w XVII-wiecznych kulinariach. W drugiej części spotkania ugotujemy zrekonstruowane dania historyczne inspirowane produktami, które możemy obejrzeć na wystawie „Rośliny i zwierzęta”. Na koniec odbędzie się degustacja przygotowanych dań opatrzona opowieścią o produktach egzotycznych w źródłach historycznych i odczytaniem oryginalnych przepisów.

Dla kogo: rodziny z dziećmi od 7 lat
Kiedy: 24 lipca, godz. 11–13

Więcej szczegółów o programie dla gości indywidulanych towarzyszącym wystawie „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” i biletach: http://bit.ly/ŚwiatRoslinIZwierząt

e-mail
Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza
PDF
czwartek, 17 czerwca 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Pozostałe informacje

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”
PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe
Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Wstąp w szeregi Służby Więziennej

Wstąp w szeregi Służby Więziennej
Szukasz satysfakcjonującej pracy- zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa
Wielka wymiana sadzonek   Każdy, kto zajmuje się hodowlą i ogrodnictwem zastanawia się czasem, co zrobić z nadwyżką sadzonek lub ma w swojej kolekcji rośliny, którym chciałby dać nowe życie.
Czytaj więcej...

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych
15 czerwca to Światowy Dzień Praw Osób Starszych którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych oraz upowszechnienie wiedzy o zagwarantowanych prawach seniorów.
Czytaj więcej...

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza.
Czytaj więcej...

PKP wdraża nowy System Informacji

PKP wdraża nowy System Informacji PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na montaż i rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.
Czytaj więcej...

BON Turystyczny

BON Turystyczny Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Nasz piękny kraj stwarza nieograniczone możliwości do familijnego wypoczynku i zwiedzania.
Czytaj więcej...

Kolej bez barier

Kolej bez barier Likwidacja barier architektonicznych na niemal 100 dworcach i 700 peronach, modernizacja 100 wagonów i zakup nowoczesnych składów zespolonych, czytelna informacja pasażerska oraz zapewnienie najwyższego standardu obsługi – to tylko część działań zrealizowanych od 2012 r.
Czytaj więcej...

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop Przewoźnicy korzystają z przebudowanej linii od Bytomia do Zabrza Biskupic.
Czytaj więcej...

Baltic Pipe

Baltic Pipe O  projekcie Baltic Pipe Projekt Baltic Pipe realizowany jest w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ-SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
Czytaj więcej...

Przekop Mierzi Wiślanej

Przekop Mierzi Wiślanej Obecnie na budowie kontynuowane jest m.
Czytaj więcej...

Freekonomia zaprasza na wywiad z pisarzem Wojciechem Chmielewskim.

Freekonomia zaprasza na wywiad z pisarzem Wojciechem Chmielewskim. Książka miesiąca miesięcznika Twórczość. Wydawnictwo Czytelnik.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
Przydas.pl Sklep na facetów
zwolnieni z teorii
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

freekonomia
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów