Menu
Kurier Praski logo
piątek, 22 września 2017

Rocznica włączenia Grochowa do Warszawy

Rocznica włączenia Grochowa  do Warszawy

Warszawa, tak jak inne miasta, rozrastała się na przestrzeni wieków kosztem sąsiednich miejscowości. Na przykład: Pragę przyłączono do Warszawy w 1791 roku na mocy uchwalonej przez Sejm Czteroletni ustawy: Prawo o miastach, która znosiła wszelkie jurydyki.
To, że w granicach Warszawy znajduje się dzisiaj Grochów oraz Kępa Gocławska zawdzięczamy wydarzeniom, które miały miejsce w trakcie I wojny światowej. Z początkiem sierpnia 1915 roku Warszawę opuściły wojska rosyjskie i rozpoczęła się okupacja niemiecka. Generałem-gubernatorem, okupowanej przez wojska niemieckie części Królestwa Polskiego, został Hans von Beseler, który dekretem z 8 kwietnia 1916 roku powiększył obszar miasta z 32,7 km² do 114,8 km². Po lewej stronie Wisły w skład Warszawy weszły wówczas m.in. Czerniaków, Siekierki, Mokotów, Młociny, Marymont i Powązki. Po prawej stronie Wisły, na podstawie tego dekretu, kosztem Gminy Bródno, włączono w obszar Warszawy: Pelcowiznę, Ustronie, Nowe Brudno, Targówek i Utratę. Od południa natomiast prawobrzeżna Warszawa powiększyła się kosztem Gminy Wawer o Grochów I, Grochów II i Kępę Gocławską.
Decyzja ta miała istotne znaczenie dla dalszego rozwoju miasta. Urbanizacja przestrzenna zmieniała bowiem charakter rolniczych wówczas terenów, które weszły w skład miasta, co prowadziło do ich zdecydowanie bardziej intensywnej zabudowy i stopniowego przekształcania się w zabudowę typową dla osiedli miejskich. Stopniowo następowała także zmiana aktywności ludności zamieszkującej te tereny. Odchodzono z wolna od zajęć rolniczych, a ich miejsce zajmowały handel, usługi i przemysł. Ponadto proces industrializacji zdecydowanie zwiększał napływ ludności wiejskiej z innych rejonów Polski, zainteresowanej bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy oraz różnorodnymi systemami usług i bogatszą ofertę kulturalną oferowaną przez miasto.
Decyzja, która została podjęta 100 lat temu, ma więc znaczące konsekwencje dla dzisiejszej Warszawy. Czy można bowiem dzisiaj wyobrazić sobie naszą stolicę bez Grochowa?
Paweł Lisiecki, Poseł na Sejm RP, Prażanin

 

e-mail
wtorek, 19 kwietnia 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Pozostałe informacje

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów
Zapraszamy na DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów, który odbędzie się 4 marca 2017 roku w Soho Factory przy Mińskiej 25 w Warszawie w godz.
Czytaj więcej...

Zaproszenie VI Spotkanie Komitetu oraz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Aleksandra hr. Fredry w Warszawie

Zaproszenie VI Spotkanie Komitetu  oraz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Aleksandra hr. Fredry w Warszawie
Serdecznie  zapraszam na VI Spotkanie Komitetu  Fredrowskiego oraz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Aleksandra hr.
Czytaj więcej...

Pływacy nie zwalniają tempa…

Pływacy nie zwalniają tempa…   W sobotę 22 października nasza reprezentacja udała się na kolejny cykl ogólnopolskich zawodów Od Młodzika Do Olimpijczyka.
Czytaj więcej...

32 medale przypłynęły na Pragę…

32 medale przypłynęły na Pragę…   20-21 października Prascy pływacy po raz kolejny błysnęli formą.
Czytaj więcej...

Festiwalu Sprinterskim z okazji 100-lecia przyłączenia Mokotowa należał do Pragi

Festiwalu Sprinterskim z okazji 100-lecia przyłączenia Mokotowa należał do Pragi W minioną sobotę 12 listopada nasi reprezentanci startowali w Festiwalu Sprinterskim z okazji 100-lecia przyłączenia Mokotowa do Warszawy.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

artreepoziom
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
artreepoziom