Menu
Kurier Praski logo
niedziela, 21 stycznia 2018
rajstopy

Rocznica włączenia Grochowa do Warszawy

Rocznica włączenia Grochowa  do Warszawy

Warszawa, tak jak inne miasta, rozrastała się na przestrzeni wieków kosztem sąsiednich miejscowości. Na przykład: Pragę przyłączono do Warszawy w 1791 roku na mocy uchwalonej przez Sejm Czteroletni ustawy: Prawo o miastach, która znosiła wszelkie jurydyki.
To, że w granicach Warszawy znajduje się dzisiaj Grochów oraz Kępa Gocławska zawdzięczamy wydarzeniom, które miały miejsce w trakcie I wojny światowej. Z początkiem sierpnia 1915 roku Warszawę opuściły wojska rosyjskie i rozpoczęła się okupacja niemiecka. Generałem-gubernatorem, okupowanej przez wojska niemieckie części Królestwa Polskiego, został Hans von Beseler, który dekretem z 8 kwietnia 1916 roku powiększył obszar miasta z 32,7 km² do 114,8 km². Po lewej stronie Wisły w skład Warszawy weszły wówczas m.in. Czerniaków, Siekierki, Mokotów, Młociny, Marymont i Powązki. Po prawej stronie Wisły, na podstawie tego dekretu, kosztem Gminy Bródno, włączono w obszar Warszawy: Pelcowiznę, Ustronie, Nowe Brudno, Targówek i Utratę. Od południa natomiast prawobrzeżna Warszawa powiększyła się kosztem Gminy Wawer o Grochów I, Grochów II i Kępę Gocławską.
Decyzja ta miała istotne znaczenie dla dalszego rozwoju miasta. Urbanizacja przestrzenna zmieniała bowiem charakter rolniczych wówczas terenów, które weszły w skład miasta, co prowadziło do ich zdecydowanie bardziej intensywnej zabudowy i stopniowego przekształcania się w zabudowę typową dla osiedli miejskich. Stopniowo następowała także zmiana aktywności ludności zamieszkującej te tereny. Odchodzono z wolna od zajęć rolniczych, a ich miejsce zajmowały handel, usługi i przemysł. Ponadto proces industrializacji zdecydowanie zwiększał napływ ludności wiejskiej z innych rejonów Polski, zainteresowanej bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy oraz różnorodnymi systemami usług i bogatszą ofertę kulturalną oferowaną przez miasto.
Decyzja, która została podjęta 100 lat temu, ma więc znaczące konsekwencje dla dzisiejszej Warszawy. Czy można bowiem dzisiaj wyobrazić sobie naszą stolicę bez Grochowa?
Paweł Lisiecki, Poseł na Sejm RP, Prażanin

 

e-mail
wtorek, 19 kwietnia 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA
DRODZY CZYTELNICY, OGŁASZAMY FOTOGRAFICZNY KONKURS PT.
Czytaj więcej...

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach
2 grudnia 2017 roku w Warszawie w Soho Factory odbędzie się największy w Polsce kiermasz dla psów DOG DAY Festiwal.
Czytaj więcej...

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe W październiku rozpoczęła się akcja społeczna firm Blaupunkt i Airly, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza. W Przedszkolu Niepublicznym „Kraina Magii” na Pradze Południe zamontowano czujnik smogu i przekazano oczyszczacz powietrza. 16 października odbyły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE Poseł na Sejm RP Andrzej Melak, Komitet Katyński oraz Krąg Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Pomordowanych Polaków w KL Warschau.
Czytaj więcej...

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów Zapraszamy na DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów, który odbędzie się 4 marca 2017 roku w Soho Factory przy Mińskiej 25 w Warszawie w godz.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

sekacz
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
przydas
Przydas.pl Sklep na facetów