Menu
Kurier Praski logo
środa, 27 października 2021
wizytowki

Restrukturyzacja w firmie – kiedy się na nią zdecydować?

Restrukturyzacja w firmie – kiedy się na nią zdecydować?

Restrukturyzacja w firmie – kiedy się na nią zdecydować?

Niewypłacalność
Kryzys związany z wystąpieniem ograniczeń swobody prowadzenia działalności gospodarczej przetoczył się przez nasze życie, również gospodarcze i dotknął egalitarnie wszystkich, od wielkich spółek zaczynając, a kończąc na jednoosobowych przedsiębiorstwach. W Kancelarii ENTA obserwujemy klientów z podobnymi trudnościami zarówno w małej działalności CEiDG jak również w dużych spółkach kapitałowych. W przypadku pojawienia się groźby niewypłacalności, na barkach menadżerów lub właścicieli spoczywa podjęcie decyzji, co dalej należy zrobić: ryzykować swoim majątkiem i czekać na polepszenie się sytuacji i/lub koniunktury, czy składać wniosek o upadłość? Do podjęcia właściwej decyzji służą liczne narzędzia w ramach Prawnej Obrony Przedsiębiorcy, stosowane przez Syndyka, Prawnika, Rewidenta, Notariusza.
 
Obrona przed niewypłacalnością 
W polskim systemie prawnym zaistniały na szczęście instrumenty restrukturyzacyjne w celu ochrony interesów przedsiębiorstwa, które pozwalają bezpiecznie ratować dłużnika, przy zachowaniu słusznych praw wierzycieli. To skomplikowane narzędzia inżynierii prawnej, które Kancelaria ENTA wykorzystuje bardzo precyzyjnie, indywidualnie do każdego klienta i jego specyfiki działalności. Decyzję o złożeniu wniosku o upadłość, należy zawsze rozpatrywać jako ostateczność czyli tzw. działanie „ultimo ratio”, jednak dopiero po wyczerpaniu wszelkich metod Prawnej Obrony Przedsiębiorcy. 
 
Tarcza Antykryzysowa zawiera zapis o ochronie podmiotów w zakresie odpowiedzialności za długi, które z uwagi na epidemię popadły w stan niewypłacalności, a nie złożyły wniosku o upadłość. Nie można jednak pominąć istotnych szczegółów. Przede wszystkim stan niewypłacalności musiał nastąpić w okresie występowania ograniczeń związanych z obecną sytuacją, a także, co jest problematyczne, musiał zostać spowodowany przez pandemię. W rzeczywistości jest bardzo trudno wyznaczyć tę konkretną granicę przypadków, kiedy niewypłacalność jest spowodowana stanem epidemii, a kiedy już nie. Jak zbadać taką przyczynę w praktyce, czy była ona wyłączną czy jedynie okolicznością współtowarzyszącą?  
 
Okoliczności
Przyczyna niewypłacalności w praktyce to tzw. domniemanie wzruszalne, pojawia się więc ryzyko, że sam fakt pojawienia się niewypłacalności w okresie pandemii nie wystarczy, aby przyjąć, że termin na wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości został „zamrożony”. Należy również liczyć się z możliwością złożenia takiego wniosku przez zniecierpliwionych i zaniepokojonych wierzycieli. A taki proces zainicjowany przez wierzycieli jest bardzo kosztowny dla przedsiębiorcy, znacząco utrudnia dalszą działalność, jest długotrwały i często towarzyszy jemu równoległy wniosek wierzyciela o zakazanie wykonywania działalności gospodarczej przez dłużnika. W takiej sytuacji Kancelaria ENTA zawsze stosuje starą, dobrą zasadę: lepiej zapobiegać niż naprawiać, im szybsza reakcja na problemy, tym większa szansa na zakończenie kryzysu powodzeniem i tym niższe koszty. Dlatego, ze swojego doświadczenia zawodowego zawsze polecamy wdrożenie Prawnej Obrony Przedsiębiorcy odpowiednio wcześnie, chociażby poprzez procedurę układu lub procedurę restrukturyzacyjną. 
 
Narzędzia przeciwdziałania upadłości
Każda z czterech procedur restrukturyzacyjnych (postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne), dedykowana jest dla odmiennej sytuacji dłużnika – dobór odpowiedniej drogi postępowania pozwala osiągnąć najlepsze w danym przypadku rezultaty, odpowiednio do okresu występowania niewypłacalności, liczby i wartości wierzycieli, stanu przedsiębiorstwa itp. Szczegółowe przesłanki do zastosowania właściwej metody zawsze dobieramy w trakcie szczegółowej analizy, którą w Kancelarii ENTA zawsze stosujemy na początku ścieżki Prawnej Obrony Przedsiębiorcy, dokładnie analizując dokumentację przedsiębiorcy. 
 
Warto nadmienić, że nowoczesne procedury restrukturyzacyjne służą nie tylko przedsiębiorcom i wierzycielom, ale służą również gospodarce, gdyż naczelnym celem tych postępowań jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. Rachunek ekonomiczny prowadzonych przez nas spraw wskazuje, że na drodze restrukturyzacji zaspokojenie wierzycieli jest w przeważającej liczbie przypadków bardziej korzystna niż upadłość. Przy czym jest duża szansa, że na rynku pozostanie aktywny kontrahent, podatnik i pracodawca, który po skutecznie zakończonej restrukturyzacji może w pełni rzetelnie i terminowo wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Skutecznie przeprowadzona procedura Prawnej Obrony Przedsiębiorcy przez Kancelarię ENTA za pomocą jednej z wyżej opisanych metod, prócz wartości czysto biznesowych czy ekonomicznych ma jeszcze jedną dużą zaletę. Przedsiębiorcy po takiej procedurze poznają swoje przedsiębiorstwo z innej, zwykle mało znanej strony, przez co nabierają świadomej wiedzy, jak w przyszłości nie dopuścić do zaistnienia podobnych okoliczności, które mogłyby mieć negatywny wpływ na płynność finansową id przedsięwzięć. 
 
Anna Korczyk - Doradca restrukturyzacyjny
 
e-mail
Narzędzia przeciwdziałania upadłości
PDF
poniedziałek, 31 maja 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca!
Mariusz Surosz "Praga. Czeskie ścieżki"
Czytaj więcej...

Freekonomia i KP polecają

Freekonomia i KP polecają
Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis
Czytaj więcej...

"Czytanie wzmacnia"

"Czytanie wzmacnia"
VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek została zainicjonowana w 2015 roku.
Czytaj więcej...

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!
Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

„Myślę, więc nie śmiecę”

„Myślę, więc nie śmiecę”
„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ” „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Czytaj więcej...

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca
Oddziaływania resocjalizacyjne wobec osób pozbawionych wolności mogą mieć różną formę.
Czytaj więcej...

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie aresztu śledczego w zakresie dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe     Warsztaty psychologiczne i edukacyjne, piknik międzypokoleniowy, potańcówka retro - to tylko niektóre działania, które zostaną zrealizowane przez warszawskie organizacje pozarządowe w ramach konkursu grantowego „Wedel od Serca” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Pragi-Południe.
Czytaj więcej...

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
Przydas.pl Sklep na facetów
zwolnieni z teorii
freekonomia
freekonomia

Pogoda

Kurs Walut

Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów
freekonomia