Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 05 sierpnia 2021
spojna_koncepcja

Restrukturyzacja w firmie – kiedy się na nią zdecydować?

Restrukturyzacja w firmie – kiedy się na nią zdecydować?

Restrukturyzacja w firmie – kiedy się na nią zdecydować?

Niewypłacalność
Kryzys związany z wystąpieniem ograniczeń swobody prowadzenia działalności gospodarczej przetoczył się przez nasze życie, również gospodarcze i dotknął egalitarnie wszystkich, od wielkich spółek zaczynając, a kończąc na jednoosobowych przedsiębiorstwach. W Kancelarii ENTA obserwujemy klientów z podobnymi trudnościami zarówno w małej działalności CEiDG jak również w dużych spółkach kapitałowych. W przypadku pojawienia się groźby niewypłacalności, na barkach menadżerów lub właścicieli spoczywa podjęcie decyzji, co dalej należy zrobić: ryzykować swoim majątkiem i czekać na polepszenie się sytuacji i/lub koniunktury, czy składać wniosek o upadłość? Do podjęcia właściwej decyzji służą liczne narzędzia w ramach Prawnej Obrony Przedsiębiorcy, stosowane przez Syndyka, Prawnika, Rewidenta, Notariusza.
 
Obrona przed niewypłacalnością 
W polskim systemie prawnym zaistniały na szczęście instrumenty restrukturyzacyjne w celu ochrony interesów przedsiębiorstwa, które pozwalają bezpiecznie ratować dłużnika, przy zachowaniu słusznych praw wierzycieli. To skomplikowane narzędzia inżynierii prawnej, które Kancelaria ENTA wykorzystuje bardzo precyzyjnie, indywidualnie do każdego klienta i jego specyfiki działalności. Decyzję o złożeniu wniosku o upadłość, należy zawsze rozpatrywać jako ostateczność czyli tzw. działanie „ultimo ratio”, jednak dopiero po wyczerpaniu wszelkich metod Prawnej Obrony Przedsiębiorcy. 
 
Tarcza Antykryzysowa zawiera zapis o ochronie podmiotów w zakresie odpowiedzialności za długi, które z uwagi na epidemię popadły w stan niewypłacalności, a nie złożyły wniosku o upadłość. Nie można jednak pominąć istotnych szczegółów. Przede wszystkim stan niewypłacalności musiał nastąpić w okresie występowania ograniczeń związanych z obecną sytuacją, a także, co jest problematyczne, musiał zostać spowodowany przez pandemię. W rzeczywistości jest bardzo trudno wyznaczyć tę konkretną granicę przypadków, kiedy niewypłacalność jest spowodowana stanem epidemii, a kiedy już nie. Jak zbadać taką przyczynę w praktyce, czy była ona wyłączną czy jedynie okolicznością współtowarzyszącą?  
 
Okoliczności
Przyczyna niewypłacalności w praktyce to tzw. domniemanie wzruszalne, pojawia się więc ryzyko, że sam fakt pojawienia się niewypłacalności w okresie pandemii nie wystarczy, aby przyjąć, że termin na wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości został „zamrożony”. Należy również liczyć się z możliwością złożenia takiego wniosku przez zniecierpliwionych i zaniepokojonych wierzycieli. A taki proces zainicjowany przez wierzycieli jest bardzo kosztowny dla przedsiębiorcy, znacząco utrudnia dalszą działalność, jest długotrwały i często towarzyszy jemu równoległy wniosek wierzyciela o zakazanie wykonywania działalności gospodarczej przez dłużnika. W takiej sytuacji Kancelaria ENTA zawsze stosuje starą, dobrą zasadę: lepiej zapobiegać niż naprawiać, im szybsza reakcja na problemy, tym większa szansa na zakończenie kryzysu powodzeniem i tym niższe koszty. Dlatego, ze swojego doświadczenia zawodowego zawsze polecamy wdrożenie Prawnej Obrony Przedsiębiorcy odpowiednio wcześnie, chociażby poprzez procedurę układu lub procedurę restrukturyzacyjną. 
 
Narzędzia przeciwdziałania upadłości
Każda z czterech procedur restrukturyzacyjnych (postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne), dedykowana jest dla odmiennej sytuacji dłużnika – dobór odpowiedniej drogi postępowania pozwala osiągnąć najlepsze w danym przypadku rezultaty, odpowiednio do okresu występowania niewypłacalności, liczby i wartości wierzycieli, stanu przedsiębiorstwa itp. Szczegółowe przesłanki do zastosowania właściwej metody zawsze dobieramy w trakcie szczegółowej analizy, którą w Kancelarii ENTA zawsze stosujemy na początku ścieżki Prawnej Obrony Przedsiębiorcy, dokładnie analizując dokumentację przedsiębiorcy. 
 
Warto nadmienić, że nowoczesne procedury restrukturyzacyjne służą nie tylko przedsiębiorcom i wierzycielom, ale służą również gospodarce, gdyż naczelnym celem tych postępowań jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. Rachunek ekonomiczny prowadzonych przez nas spraw wskazuje, że na drodze restrukturyzacji zaspokojenie wierzycieli jest w przeważającej liczbie przypadków bardziej korzystna niż upadłość. Przy czym jest duża szansa, że na rynku pozostanie aktywny kontrahent, podatnik i pracodawca, który po skutecznie zakończonej restrukturyzacji może w pełni rzetelnie i terminowo wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Skutecznie przeprowadzona procedura Prawnej Obrony Przedsiębiorcy przez Kancelarię ENTA za pomocą jednej z wyżej opisanych metod, prócz wartości czysto biznesowych czy ekonomicznych ma jeszcze jedną dużą zaletę. Przedsiębiorcy po takiej procedurze poznają swoje przedsiębiorstwo z innej, zwykle mało znanej strony, przez co nabierają świadomej wiedzy, jak w przyszłości nie dopuścić do zaistnienia podobnych okoliczności, które mogłyby mieć negatywny wpływ na płynność finansową id przedsięwzięć. 
 
Anna Korczyk - Doradca restrukturyzacyjny
 
e-mail
Narzędzia przeciwdziałania upadłości
PDF
poniedziałek, 31 maja 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Pozostałe informacje

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”
PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe
Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Wstąp w szeregi Służby Więziennej

Wstąp w szeregi Służby Więziennej
Szukasz satysfakcjonującej pracy- zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 14 sierpnia możecie obejrzeć niezwykłą wystawę Rośliny i zwierzęta.
Czytaj więcej...

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa
Wielka wymiana sadzonek   Każdy, kto zajmuje się hodowlą i ogrodnictwem zastanawia się czasem, co zrobić z nadwyżką sadzonek lub ma w swojej kolekcji rośliny, którym chciałby dać nowe życie.
Czytaj więcej...

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza.
Czytaj więcej...

PKP wdraża nowy System Informacji

PKP wdraża nowy System Informacji PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na montaż i rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.
Czytaj więcej...

BON Turystyczny

BON Turystyczny Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Nasz piękny kraj stwarza nieograniczone możliwości do familijnego wypoczynku i zwiedzania.
Czytaj więcej...

Kolej bez barier

Kolej bez barier Likwidacja barier architektonicznych na niemal 100 dworcach i 700 peronach, modernizacja 100 wagonów i zakup nowoczesnych składów zespolonych, czytelna informacja pasażerska oraz zapewnienie najwyższego standardu obsługi – to tylko część działań zrealizowanych od 2012 r.
Czytaj więcej...

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop Przewoźnicy korzystają z przebudowanej linii od Bytomia do Zabrza Biskupic.
Czytaj więcej...

Baltic Pipe

Baltic Pipe O  projekcie Baltic Pipe Projekt Baltic Pipe realizowany jest w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ-SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
Czytaj więcej...

Przekop Mierzi Wiślanej

Przekop Mierzi Wiślanej Obecnie na budowie kontynuowane jest m.
Czytaj więcej...

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych 15 czerwca to Światowy Dzień Praw Osób Starszych którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych oraz upowszechnienie wiedzy o zagwarantowanych prawach seniorów.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
freekonomia
zwolnieni z teorii
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

pion_koncepcja
freekonomia
freekonomia