Menu
Kurier Praski logo
wtorek, 17 maja 2022
kolekcjonerstwo i grywizacja

"Czytanie wzmacnia"

"Czytanie wzmacnia"

VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek

Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek została zainicjonowana w 2015 roku. Noc Bibliotek to nic innego jak święto bibliotek i cztania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku i w każdym miejscu. Przekonuje do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Służba Więzienna wychodząc naprzeciw inicjatywom, których celem jest pozyskanie jak największej liczby czytelników, podejmuje szereg działań umożliwiających osobom pozbawionym wolności zarówno odkrycie przyjemności samego czytania jak i uświadomienia wartości jakie stwarza analiza treści lektur nieobowiązkowych.

Film w bibliotece – kino, które wzmacnia

W dniu 11 pażdziernika 2021 roku kadra Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie zorganizowała pokaz filmowy w więziennej bibliotece, który ma za zadanie umacnić pozycję biblioteki jako miejsca spotkań i integracji społecznej, bezpiecznej przestrzeni do wymiany doświadczeń i opinii. Filmem towarzyszącym tegorocznej akcji jest "Operacja Człowiek w czerni”, opowieść o parze dwóch młodych detektywów, którzy wraz z wiernym psim przyjacielem rozwiązują każdą zagadkę.

Psychoedukacja poprzez film

Psychoedukacja z wykorzystaniem filmu inspiruje się filmoterapią, jednak w przeciwieństwie do niej nie zakłada pracy terapeutycznej, a jedynie wykorzystywanie ekranowych emocji do kształtowania postaw i samopoczucia odbiorców. Założeniem tej techniki jest rozmowa o emocjach jakich doświadczyliśmy podczas seansu filmowego. W pracy z filmem wykorzystywany jest fakt, iż film wyciąga na powierzchnię emocje i uczucia, o których zazwyczaj trudno się mówi, jeśli dotyczą nas bezpośrednio. Tu możemy ich dotknąć, bo rozmowa pozornie nie będzie dotyczyła nas samych, a bohaterów filmowych. Pozornie, bo rozmawiając o filmie, ujawniamy bardzo wiele z naszych własnych przeżyć i doświadczeń. Drugim mocnym atutem filmu w psychoedukacji jest to, że niesie w sobie wiedzę i dostarcza inspiracji. Dzięki temu filmy dostarczają nam modelowych wzorców, czasem gotowych rozwiązań, a czasem jedynie podpowiedzi co do kierunku, w którym powinniśmy zmierzać.

Pisarze w Areszcie

Tylko w tym roku, na zajęciach w ramach współpracy z Fundacją Dom Kultury, skazane kobiety odbywające karę pozbawienia wolności miały mozliwość porozmawiać o wychowawczej roli literatury z Katarzyną Puzyńską, Jackiem Galińskim oraz jakubem Ćwiekiem. Spotkaniom z autorami książek towarzyszyły rozmowy o literaturze, o życiu, o filmie i o historii,.

Biblioteka więzienna

W Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie funkcjonuje biblioteka więzienna – centralna oraz dodatkowe punkty biblioteczne. W sumie osoby przebywające w jednostce penitencjarnej mają do dyspozycji 10995 woluminów.

Zawartość biblioteki więziennej prawie nie różni się od miejskich bibliotek, poza półkami dla najmłodszych. Znajdują się książki przeznaczone dla miłośników historii, kultury i powieści. Największym zainteresowaniem cieszą się wśród osadzonych kryminały, fantasy, powieści historyczne, a nawet romanse. Chętnie sięgają również po sport i motoryzację, rzadziej po poezję. Na półkach mamy również książki popularnonaukowe oraz specjalistyczne, z których korzysta kadra penitencjarna oraz codzienną prasę.

W bibliotece zatrudnione są skazane, które odpowiedzialne są m.in za organizację obsługi bibliotecznej, kompletowanie oraz utrzymanie w należytym stanie księgozbioru oraz dokonywanie wymiany książek z punktu bibliotecznego. Nadzór nad pracą osadzonych pełni wychowawca.

Rola literatury w więzieniu

Wychowawczą rolą literatury, zwłaszcza w murach więziennych, jest rozwijanie wśród osadzonych czytelnictwa jako działalności wypełniającej czas wolny, jako środka terapeutycznego uwalniającego od napięć, jako pomocy w minimalizowaniu niepożądanych postaw, zaspokajaniu zainteresowań emocjonalnych i intelektualnych, rozwijaniu pozytywnych cech osobowości, kształtowaniu poczucia estetycznego oraz zainteresowań poznawczych. Wszystko to w efekcie przygotowuje osoby skazane do lepszego i wydajniejszego życia, zgodnego z normami prawnymi i społecznymi, po opuszczeniu przez nich murów zakładu karnego.

 

e-mail
poniedziałek, 11 października 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Informacyjna Gra Planszowa

Śmierć ostatniego z tygrysów żyjących w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

Śmierć ostatniego z tygrysów żyjących w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym
  W miniony czwartek Warszawski Ogród Zoologiczny za pośrednictwem swych mediów społecznościowych przekazał informację o śmierci tygrysicy Ratu.
Czytaj więcej...

Gry Informacyjne

Gry Informacyjne
  Gry są obecne w kulturze praktycznie od początków istnienia znanych nam cywilizacji.
Czytaj więcej...

Co słychać w Centrum Praskim Koneser

Co słychać w Centrum Praskim Koneser
Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza.
Czytaj więcej...

Decydująca faza walki o Play-Off – SKK Polonia Warszawa podejmie zespół Ślęzy Wrocław, wicelidera Energa Basket Ligi Kobiet

Decydująca faza walki o Play-Off – SKK Polonia Warszawa podejmie zespół Ślęzy Wrocław, wicelidera Energa Basket Ligi Kobiet
    Ekstraklasowy zespół koszykarek Polonii Warszawa powraca do hali Centrum Sportu Wilanów, by w sobotę 5 lutego o godz.
Czytaj więcej...

Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.

Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.
I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie “Szpalty za kratą” organizowanym przez Zakład Karny w Rawiczu dla miesięcznika “Przystanek Grochów” „Szpalty za kratą” Ogólnopolski konkurs „Szpalty za kratą” adresowany był do zespołów redakcyjnych – składających się z osób pozbawionych wolności – wydających periodyczne gazetki zakładowe.
Czytaj więcej...

Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!

Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!
Rewelacyjna podróż przez wieki jaką zaprezentowała nam autorka książki " Wędrówki przez czas" Pani Beata Janowska to zbiór wywiadów z najtęższymi umysłami historii Polski i Europy jaki obecnie nosi nasza umęczona ziemia.
Czytaj więcej...

Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim

Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim
Klub sportowy drukarz warszawa zaprasza wszystkich sympatyków piłki nożnej na wspólne świętowanie z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!!!   W Parku Skaryszewskim oraz na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych rozegrany zostanie w ramach obchodów Święta Niepodległości turniej piłkarski dla rocznika 2011.
Czytaj więcej...

Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca

Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca #KoszulkaOdSerca Akcja #KoszulkaOdSerca została przygotowana we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, z którą jednostka posiada podpisane porozumienie o współpracy.
Czytaj więcej...

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca! Wydawnictwo MT Biznes
Czytaj więcej...

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca! Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Czytaj więcej...

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca! Mariusz Surosz "Praga. Czeskie ścieżki"
Czytaj więcej...

Trwa rekrutacja do Służby Więziennej

Trwa rekrutacja do Służby Więziennej Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Freekonomia i KP polecają

Freekonomia i KP polecają Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis
Czytaj więcej...
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
pion_koncepcja
zwolnieni z teorii
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

sekacz
Przydas.pl Sklep na facetów
pion_koncepcja