Menu
Kurier Praski logo
środa, 27 października 2021
zabawa

"Czytanie wzmacnia"

"Czytanie wzmacnia"

VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek

Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek została zainicjonowana w 2015 roku. Noc Bibliotek to nic innego jak święto bibliotek i cztania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku i w każdym miejscu. Przekonuje do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Służba Więzienna wychodząc naprzeciw inicjatywom, których celem jest pozyskanie jak największej liczby czytelników, podejmuje szereg działań umożliwiających osobom pozbawionym wolności zarówno odkrycie przyjemności samego czytania jak i uświadomienia wartości jakie stwarza analiza treści lektur nieobowiązkowych.

Film w bibliotece – kino, które wzmacnia

W dniu 11 pażdziernika 2021 roku kadra Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie zorganizowała pokaz filmowy w więziennej bibliotece, który ma za zadanie umacnić pozycję biblioteki jako miejsca spotkań i integracji społecznej, bezpiecznej przestrzeni do wymiany doświadczeń i opinii. Filmem towarzyszącym tegorocznej akcji jest "Operacja Człowiek w czerni”, opowieść o parze dwóch młodych detektywów, którzy wraz z wiernym psim przyjacielem rozwiązują każdą zagadkę.

Psychoedukacja poprzez film

Psychoedukacja z wykorzystaniem filmu inspiruje się filmoterapią, jednak w przeciwieństwie do niej nie zakłada pracy terapeutycznej, a jedynie wykorzystywanie ekranowych emocji do kształtowania postaw i samopoczucia odbiorców. Założeniem tej techniki jest rozmowa o emocjach jakich doświadczyliśmy podczas seansu filmowego. W pracy z filmem wykorzystywany jest fakt, iż film wyciąga na powierzchnię emocje i uczucia, o których zazwyczaj trudno się mówi, jeśli dotyczą nas bezpośrednio. Tu możemy ich dotknąć, bo rozmowa pozornie nie będzie dotyczyła nas samych, a bohaterów filmowych. Pozornie, bo rozmawiając o filmie, ujawniamy bardzo wiele z naszych własnych przeżyć i doświadczeń. Drugim mocnym atutem filmu w psychoedukacji jest to, że niesie w sobie wiedzę i dostarcza inspiracji. Dzięki temu filmy dostarczają nam modelowych wzorców, czasem gotowych rozwiązań, a czasem jedynie podpowiedzi co do kierunku, w którym powinniśmy zmierzać.

Pisarze w Areszcie

Tylko w tym roku, na zajęciach w ramach współpracy z Fundacją Dom Kultury, skazane kobiety odbywające karę pozbawienia wolności miały mozliwość porozmawiać o wychowawczej roli literatury z Katarzyną Puzyńską, Jackiem Galińskim oraz jakubem Ćwiekiem. Spotkaniom z autorami książek towarzyszyły rozmowy o literaturze, o życiu, o filmie i o historii,.

Biblioteka więzienna

W Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie funkcjonuje biblioteka więzienna – centralna oraz dodatkowe punkty biblioteczne. W sumie osoby przebywające w jednostce penitencjarnej mają do dyspozycji 10995 woluminów.

Zawartość biblioteki więziennej prawie nie różni się od miejskich bibliotek, poza półkami dla najmłodszych. Znajdują się książki przeznaczone dla miłośników historii, kultury i powieści. Największym zainteresowaniem cieszą się wśród osadzonych kryminały, fantasy, powieści historyczne, a nawet romanse. Chętnie sięgają również po sport i motoryzację, rzadziej po poezję. Na półkach mamy również książki popularnonaukowe oraz specjalistyczne, z których korzysta kadra penitencjarna oraz codzienną prasę.

W bibliotece zatrudnione są skazane, które odpowiedzialne są m.in za organizację obsługi bibliotecznej, kompletowanie oraz utrzymanie w należytym stanie księgozbioru oraz dokonywanie wymiany książek z punktu bibliotecznego. Nadzór nad pracą osadzonych pełni wychowawca.

Rola literatury w więzieniu

Wychowawczą rolą literatury, zwłaszcza w murach więziennych, jest rozwijanie wśród osadzonych czytelnictwa jako działalności wypełniającej czas wolny, jako środka terapeutycznego uwalniającego od napięć, jako pomocy w minimalizowaniu niepożądanych postaw, zaspokajaniu zainteresowań emocjonalnych i intelektualnych, rozwijaniu pozytywnych cech osobowości, kształtowaniu poczucia estetycznego oraz zainteresowań poznawczych. Wszystko to w efekcie przygotowuje osoby skazane do lepszego i wydajniejszego życia, zgodnego z normami prawnymi i społecznymi, po opuszczeniu przez nich murów zakładu karnego.

 

e-mail
poniedziałek, 11 października 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca!
Mariusz Surosz "Praga. Czeskie ścieżki"
Czytaj więcej...

Freekonomia i KP polecają

Freekonomia i KP polecają
Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis
Czytaj więcej...

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!
Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

„Myślę, więc nie śmiecę”

„Myślę, więc nie śmiecę”
„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ” „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Czytaj więcej...

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca
Oddziaływania resocjalizacyjne wobec osób pozbawionych wolności mogą mieć różną formę.
Czytaj więcej...

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie aresztu śledczego w zakresie dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych.
Czytaj więcej...

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe     Warsztaty psychologiczne i edukacyjne, piknik międzypokoleniowy, potańcówka retro - to tylko niektóre działania, które zostaną zrealizowane przez warszawskie organizacje pozarządowe w ramach konkursu grantowego „Wedel od Serca” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Pragi-Południe.
Czytaj więcej...

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie” PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną

Porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną 6 lipca zostało podpisane porozumienie o współpracy naukowo – dydaktycznej pomiędzy płk Radosławem Salakiem - Dyrektorem Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce a prof.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
freekonomia
zwolnieni z teorii
freekonomia
pion_koncepcja

Pogoda

Kurs Walut

Przydas.pl Sklep na facetów
freekonomia
freekonomia