Menu
Kurier Praski logo
wtorek, 17 lipca 2018
sekacz

Prascy społecznicy Wanda Jaworska-Malicka

Urodziła się w nadmorskiej miejscowości, jednak miłość do warszawiaka sprawiła, że ponad 40 lat temu przeprowadziła się do stolicy. Zamieszkała na Pradze Północ, która do dziś jest jej ukochanym miejscem. O sentymencie do Pragi opowiada jej mieszkanka - Wanda Jaworska-Malicka. 
 
Do mieszkania na Pradze wprowadziła się w latach 70. ubiegłego wieku. Zamieszkała razem z mężem i jego rodziną. To były czasy, gdy sąsiedzi szybko nawiązywali przyjazne relacje, więc równie szybko poczuła się częścią tej społeczności. Miała i nadal ma przekonanie, że warszawiacy są bardzo serdeczni, pomocni, dlatego łatwo jej było się zaklimatyzować. - Pomimo, że blok, w którym zamieszkała, miał 10 pięter, nikt nie był anonimowy. Ludzie utrzymywali ze sobą serdeczne relacje, chętnie ze sobą rozmawiali i pomagali sobie nawzajem - wspomina. Dziś, opowiadając z nostalgią o tamtym okresie, twierdzi, że nastały inne czasy. - Panuje większa anonimowość i zdecydowanie rzadziej nawiązuje się sąsiedzkie przyjaźnie - mówi pani Wanda. 
 
Mąż Wandy Jaworskiej-Malickiej od pokoleń związany był z prawobrzeżną Warszawą. W domu, w którym mieszkali, często rozmawiano o przeszłości, o czasach Powstania Warszawskiego. Teściowa Wandy Jaworskiej-Malickiej wracała we wspomnieniach do powojennej codzienności, którą spędziła pomieszkując przy ulicy Targowej. To były czasy, gdy ludzie imali się różnych prac byle zarobić na chleb. - Ona wraz z matką dorabiała szyjąc na maszynie dziewiarskiej, która szczęśliwie przetrwała czasy wojny - wspomina. Mówiło się, jak ludzie odbudowywali zniszczone miasto i jak cieszyli się, gdy powstawały nowe domy. Każda budowa była wielkim wydarzeniem. Zdarzały się jednak i trudne wspomnienia, jak te, dotyczące upaństwowienia majątku rodziny i przymusowej przeprowadzki. 
 
Pani Wanda spędziła na Pradze Północ większość swojego życia zawodowego. Przez czternaście lat pracowała na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Pradze Północ. Przejęła trzy ogniska środowiskowe, a czwarte otworzyła. Jako szefowa TPD, opiekowała się dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych, starając się pokazać im inny świat - zabierała je na kolonie, angażowała w różne inicjatywy artystyczne, aby pokazać dzieciom lepszą stronę życia. Miała pod swoją opieką wielu wartościowych, młodych ludzi, którym niekiedy zastępowała kogoś z rodziny. 
 
Jej podopieczni odwiedzali ją nawet wtedy, gdy nie byli już pod jej opieką. Chcieli opowiedzieć, jak im się żyje, podzielić się tym, co jest dla nich ważne. Ona zawsze chętnie słuchała, będąc szczęśliwą, że jej podopieczni znaleźli w sobie siłę, aby walczyć o dobrą przyszłość i piękne marzenia. Sama zżyła się z nimi tak bardzo, że nie wyobraża sobie, by mogła mieszkać gdzieś indziej niż na Pradze. Teraz sama chętnie dzieli się swoimi wspomnieniami, opowiadając o wszystkim, co dane jej było tutaj przeżyć i doświadczyć. 
 
Magdalena Milewska
e-mail
poniedziałek, 25 czerwca 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Praska Gra Planszowa....

Praska Gra Planszowa....
Już wkrótce  nowa  gra planszowa  Twojej strony  Wisły.
Czytaj więcej...

Skoczne Lato w Mieście na Łopuszańskiej!

Skoczne Lato w Mieście na Łopuszańskiej!
Ruszyły zapisy na Summer Camp 2018 w Centrum Aktywnej Rozrywki AIRO.
Czytaj więcej...

Marek Piekarczyk na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula

Marek Piekarczyk na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula
Już 30 czerwca na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula zagości legenda polskiego rocka - Marek Piekarczyk, a wraz z nim debiutant - Adam „Nokk” Jędrzejczyk.
Czytaj więcej...

Żywa Biblioteka w Centrum Wielokulturowym

Żywa Biblioteka w Centrum Wielokulturowym
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu Żywa Biblioteka, które odbędzie się w niedzielę 24 czerwca w godzinach 11:00-14:00 w siedzibie Centrum Wielokulturowego w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 54.
Czytaj więcej...

Uwolnij dyrygenta! Muzyczno-technologiczna gra plenerowa dla całej rodziny

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza mieszkańców na grę plenerową z muzyką i technologią w roli głównej.
Czytaj więcej...

Aktywna Rodzina – Kapitan Warszawa Zaprasza do Świata bajek!

Aktywna Rodzina – Kapitan Warszawa Zaprasza do Świata bajek!
  Przenieś się do wspaniałego świata Księgi Dżungli i pomóż Mowgliemu uratować zwierzaki! Każde dziecko kocha bajki! Zresztą, czy ktoś ich nie kocha? Pozwalają nam przenieść się w zupełnie inny, wesoły kolorowy świat! W tym roku już po raz szósty wyruszycie we wspaniałą, pasjonującą podróż przez dzielnice Warszawy, wraz z jej superbohaterem Kapitanem Warszawą! Tym razem zapraszamy Was do gry miejskiej inspirowanej książką Księga Dżungli! Już w sobotę, 30 czerwca spotkajmy się by poznać zwyczaje panujące w dżungli! Wspólnymi siłami będziemy przemierzać zakątki dzikiej natury i ruszymy na ratunek zagrożonym zwierzętom.
Czytaj więcej...

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej
19 czerwca w Szpitalu Dziecięcym przy ul.
Czytaj więcej...

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada Podejmij piłkarskie wyzwanie! Z okazji odbywających się właśnie Mistrzostw Świata, już w najbliższy piątek i sobotę, 13-14 lipca, Atrium Promenada przygotowało atrakcje dla małych fanów piłki nożnej.
Czytaj więcej...

"Zmieniaj świat. Budimex 50 lat"

To TY zmieniasz świat Pół miliona złotych od Budimeksu! Na 50-lecie – lider rynku budowlanego w Polsce, ogłasza projekt konkursowy „Zmieniaj świat.
Czytaj więcej...

Warszawa bez smogu

Aktywiści Warszawy Bez Smogu, wchodzącej w skład Polskiego Alarmu Smogowego, złożą 20 czerwca, o godz.
Czytaj więcej...

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku Roman Stanisław Dmowski, wybitny polski polityk, mąż stanu, publicysta, współzałożyciel Narodowej Demokracji, mieszkaniec Pragi.
Czytaj więcej...

„Mistrzostwa Zakupów” w Galerii Wileńskiej

„Mistrzostwa Zakupów” w Galerii Wileńskiej W najbliższy piątek, 22 czerwca, Galerię Wileńską ogarnie nie tylko piłkarska, ale i zakupowa gorączka.
Czytaj więcej...

Spotkanie ze Spitsbergenem (Arktyka)

Spotkanie ze Spitsbergenem (Arktyka) Już w ten czwartek, 21 czerwca 2018 r.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

przydas
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
przydas
sekacz
sekacz