Menu
Kurier Praski logo
piątek, 24 maja 2019
sekacz

Prascy społecznicy Wanda Jaworska-Malicka

Urodziła się w nadmorskiej miejscowości, jednak miłość do warszawiaka sprawiła, że ponad 40 lat temu przeprowadziła się do stolicy. Zamieszkała na Pradze Północ, która do dziś jest jej ukochanym miejscem. O sentymencie do Pragi opowiada jej mieszkanka - Wanda Jaworska-Malicka. 
 
Do mieszkania na Pradze wprowadziła się w latach 70. ubiegłego wieku. Zamieszkała razem z mężem i jego rodziną. To były czasy, gdy sąsiedzi szybko nawiązywali przyjazne relacje, więc równie szybko poczuła się częścią tej społeczności. Miała i nadal ma przekonanie, że warszawiacy są bardzo serdeczni, pomocni, dlatego łatwo jej było się zaklimatyzować. - Pomimo, że blok, w którym zamieszkała, miał 10 pięter, nikt nie był anonimowy. Ludzie utrzymywali ze sobą serdeczne relacje, chętnie ze sobą rozmawiali i pomagali sobie nawzajem - wspomina. Dziś, opowiadając z nostalgią o tamtym okresie, twierdzi, że nastały inne czasy. - Panuje większa anonimowość i zdecydowanie rzadziej nawiązuje się sąsiedzkie przyjaźnie - mówi pani Wanda. 
 
Mąż Wandy Jaworskiej-Malickiej od pokoleń związany był z prawobrzeżną Warszawą. W domu, w którym mieszkali, często rozmawiano o przeszłości, o czasach Powstania Warszawskiego. Teściowa Wandy Jaworskiej-Malickiej wracała we wspomnieniach do powojennej codzienności, którą spędziła pomieszkując przy ulicy Targowej. To były czasy, gdy ludzie imali się różnych prac byle zarobić na chleb. - Ona wraz z matką dorabiała szyjąc na maszynie dziewiarskiej, która szczęśliwie przetrwała czasy wojny - wspomina. Mówiło się, jak ludzie odbudowywali zniszczone miasto i jak cieszyli się, gdy powstawały nowe domy. Każda budowa była wielkim wydarzeniem. Zdarzały się jednak i trudne wspomnienia, jak te, dotyczące upaństwowienia majątku rodziny i przymusowej przeprowadzki. 
 
Pani Wanda spędziła na Pradze Północ większość swojego życia zawodowego. Przez czternaście lat pracowała na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Pradze Północ. Przejęła trzy ogniska środowiskowe, a czwarte otworzyła. Jako szefowa TPD, opiekowała się dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych, starając się pokazać im inny świat - zabierała je na kolonie, angażowała w różne inicjatywy artystyczne, aby pokazać dzieciom lepszą stronę życia. Miała pod swoją opieką wielu wartościowych, młodych ludzi, którym niekiedy zastępowała kogoś z rodziny. 
 
Jej podopieczni odwiedzali ją nawet wtedy, gdy nie byli już pod jej opieką. Chcieli opowiedzieć, jak im się żyje, podzielić się tym, co jest dla nich ważne. Ona zawsze chętnie słuchała, będąc szczęśliwą, że jej podopieczni znaleźli w sobie siłę, aby walczyć o dobrą przyszłość i piękne marzenia. Sama zżyła się z nimi tak bardzo, że nie wyobraża sobie, by mogła mieszkać gdzieś indziej niż na Pradze. Teraz sama chętnie dzieli się swoimi wspomnieniami, opowiadając o wszystkim, co dane jej było tutaj przeżyć i doświadczyć. 
 
Magdalena Milewska
e-mail
poniedziałek, 25 czerwca 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

„Dzień piękności i radości dla mam” – prezent dla mam chorych dzieci w 18 miastach od Fundacji „Dr Clown”

 „Dzień piękności i radości dla mam” – prezent dla mam chorych dzieci  w 18 miastach od Fundacji „Dr Clown”
Trud i niezwykłe znaczenie macierzyństwa są nie do przecenienia - szczególnie w przypadku mam dzieci chorych i mam samotnie wychowujących potomstwo.
Czytaj więcej...

Szanowna Publiko i Artyści Śmichu - Chichu!

Szanowna Publiko i Artyści Śmichu - Chichu!
Burmistrz Dzielnicy Targówek, Centrum Aktywności i Kultury oraz Impresariat Artystyczny Sursum Artes – realizator Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha zapraszają zacnych i szanownych  Państwa wraz z  rodzinami na piknik rodzinny utrzymany w stylu przedwojennej Warszawy, który odbędzie się w sobotę 25 maja 2019 r.
Czytaj więcej...

Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22

Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22
Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22.
Czytaj więcej...

UKNOW.pl dla uczniów?

UKNOW.pl dla uczniów?
Każdego roku kilkanaście tysięcy warszawskich maturzystów stoi przed trudną decyzją, którą uczelnię wybrać? Grupa młodzieży z czterech warszawskich liceów postanowiła stworzyć narzędzie, które pomoże podjąć tę decyzję.
Czytaj więcej...

Wiosenna Loteria w Galerii Wileńskiej

Wiosenna Loteria w Galerii Wileńskiej
  Już dziś rozpoczyna się Wiosenna Loteria z nagrodami, podczas której przez cały miesiąc będzie można zdobywać nagrody za zakupy w Galerii Wileńskiej.
Czytaj więcej...

"Zrozumieć kapitalizm" nowa książka Karola Skorek

"Zrozumieć kapitalizm" nowa książka Karola Skorek
„Zrozumieć kapitalizm” to książka, która nie zadowoli ani socjalisty, ani klasycznego liberała i bodaj w tym właśnie tkwi jej największa zaleta.
Czytaj więcej...

Droga do WOT- u przez Internet

Droga do WOT- u przez Internet
  Do listy spraw urzędowych, które można załatwić przez Internet dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu
Od maja 2017 roku na terenie Północnego Mazowsza działa jedna z  dwóch Mazowieckich Brygad Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza
Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza:  do udziału w psychoedukacyjnej grupie wsparcia w ramach projektu „Edukacja i Wsparcie w Demencji: realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Praga Południe m.
Czytaj więcej...

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury przy niskich kosztach ogrzewania Jak zadbać o ciepły dom w zimie i nie zbankrutować? W zimie utrzymanie optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu, tak aby było ciepło i komfortowo, stanowi niekiedy prawdziwe wyzwanie.
Czytaj więcej...

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku.
Czytaj więcej...

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców Jak wyglądała Twoja dzielnica 10 lat temu? A jeszcze 10, 20 lub nawet 50 lat wcześniej? Nawet komuś, kto całe życie mieszkał w jednym miejscu, czasami trudno jest sobie przypomnieć, jakie zmiany zaszły w jego otoczeniu.
Czytaj więcej...

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych Jako absolwent wydziału Socjologii prowadzę od 4 lat w ramach wydawanej gazety Kurier Praski badania na temat życia społecznego w wymiarze samorządowym / lokalnym na terenie Warszawy.
Czytaj więcej...

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty.
Czytaj więcej...

Pyszne i zdrowe dania na jesień

Pyszne i zdrowe dania na jesień W jesienne słoty rozgrzewające i pyszne danie od razu poprawi nam humor. Smaczne nie musi jednak oznaczać wysokokaloryczne. Podpowiadamy jak w maksymalnie 30 minut wyczarować lekkie i sycące posiłki.
Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji! W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin