Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 05 sierpnia 2021
vistulian_czym_jest

Polska kolejową potęgą

Wśród projektów, za które zabrała się ekipa rządząca, jest też nowy kolejowy korytarz towarowy nr 11, tzw. bursztynowy. Ma on połączyć porty, centra logistyczne i ośrodki handlowe Słowacji, Węgier i Słowenii.

Jego realizacją zajmuje się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które już uzgodniło z zainteresowanymi państwami pierwsze dokumenty.

 

Uruchomienie trasy może nastąpić na początku 2019 roku. W Polsce trasa kolejowego korytarza bursztynowego połączy wschodnią i południową granicę i uzupełni obecne oferty przebiegających przez kraj korytarzy towarowych.

Korytarze towarowe to europejskie przedsięwzięcie, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności kolejowego transportu kolejowego względem innych rodzajów transportu. Obowiązek ich wdrożenia został nałożony na Polskę przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy. Główną cechą charakterystyczną korytarzy towarowych jest oferta skierowana do wnioskodawców. Obejmuje ona między innymi utworzenie dla każdego korytarza punktu kompleksowej obsługi Corridor one-stop shop (C-OSS). W tym punkcie wnioskodawca składa wniosek o przydział trasy i otrzymuje na niego odpowiedź w jednym miejscu, w ramach jednej operacji, dla pociągów towarowych przekraczających co najmniej jedną granicę w korytarzu towarowym. C-OSS przyjmuje wnioski o przydział tras w trybie ad-hoc w ramach udostępnionej mu przez zarządców infrastruktury rezerwy zdolności przepustowej, a także przydziela trasy wstępnie ustalone.

Oferta prezentowana w ramach europejskich korytarzy towarowych ma za zadanie zwiększyć zainteresowanie przewozem towarów koleją, ułatwić wymianę handlową, poszerzyć rynki zbytu oraz współpracę międzyregionalną i transgraniczną w zakresie transportu towarów. Na uruchomieniu korytarzy towarowych zyskuje nie tylko Polska, ale wszystkie kraje, przez które przebiegają korytarze.

„Bursztynowy” korytarz towarowy nr 11 został uruchomiony 14 stycznia 2019 r. Łączy Polskę, Słowację, Węgry i Słowenię. Południowy kraniec korytarza sięga portu Koper położonego nad Adriatykiem w Słowenii, a na północy prowadzi do Warszawy oraz granicy polsko-białoruskiej w Terespolu. W skład korytarza wchodzą następujący zarządcy infrastruktury i organy alokacyjne:

  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Polska
  • ŽSR (Železnice Slovenskej Republiky) - Słowacja
  • GYSEV - Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt./ Raab–Oedenburg–Ebenfurter Eisenbahn AG - Węgry
  • MÁV Magyar Álllamvasutak Zrt - Węgry
  • VPE Vasúti Pályakapacitás-elosztó Kft.) - Organ Alokujący, Węgry
  • SŽ-Infrastruktura (Slovenske železnice-Infrastruktura, d.o.o.) - Słowenia

Przebieg całego korytarza obrazuje poniższa mapa.

Mapa obrazująca przebieg całego "Bursztynowego" korytarza towarowego nr 11.

Decyzją Rady Zarządzającej „Bursztynowego” korytarza towarowego nr 11 funkcję C-OSS pełni pan Roman Stańczak z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zaś siedziba C-OSS mieści się w Warszawie. Poniżej znajdują się adresy, pod którymi można uzyskać informacje na temat korytarza i jego oferty. 

 

 

e-mail
Bursztynowy |Korytarz Towarowy nr 11
PDF
środa, 12 maja 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Pozostałe informacje

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”
PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe
Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Wstąp w szeregi Służby Więziennej

Wstąp w szeregi Służby Więziennej
Szukasz satysfakcjonującej pracy- zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 14 sierpnia możecie obejrzeć niezwykłą wystawę Rośliny i zwierzęta.
Czytaj więcej...

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa
Wielka wymiana sadzonek   Każdy, kto zajmuje się hodowlą i ogrodnictwem zastanawia się czasem, co zrobić z nadwyżką sadzonek lub ma w swojej kolekcji rośliny, którym chciałby dać nowe życie.
Czytaj więcej...

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza.
Czytaj więcej...

PKP wdraża nowy System Informacji

PKP wdraża nowy System Informacji PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na montaż i rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.
Czytaj więcej...

BON Turystyczny

BON Turystyczny Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Nasz piękny kraj stwarza nieograniczone możliwości do familijnego wypoczynku i zwiedzania.
Czytaj więcej...

Kolej bez barier

Kolej bez barier Likwidacja barier architektonicznych na niemal 100 dworcach i 700 peronach, modernizacja 100 wagonów i zakup nowoczesnych składów zespolonych, czytelna informacja pasażerska oraz zapewnienie najwyższego standardu obsługi – to tylko część działań zrealizowanych od 2012 r.
Czytaj więcej...

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop Przewoźnicy korzystają z przebudowanej linii od Bytomia do Zabrza Biskupic.
Czytaj więcej...

Baltic Pipe

Baltic Pipe O  projekcie Baltic Pipe Projekt Baltic Pipe realizowany jest w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ-SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
Czytaj więcej...

Przekop Mierzi Wiślanej

Przekop Mierzi Wiślanej Obecnie na budowie kontynuowane jest m.
Czytaj więcej...

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych 15 czerwca to Światowy Dzień Praw Osób Starszych którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych oraz upowszechnienie wiedzy o zagwarantowanych prawach seniorów.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
freekonomia
zwolnieni z teorii
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

freekonomia
freekonomia
pion_koncepcja