Menu
Kurier Praski logo
piątek, 24 maja 2019
sekacz

Parasolki, parasolki

Parasolki, parasolki

Barbara Szafrańska prowadzi zakład parasolniczy przy Skaryszewskiej 6. Szyje, naprawia i sprzedaje parasole od 38 lat. 

Na Pradze Południe pracuje w tym zawodzie jako jedyna, choć do końca lat 90. zakładów, jak jej, było kilka. 

 

Wielu jest takich, którzy jeszcze naprawiają zepsute parasole?

Ludzie jeszcze przynoszą do mnie swoje parasole. Z różnych powodów. Zwykle przyzwyczajają się do nich. Są to czasami pamiątki rodzinne po mamie czy babci, wyciągnięte z dna szafy. Przychodzą z podartym płótnem albo połamanymi drutami. Ich wymiana kosztuje 14 złotych, a nowy, solidny parasol jest dużo droższy. Na szczęście jest wielu klientów, którzy uważają, że zepsute rzeczy opłaca się i da się naprawić. 

Jak została Pani parasolniczką?

Moi rodzice byli parasolnikami. Firmę założyła moja matka. Od 1957 roku prowadziła zakład przy ulicy Grochowskiej 274 w jednym z tamtejszych pawilonów. Pawilony z czasem rozebrano, a zakład przeniesiono tu, na Skaryszewską. Dziś w miejscu dawnego zakładu przy Grochowskiej znajduje się urząd dzielnicy Praga Południe. Powiem szczerze - na początku nie chciałam naprawiać parasoli, tylko pracować w biurze. Ale kiedy miałam 18 lat, moja mama poszła na emeryturę i przekazała mi zakład przy Skaryszewskiej. I prowadzę go już od ponad 38 lat. Naprawą parasoli zajmowały się również moje dwie siostry, które prowadziły swój zakład przy Ząbkowskiej. 

Potrzebne był kurs?

Żeby prowadzić taką działalność trzeba było zdać egzamin czeladniczy w Cechu Rzemiosł Różnych. Uczyłam się z książki „Parasolnictwo” Józefa Ryczera z 1956 roku, na przerwach między lekcjami. Książkę mam do dziś, przechowuję ją jak relikwię. Nie musiałam odbywać kursu praktycznego, ponieważ moi rodzice trudnili się tym fachem, a je dorastałam w świecie parasoli i od najmłodszych lat potrafiłam sama je naprawiać.

Jest Pani jedyną parasolniczką na Pradze Południe?

Kiedyś było więcej klientów i sporo pracy. Miało się jeden parasol i się go szanowało. Zakładów parasolniczych też było więcej. Był przy Kijowskiej, przy Lubelskiej, na placu Szembeka również. Ruch był na tyle duży, że moi rodzice swego czasu zatrudniali pracownika. Kiedy ja przejęłam zakład, naprawiałam parasole razem z mężem. Dziś ze wszystkimi zamówieniami radzę sobie sama, ponieważ zalała nas tania chińszczyzna i pracy jest mniej. Ludzie cześciej wyrzucają parasole. Niestety, parasolnictwo upada. Podobnie jest z szewcami czy krawcowymi. Żeby się utrzymać sprzedaję również parasole, także te, które sama wykonuję. Są dobrej jakości, solidniejsze. Ceny droższe od tych chińskich, dlatego, że dobry parasol ma mocne, stalowe druty. Parasole są cięższe, ale bardzie wytrzymałe.

Każdy parasol da się uratować?

Każdy, bez wyjątku. Jeśli jest taka potrzeba sama dorabiam druty. Na szczęście jeszcze są miejsca, gdzie można dokupić brakujące elementy, jak rączki i inne drobiazgi potrzebne przy naprawach. Częstochowa był kiedyś zagłębiem parasolnictwa. Dziś zostało tam kilka miejsc, w których można zamówić części do parasoli. Bez wątpienia kończy się pewna epoka dla parasolnictwa. Szkoda, ponieważ ludzie wciąż potrzebować będą niewielkich napraw, aby nie wyrzucać do śmieci rzeczy, które mogą długo jeszcze posłużyć.    


Rozmawiał: Marcin Gruza

e-mail
poniedziałek, 26 marca 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

„Dzień piękności i radości dla mam” – prezent dla mam chorych dzieci w 18 miastach od Fundacji „Dr Clown”

 „Dzień piękności i radości dla mam” – prezent dla mam chorych dzieci  w 18 miastach od Fundacji „Dr Clown”
Trud i niezwykłe znaczenie macierzyństwa są nie do przecenienia - szczególnie w przypadku mam dzieci chorych i mam samotnie wychowujących potomstwo.
Czytaj więcej...

Szanowna Publiko i Artyści Śmichu - Chichu!

Szanowna Publiko i Artyści Śmichu - Chichu!
Burmistrz Dzielnicy Targówek, Centrum Aktywności i Kultury oraz Impresariat Artystyczny Sursum Artes – realizator Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha zapraszają zacnych i szanownych  Państwa wraz z  rodzinami na piknik rodzinny utrzymany w stylu przedwojennej Warszawy, który odbędzie się w sobotę 25 maja 2019 r.
Czytaj więcej...

Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22

Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22
Ponad 60-metrowy mural powstaje w Warszawie w ramach 22.
Czytaj więcej...

UKNOW.pl dla uczniów?

UKNOW.pl dla uczniów?
Każdego roku kilkanaście tysięcy warszawskich maturzystów stoi przed trudną decyzją, którą uczelnię wybrać? Grupa młodzieży z czterech warszawskich liceów postanowiła stworzyć narzędzie, które pomoże podjąć tę decyzję.
Czytaj więcej...

Wiosenna Loteria w Galerii Wileńskiej

Wiosenna Loteria w Galerii Wileńskiej
  Już dziś rozpoczyna się Wiosenna Loteria z nagrodami, podczas której przez cały miesiąc będzie można zdobywać nagrody za zakupy w Galerii Wileńskiej.
Czytaj więcej...

"Zrozumieć kapitalizm" nowa książka Karola Skorek

"Zrozumieć kapitalizm" nowa książka Karola Skorek
„Zrozumieć kapitalizm” to książka, która nie zadowoli ani socjalisty, ani klasycznego liberała i bodaj w tym właśnie tkwi jej największa zaleta.
Czytaj więcej...

Droga do WOT- u przez Internet

Droga do WOT- u przez Internet
  Do listy spraw urzędowych, które można załatwić przez Internet dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu
Od maja 2017 roku na terenie Północnego Mazowsza działa jedna z  dwóch Mazowieckich Brygad Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza
Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza:  do udziału w psychoedukacyjnej grupie wsparcia w ramach projektu „Edukacja i Wsparcie w Demencji: realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Praga Południe m.
Czytaj więcej...

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury przy niskich kosztach ogrzewania Jak zadbać o ciepły dom w zimie i nie zbankrutować? W zimie utrzymanie optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu, tak aby było ciepło i komfortowo, stanowi niekiedy prawdziwe wyzwanie.
Czytaj więcej...

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku.
Czytaj więcej...

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców Jak wyglądała Twoja dzielnica 10 lat temu? A jeszcze 10, 20 lub nawet 50 lat wcześniej? Nawet komuś, kto całe życie mieszkał w jednym miejscu, czasami trudno jest sobie przypomnieć, jakie zmiany zaszły w jego otoczeniu.
Czytaj więcej...

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych Jako absolwent wydziału Socjologii prowadzę od 4 lat w ramach wydawanej gazety Kurier Praski badania na temat życia społecznego w wymiarze samorządowym / lokalnym na terenie Warszawy.
Czytaj więcej...

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty.
Czytaj więcej...

Pyszne i zdrowe dania na jesień

Pyszne i zdrowe dania na jesień W jesienne słoty rozgrzewające i pyszne danie od razu poprawi nam humor. Smaczne nie musi jednak oznaczać wysokokaloryczne. Podpowiadamy jak w maksymalnie 30 minut wyczarować lekkie i sycące posiłki.
Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji! W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz
sekacz
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin