Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 16 sierpnia 2018
sekacz

Parasolki, parasolki

Parasolki, parasolki

Barbara Szafrańska prowadzi zakład parasolniczy przy Skaryszewskiej 6. Szyje, naprawia i sprzedaje parasole od 38 lat. 

Na Pradze Południe pracuje w tym zawodzie jako jedyna, choć do końca lat 90. zakładów, jak jej, było kilka. 

 

Wielu jest takich, którzy jeszcze naprawiają zepsute parasole?

Ludzie jeszcze przynoszą do mnie swoje parasole. Z różnych powodów. Zwykle przyzwyczajają się do nich. Są to czasami pamiątki rodzinne po mamie czy babci, wyciągnięte z dna szafy. Przychodzą z podartym płótnem albo połamanymi drutami. Ich wymiana kosztuje 14 złotych, a nowy, solidny parasol jest dużo droższy. Na szczęście jest wielu klientów, którzy uważają, że zepsute rzeczy opłaca się i da się naprawić. 

Jak została Pani parasolniczką?

Moi rodzice byli parasolnikami. Firmę założyła moja matka. Od 1957 roku prowadziła zakład przy ulicy Grochowskiej 274 w jednym z tamtejszych pawilonów. Pawilony z czasem rozebrano, a zakład przeniesiono tu, na Skaryszewską. Dziś w miejscu dawnego zakładu przy Grochowskiej znajduje się urząd dzielnicy Praga Południe. Powiem szczerze - na początku nie chciałam naprawiać parasoli, tylko pracować w biurze. Ale kiedy miałam 18 lat, moja mama poszła na emeryturę i przekazała mi zakład przy Skaryszewskiej. I prowadzę go już od ponad 38 lat. Naprawą parasoli zajmowały się również moje dwie siostry, które prowadziły swój zakład przy Ząbkowskiej. 

Potrzebne był kurs?

Żeby prowadzić taką działalność trzeba było zdać egzamin czeladniczy w Cechu Rzemiosł Różnych. Uczyłam się z książki „Parasolnictwo” Józefa Ryczera z 1956 roku, na przerwach między lekcjami. Książkę mam do dziś, przechowuję ją jak relikwię. Nie musiałam odbywać kursu praktycznego, ponieważ moi rodzice trudnili się tym fachem, a je dorastałam w świecie parasoli i od najmłodszych lat potrafiłam sama je naprawiać.

Jest Pani jedyną parasolniczką na Pradze Południe?

Kiedyś było więcej klientów i sporo pracy. Miało się jeden parasol i się go szanowało. Zakładów parasolniczych też było więcej. Był przy Kijowskiej, przy Lubelskiej, na placu Szembeka również. Ruch był na tyle duży, że moi rodzice swego czasu zatrudniali pracownika. Kiedy ja przejęłam zakład, naprawiałam parasole razem z mężem. Dziś ze wszystkimi zamówieniami radzę sobie sama, ponieważ zalała nas tania chińszczyzna i pracy jest mniej. Ludzie cześciej wyrzucają parasole. Niestety, parasolnictwo upada. Podobnie jest z szewcami czy krawcowymi. Żeby się utrzymać sprzedaję również parasole, także te, które sama wykonuję. Są dobrej jakości, solidniejsze. Ceny droższe od tych chińskich, dlatego, że dobry parasol ma mocne, stalowe druty. Parasole są cięższe, ale bardzie wytrzymałe.

Każdy parasol da się uratować?

Każdy, bez wyjątku. Jeśli jest taka potrzeba sama dorabiam druty. Na szczęście jeszcze są miejsca, gdzie można dokupić brakujące elementy, jak rączki i inne drobiazgi potrzebne przy naprawach. Częstochowa był kiedyś zagłębiem parasolnictwa. Dziś zostało tam kilka miejsc, w których można zamówić części do parasoli. Bez wątpienia kończy się pewna epoka dla parasolnictwa. Szkoda, ponieważ ludzie wciąż potrzebować będą niewielkich napraw, aby nie wyrzucać do śmieci rzeczy, które mogą długo jeszcze posłużyć.    


Rozmawiał: Marcin Gruza

e-mail
poniedziałek, 26 marca 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół
„Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
Czytaj więcej...

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!
Pierwsza edycja Gry Lokalnej "Buduj Pragę" juz wkrótce zostanie przekazana czytelnikom Kuriera Praskiego.
Czytaj więcej...

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz
Magdaleny Włodarkiewicz 15 letnia pływaczka trenująca na pływalni WSM przy ulicy Kawęczyńskiej 36, która została Mistrzynią oraz V-ce Mistrzynią Polski Juniorów 15 letnich w stylu klasycznym na dystansach 50 i 100 klasycznym.
Czytaj więcej...

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy
Ministerstwo Obrony Narodowej sfinansowało zakup sprzętu pomagającego walczącym z chorobą nowotworową kobietom zachować włosy!!!  W najbliższy czwartek w do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zostanie dostarczony system chłodzenia skóry głowy PAXMAN zapobiegający wypadaniu włosów w trakcie chemioterapii.
Czytaj więcej...

Praska Gra Planszowa....

Praska Gra Planszowa....
Już wkrótce  nowa  gra planszowa  Twojej strony  Wisły.
Czytaj więcej...

Skoczne Lato w Mieście na Łopuszańskiej!

Skoczne Lato w Mieście na Łopuszańskiej!
Ruszyły zapisy na Summer Camp 2018 w Centrum Aktywnej Rozrywki AIRO.
Czytaj więcej...

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada Podejmij piłkarskie wyzwanie! Z okazji odbywających się właśnie Mistrzostw Świata, już w najbliższy piątek i sobotę, 13-14 lipca, Atrium Promenada przygotowało atrakcje dla małych fanów piłki nożnej.
Czytaj więcej...

"Zmieniaj świat. Budimex 50 lat"

To TY zmieniasz świat Pół miliona złotych od Budimeksu! Na 50-lecie – lider rynku budowlanego w Polsce, ogłasza projekt konkursowy „Zmieniaj świat.
Czytaj więcej...

Prascy społecznicy Wanda Jaworska-Malicka

Urodziła się w nadmorskiej miejscowości, jednak miłość do warszawiaka sprawiła, że ponad 40 lat temu przeprowadziła się do stolicy.
Czytaj więcej...

Marek Piekarczyk na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula

Marek Piekarczyk na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula Już 30 czerwca na Letniej Muzycznej Scenie Hulakula zagości legenda polskiego rocka - Marek Piekarczyk, a wraz z nim debiutant - Adam „Nokk” Jędrzejczyk.
Czytaj więcej...

Warszawa bez smogu

Aktywiści Warszawy Bez Smogu, wchodzącej w skład Polskiego Alarmu Smogowego, złożą 20 czerwca, o godz.
Czytaj więcej...

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku Roman Stanisław Dmowski, wybitny polski polityk, mąż stanu, publicysta, współzałożyciel Narodowej Demokracji, mieszkaniec Pragi.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
przydas
przydas