Menu
Kurier Praski logo
poniedziałek, 18 czerwca 2018
sekacz

Nowy rok szkolny, nowe wyzwania, stare potrzeby…

Co jest potrzebne polskiej szkole? To pytanie stawia sobie w obliczu nadchodzącego nowego roku szkolnego wielu pedagogów, dyrektorów szkół, a także przedstawicie władz różnego szczebla. To wprowadzające pytanie ostatnio nabiera większego znaczenia, ponieważ stoimy u progu nowej reformy. Można oczywiście stwierdzić, iż właśnie rozpoczął się  proces odwracania reformy edukacji z przed kilkunastu lat. Wracając do postawionego na początku tego felietonu pytania, odpowiedź nasuwa się automatycznie – większe środki na edukację!.  Oczywiście slogany takie jak; większe pieniądze, mniej liczne klasy, dobrze opłacani nauczyciele, wyposażone placówki brzmią trywialnie.  Głównym hasłem nadchodzącej reformy jest likwidacji  gimnazjów i powrót do cyklu kształcenia, który funkcjonował w Polsce do końca XX wieku. Dziś mówi się o edukacji 4 +4+4, czyli cztery lata wstępnej edukacji w szkole podstawowej ( powszechnej), później o etapie zbliżonym do gimnazjalnego, ale który będzie kontynuacją nauczania w szkole ośmioklasowej i na końcu czteroletnia szkoła średnia. Nowa reforma ma zapobiec kryzysowi jaki przechodziły dzieci zmieniające kolejne etapy edukacyjne. Jest to także próba powrotu do koncepcji edukacji z II Rzeczpospolitej, wybierając to co było najlepsze w reformie Janusza Jędrzejewicza.   W myśl nowej reformy „ten sam nauczyciel – wychowawca” będzie prowadził ucznia od klasy „0” do klasy trzeciej i później podobnie jak było przed reformą gimnazjalną prawdopodobnie będzie także jeden wychowawca na etapie 4 – 8. Na kolejnym etapie edukacji, czyli w czasie nauczania w szkole średniej nowa koncepcja przywraca czteroletniego toku nauczania w wypadku liceum i pięcioletni w technikum, co pozwoli nauczycielowi w pełni przygotować ucznia do egzaminu maturalnego. Ministrowo Edukacji Narodowej w swoich komunikatach w których zapowiada  nową reformę, mocno podkreśla , że  przy reorganizacji sytemu edukacji nie będą likwidowane placówki oświatowe. Jest to odpowiedź na lawinę listów, jakie otrzymało MEN od związków zawodowych, które obawiały się, że za zmianą szyldu placówki, pójdzie także likwidacja całego obiektu, wraz z miejscami pracy dla nauczycieli. W dzisiejszej szkole, głównym problem w dużych miastach są przeludnione  klasy.  Ma to duży wpływ na mniejsze zaangażowanie uczniów w poznawanie materiału, a co za tym idzie  przekłada się na niższe ich wyniki. Rozwiązaniem tego byłoby stworzenie nowych standardów klasowych. Mniej liczne klasy, to lepsze warunki do nauki dla uczniów i nauczania dla pedagogów, to także nowe miejsca pracy dla tych ostatnich. Polscy nauczyciel są dobrze wykształceni, oddani swojemu zawodowi i  przygotowani do pracy z pasją w różnych warunkach, ale jeżeli chcemy, aby byli elitą społeczeństwa to ta reforma powinna spełnić podstawowy postulat, -a jaki?, ktoś może zapytać. To jest tak oczywiste, że przez grzeczność pominę to milczeniem… Krzysztof Wysocki, nauczyciel.

e-mail
czwartek, 29 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej
19 czerwca w Szpitalu Dziecięcym przy ul.
Czytaj więcej...

RODO jak Yetti?

RODO jak Yetti?
Każdy wie, że RODO już obowiązuje, ale tylko nieliczni wiedzą na czym polega to nowe Unijne Rozporządzenie. Oto kilka istotnych faktów.
Czytaj więcej...

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018
Dzień Sąsiada to święto, które oficjalnie obchodzone jest na całym świecie.
Czytaj więcej...

Unique Choice zdradza sekrety kawy

Unique Choice zdradza sekrety kawy
W sobotę 23 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie firmowej kawiarni Unique Choice związanej z manufakturową palarnią kawy.
Czytaj więcej...

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca!

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca!
Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca! Już w najbliższy wtorek (12.
Czytaj więcej...

W MPW Bistro WuWu i Restauracja ZONI

W MPW Bistro WuWu i Restauracja ZONI
Kulinarny krajobraz Warszawy wzbogaca się o Bistro WuWu i Restaurację ZONI, które powstają na terenie zrewitalizowanego kompleksu Centrum Praskie Koneser w Muzeum Polskiej Wódki z inicjatywy rodzinno-biznesowej spółki REST TEAM sygnowanej nazwiskiem Nizio.
Czytaj więcej...

Nowa Pijalnia Czekolady E.Wedel w praskim Koneserze

Nowa Pijalnia Czekolady E.Wedel w praskim Koneserze
Wraz z początkiem czerwca otworzyła się Pijalnia Czekolady E.
Czytaj więcej...

Osreopatia

Osteopatia to metoda diagnostyki i leczenia poprzez palpację (dotyk) niezwykle popularna na zachodzie Europy, która w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać.
Czytaj więcej...

Praska perła znowu rozbłyśnie

(Więcej  wydaniu papierowym) .
Czytaj więcej...

Centrum z prawdziwego zdarzenia

Biblioteka, dom kultury i centrum Uniwersytetów Trzeciego Wieku w jedynym budynku.
Czytaj więcej...

Drugi dom neonów

Mówią, że to cmentarzysko neonów, ale to ich drugi dom.
Czytaj więcej...

O Hollywood na Saskiej Kępie

W połowie maja na księgarniane półki trafi książka „Wątek Sławy Monique Chmielewska-Lehman.
Czytaj więcej...

90 lat ZOO

W związku z 90.
Czytaj więcej...

Miejsce seniorów

  Zieleniec przy ulicy Paca oficjalnie otrzymał tytuł Skweru Seniora.
Czytaj więcej...

Zawód zegarmistrz

W swojej praskiej pracowni bierze na warsztat zegary, które pamiętają czasy Jana III Sobieskiego.
Czytaj więcej...

„Wyznacznikiem poezji jest Bóg Wyznacznikiem przyjaźni jesteś ty Ale nie sam”Krystyna Guranowska-Stolarz

„Wyznacznikiem poezji jest Bóg Wyznacznikiem przyjaźni jesteś ty Ale nie sam” Krystyna Guranowska-Stolarz Trzeba dużej odwagi, aby zdecydować się na tworzenie bajek w naszych czasach.
Czytaj więcej...

Jak wydoić Jaka? Reportaż Igi Cichoń - ethnoadventure cz. II

Jak sprawdza się jako zwierzę juczne, daje ciepłą wełnę, stosowaną przy produkcji wojłoku na jurty, a także jako domieszka „ocieplająca” do tkanin.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

przydas
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
sekacz
sekacz