Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 18 stycznia 2018
sekacz

Nowy rok szkolny, nowe wyzwania, stare potrzeby…

Co jest potrzebne polskiej szkole? To pytanie stawia sobie w obliczu nadchodzącego nowego roku szkolnego wielu pedagogów, dyrektorów szkół, a także przedstawicie władz różnego szczebla. To wprowadzające pytanie ostatnio nabiera większego znaczenia, ponieważ stoimy u progu nowej reformy. Można oczywiście stwierdzić, iż właśnie rozpoczął się  proces odwracania reformy edukacji z przed kilkunastu lat. Wracając do postawionego na początku tego felietonu pytania, odpowiedź nasuwa się automatycznie – większe środki na edukację!.  Oczywiście slogany takie jak; większe pieniądze, mniej liczne klasy, dobrze opłacani nauczyciele, wyposażone placówki brzmią trywialnie.  Głównym hasłem nadchodzącej reformy jest likwidacji  gimnazjów i powrót do cyklu kształcenia, który funkcjonował w Polsce do końca XX wieku. Dziś mówi się o edukacji 4 +4+4, czyli cztery lata wstępnej edukacji w szkole podstawowej ( powszechnej), później o etapie zbliżonym do gimnazjalnego, ale który będzie kontynuacją nauczania w szkole ośmioklasowej i na końcu czteroletnia szkoła średnia. Nowa reforma ma zapobiec kryzysowi jaki przechodziły dzieci zmieniające kolejne etapy edukacyjne. Jest to także próba powrotu do koncepcji edukacji z II Rzeczpospolitej, wybierając to co było najlepsze w reformie Janusza Jędrzejewicza.   W myśl nowej reformy „ten sam nauczyciel – wychowawca” będzie prowadził ucznia od klasy „0” do klasy trzeciej i później podobnie jak było przed reformą gimnazjalną prawdopodobnie będzie także jeden wychowawca na etapie 4 – 8. Na kolejnym etapie edukacji, czyli w czasie nauczania w szkole średniej nowa koncepcja przywraca czteroletniego toku nauczania w wypadku liceum i pięcioletni w technikum, co pozwoli nauczycielowi w pełni przygotować ucznia do egzaminu maturalnego. Ministrowo Edukacji Narodowej w swoich komunikatach w których zapowiada  nową reformę, mocno podkreśla , że  przy reorganizacji sytemu edukacji nie będą likwidowane placówki oświatowe. Jest to odpowiedź na lawinę listów, jakie otrzymało MEN od związków zawodowych, które obawiały się, że za zmianą szyldu placówki, pójdzie także likwidacja całego obiektu, wraz z miejscami pracy dla nauczycieli. W dzisiejszej szkole, głównym problem w dużych miastach są przeludnione  klasy.  Ma to duży wpływ na mniejsze zaangażowanie uczniów w poznawanie materiału, a co za tym idzie  przekłada się na niższe ich wyniki. Rozwiązaniem tego byłoby stworzenie nowych standardów klasowych. Mniej liczne klasy, to lepsze warunki do nauki dla uczniów i nauczania dla pedagogów, to także nowe miejsca pracy dla tych ostatnich. Polscy nauczyciel są dobrze wykształceni, oddani swojemu zawodowi i  przygotowani do pracy z pasją w różnych warunkach, ale jeżeli chcemy, aby byli elitą społeczeństwa to ta reforma powinna spełnić podstawowy postulat, -a jaki?, ktoś może zapytać. To jest tak oczywiste, że przez grzeczność pominę to milczeniem… Krzysztof Wysocki, nauczyciel.

e-mail
czwartek, 29 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA
DRODZY CZYTELNICY, OGŁASZAMY FOTOGRAFICZNY KONKURS PT.
Czytaj więcej...

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach
2 grudnia 2017 roku w Warszawie w Soho Factory odbędzie się największy w Polsce kiermasz dla psów DOG DAY Festiwal.
Czytaj więcej...

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe W październiku rozpoczęła się akcja społeczna firm Blaupunkt i Airly, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza. W Przedszkolu Niepublicznym „Kraina Magii” na Pradze Południe zamontowano czujnik smogu i przekazano oczyszczacz powietrza. 16 października odbyły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE Poseł na Sejm RP Andrzej Melak, Komitet Katyński oraz Krąg Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Pomordowanych Polaków w KL Warschau.
Czytaj więcej...

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów Zapraszamy na DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów, który odbędzie się 4 marca 2017 roku w Soho Factory przy Mińskiej 25 w Warszawie w godz.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

przydas
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
sekacz
sekacz