Menu
Kurier Praski logo
wtorek, 25 września 2018
sekacz

Nowy rok szkolny, nowe wyzwania, stare potrzeby…

Co jest potrzebne polskiej szkole? To pytanie stawia sobie w obliczu nadchodzącego nowego roku szkolnego wielu pedagogów, dyrektorów szkół, a także przedstawicie władz różnego szczebla. To wprowadzające pytanie ostatnio nabiera większego znaczenia, ponieważ stoimy u progu nowej reformy. Można oczywiście stwierdzić, iż właśnie rozpoczął się  proces odwracania reformy edukacji z przed kilkunastu lat. Wracając do postawionego na początku tego felietonu pytania, odpowiedź nasuwa się automatycznie – większe środki na edukację!.  Oczywiście slogany takie jak; większe pieniądze, mniej liczne klasy, dobrze opłacani nauczyciele, wyposażone placówki brzmią trywialnie.  Głównym hasłem nadchodzącej reformy jest likwidacji  gimnazjów i powrót do cyklu kształcenia, który funkcjonował w Polsce do końca XX wieku. Dziś mówi się o edukacji 4 +4+4, czyli cztery lata wstępnej edukacji w szkole podstawowej ( powszechnej), później o etapie zbliżonym do gimnazjalnego, ale który będzie kontynuacją nauczania w szkole ośmioklasowej i na końcu czteroletnia szkoła średnia. Nowa reforma ma zapobiec kryzysowi jaki przechodziły dzieci zmieniające kolejne etapy edukacyjne. Jest to także próba powrotu do koncepcji edukacji z II Rzeczpospolitej, wybierając to co było najlepsze w reformie Janusza Jędrzejewicza.   W myśl nowej reformy „ten sam nauczyciel – wychowawca” będzie prowadził ucznia od klasy „0” do klasy trzeciej i później podobnie jak było przed reformą gimnazjalną prawdopodobnie będzie także jeden wychowawca na etapie 4 – 8. Na kolejnym etapie edukacji, czyli w czasie nauczania w szkole średniej nowa koncepcja przywraca czteroletniego toku nauczania w wypadku liceum i pięcioletni w technikum, co pozwoli nauczycielowi w pełni przygotować ucznia do egzaminu maturalnego. Ministrowo Edukacji Narodowej w swoich komunikatach w których zapowiada  nową reformę, mocno podkreśla , że  przy reorganizacji sytemu edukacji nie będą likwidowane placówki oświatowe. Jest to odpowiedź na lawinę listów, jakie otrzymało MEN od związków zawodowych, które obawiały się, że za zmianą szyldu placówki, pójdzie także likwidacja całego obiektu, wraz z miejscami pracy dla nauczycieli. W dzisiejszej szkole, głównym problem w dużych miastach są przeludnione  klasy.  Ma to duży wpływ na mniejsze zaangażowanie uczniów w poznawanie materiału, a co za tym idzie  przekłada się na niższe ich wyniki. Rozwiązaniem tego byłoby stworzenie nowych standardów klasowych. Mniej liczne klasy, to lepsze warunki do nauki dla uczniów i nauczania dla pedagogów, to także nowe miejsca pracy dla tych ostatnich. Polscy nauczyciel są dobrze wykształceni, oddani swojemu zawodowi i  przygotowani do pracy z pasją w różnych warunkach, ale jeżeli chcemy, aby byli elitą społeczeństwa to ta reforma powinna spełnić podstawowy postulat, -a jaki?, ktoś może zapytać. To jest tak oczywiste, że przez grzeczność pominę to milczeniem… Krzysztof Wysocki, nauczyciel.

e-mail
czwartek, 29 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!
W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Pomyłka... (opowiadanie)

Pomyłka... (opowiadanie)
Warszawa, wrzesień 1944r.
Czytaj więcej...

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?
Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe? Trwa II etap konsultacji dotyczący handlowych ulic Pragi.
Czytaj więcej...

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł.

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł.
Do 4 września można głosować w konkursie „Zmieniaj świat”, organizowanym przez firmę Budimex.
Czytaj więcej...

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół
„Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
Czytaj więcej...

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!
Pierwsza edycja Gry Lokalnej "Buduj Pragę" juz wkrótce zostanie przekazana czytelnikom Kuriera Praskiego.
Czytaj więcej...

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz
Magdaleny Włodarkiewicz 15 letnia pływaczka trenująca na pływalni WSM przy ulicy Kawęczyńskiej 36, która została Mistrzynią oraz V-ce Mistrzynią Polski Juniorów 15 letnich w stylu klasycznym na dystansach 50 i 100 klasycznym.
Czytaj więcej...

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy

Na Szaserów pomogą kobietom zachować włosy
Ministerstwo Obrony Narodowej sfinansowało zakup sprzętu pomagającego walczącym z chorobą nowotworową kobietom zachować włosy!!!  W najbliższy czwartek w do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zostanie dostarczony system chłodzenia skóry głowy PAXMAN zapobiegający wypadaniu włosów w trakcie chemioterapii.
Czytaj więcej...

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada

Mistrzowski trening z Legią w Atrium Promenada Podejmij piłkarskie wyzwanie! Z okazji odbywających się właśnie Mistrzostw Świata, już w najbliższy piątek i sobotę, 13-14 lipca, Atrium Promenada przygotowało atrakcje dla małych fanów piłki nożnej.
Czytaj więcej...

"Zmieniaj świat. Budimex 50 lat"

To TY zmieniasz świat Pół miliona złotych od Budimeksu! Na 50-lecie – lider rynku budowlanego w Polsce, ogłasza projekt konkursowy „Zmieniaj świat.
Czytaj więcej...

Praska Gra Planszowa....

Praska Gra Planszowa.... Już wkrótce  nowa  gra planszowa  Twojej strony  Wisły.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

przydas
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin