„Myślę, więc nie śmiecę”



„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ”
„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady.
Tegoroczna akcja, podobnie jak zeszłoroczna, niewątpliwie różni się od poprzednich edycji z uwagi na pandemię COVID-19. W tym roku karda penitencjarna przygotowała program resocjalizacji z zakresu edukacji ekologicznej, która ma doprowadzić do zrozumienia potrzeby ochrony przyrody i środowiska człowieka. Ma także ukształtować właściwa postawę osadzonych wobec przyrody, do zrozumienia roli i miejsca człowieka w przyrodzie.
Ważnym zadaniem jest włączanie osadzonych i przyzwyczajanie do aktywnego i konkretnego działania na rzecz ochrony środowiska. Odpady towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Mieli z nimi do czynienia ludzie zarówno żyjący w jaskiniach 3000 lat p.n.e. jak i królowie w średniowieczu. Mamy z nimi do czynienia i my. Skala odpadów z jaką musimy uporać się wzrasta każdego dnia. Dlatego właśnie takie ważne jest aby każdy z nas włączył się w proces selektywnej zbiórki odpadów oraz ich recyklingu. Dzięki takiemu podejściu wszyscy będziemy mogli żyć w mniej zanieczyszczonym środowisku, oddychając świeższym powietrzem, pijąc czystszą wodę.
Ta popularna i niewątpliwie pożyteczna dla nas wszystkich inicjatywa skutkuje przede wszystkim walorem edukacyjnym i wychowawczym. Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, budowanie świadomości ekologicznej to obowiązek każdego człowieka.
Funkcjonariusze tutejszej jednostki penitencjarnej, w ramach prowadzonych oddziaływań, akcji i programów ekologicznych, stymulują osoby pozbawione wolności do pozyskiwania wiedzy w przedmiotowym zakresie oraz wspomagają kształtowanie i utrwalanie postaw pro-ekologicznych wśród osadzonych. Okazywanie szacunku poprzez dbałość o czystą przyrodę uwrażliwia na problemy i zagrożenia środowiskowe, uświadamia ich przyczyny i skutki, uczy metod ich rozwiązywania, a także mobilizuje do czynnego podejmowania odpowiedzialności i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Komentarze