Menu
Kurier Praski logo
środa, 27 października 2021
KP_mas_media

migaMY - to projekt Warszawskich licealistów

migaMY - to projekt Warszawskich licealistów

 

  1. Kim jesteście i na czym polega projekt “migaMY”?

 

Jesteśmy trzema licealistkami i nazywamy się: Agata Szpila, Wiktoria Wójtowicz i Maria Błażewska. Uczymy sie w liceum V LO im. Księcia J. Poniatowskiego, Liceum z Oddziałami im. Stefanii Sempołowskiej oraz w Liceum Sióstr Nazaretanek. Projekt społeczny, który wspólnie tworzymy pod nazwą “migaMY” ma przede wszystkim na celu przełamywanie stereotypów na temat społeczności osób Głuchych. W naszym otoczeniu często nie zwracamy uwagi na tę społeczność. Mijamy ich nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Głusi niczym się nie wyróżniają. Nie widzimy ich ani nie słyszymy. Dla wielu ludzi jest to temat bardzo odległy, o którym mało się słyszy i mówi, dlatego wychodzimy z inicjatywą i chcemy przybliżać słyszącym kulturę osób Głuchych oraz podstawowe zwroty w Polskim Języku Migowym. 


 

  1. Czym są Zwolnieni z Teorii? 

 

Olimpiada “Zwolnieni z Teorii” jest skierowana przede wszystkim do licealistów i studentów, którzy pragną rozwijać się w sposób nieszablonowy i jednocześnie działać na rzecz innych osób i społeczności. Uczestnicy programu zakładają i realizują własne projekty społeczne przy wsparciu platformy: zwolnienizteorii.pl. Każdy zespół uzyskuje mentora, który ma za zadanie pomóc mu w realizacji projektu oraz dostęp do praktycznych informacji z dziedziny zarządzania projektami. Za zrealizowany projekt w praktyce uczestnicy uzyskują międzynarodowe certyfikaty biznesowe oraz przede wszystkim cenną wiedzę na temat prowadzenia takiego typu inicjatyw.  

 

  1. W jaki sposób chcecie osiągnąć swój cel? Jakie macie działania w ramach projektu?

 

Poprzez sytuację pandemiczną, nasza działalność głównie opiera się na mediach społecznościowych. Działamy na Facebook’u oraz Instagramie, gdzie pojawią się regularnie posty i relacje, które przybliżają słyszącym temat kultury osób Głuchych i przełamują stereotypy na jej temat. Dodatkowo co tydzień na naszym Instagramie odbywa się Q&A z osobami Głuchymi z zaprzyjaźnionego liceum dla Głuchych - Przystanek Łucka, a także mini lekcje Polskiego Języka Migowego.  Prowadzimy również bloga na naszej stronie internetowej: migamyprojekt.pl, na którym dzielimy się naszymi przemyśleniami na temat projektu, nowymi doświadczeniami oraz omawiamy zagadnienia, które potrzebują obszerniejszego wytłumaczenia. Od niedawna rozpoczęłyśmy również tworzyć serię podcastów na Youtube. Prowadzimy je z rozmaitymi gośćmi związanymi lub pracującymi ze społecznością osób Głuchych, którzy mają z nimi bezpośredni kontakt w codziennym życiu. Dodatkowo prowadzimy zajęcia w Przedszkolu Nr 17 “Kółko Graniaste” w Warszawie i od najmłodszych lat edukujemy na temat społeczności osób Głuchych oraz ich języka. 
 

  1. Dlaczego podjęcie tematyki osób Głuchych jest dla Was ważne? 

 

Wydaje nam się, że brak umiejętności komunikacji z Głuchymi czy często powielane stereotypy na ich temat, są ogromnym problemem wśród osób Słyszących.

Niestety często nie wiemy w jaki sposób zachować się w przypadku kontaktu z osobą Głuchą, czego unikać, a jak postępować, aby porozumiewanie się stało się możliwe. Brak świadomości o istnieniu kultury Głuchych prowadzi do braku zrozumienia czy nawet ignorancji wobec tych osób. Dodatkowo tematyka ich kultury czy ich problemów jest często pomijana i lekceważona. 

Dlatego dostrzeżenie tego problemu, nie tylko u innych, ale także u siebie, sprawiło, że mówimy głośno o kulturze Głuchych. 

 

https://www.migamyprojekt.pl - strona internetowa iblog
e-mail
<i>migaMY</i> - Warszawskich licealistek
PDF
piątek, 12 marca 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca!
Mariusz Surosz "Praga. Czeskie ścieżki"
Czytaj więcej...

Freekonomia i KP polecają

Freekonomia i KP polecają
Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis
Czytaj więcej...

"Czytanie wzmacnia"

"Czytanie wzmacnia"
VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek została zainicjonowana w 2015 roku.
Czytaj więcej...

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!
Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

„Myślę, więc nie śmiecę”

„Myślę, więc nie śmiecę”
„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ” „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Czytaj więcej...

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca
Oddziaływania resocjalizacyjne wobec osób pozbawionych wolności mogą mieć różną formę.
Czytaj więcej...

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie aresztu śledczego w zakresie dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe     Warsztaty psychologiczne i edukacyjne, piknik międzypokoleniowy, potańcówka retro - to tylko niektóre działania, które zostaną zrealizowane przez warszawskie organizacje pozarządowe w ramach konkursu grantowego „Wedel od Serca” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Pragi-Południe.
Czytaj więcej...

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
Przydas.pl Sklep na facetów
zwolnieni z teorii
freekonomia
freekonomia

Pogoda

Kurs Walut

freekonomia
freekonomia
freekonomia