Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 05 sierpnia 2021
emisja

migaMY - to projekt Warszawskich licealistów

migaMY - to projekt Warszawskich licealistów

 

  1. Kim jesteście i na czym polega projekt “migaMY”?

 

Jesteśmy trzema licealistkami i nazywamy się: Agata Szpila, Wiktoria Wójtowicz i Maria Błażewska. Uczymy sie w liceum V LO im. Księcia J. Poniatowskiego, Liceum z Oddziałami im. Stefanii Sempołowskiej oraz w Liceum Sióstr Nazaretanek. Projekt społeczny, który wspólnie tworzymy pod nazwą “migaMY” ma przede wszystkim na celu przełamywanie stereotypów na temat społeczności osób Głuchych. W naszym otoczeniu często nie zwracamy uwagi na tę społeczność. Mijamy ich nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Głusi niczym się nie wyróżniają. Nie widzimy ich ani nie słyszymy. Dla wielu ludzi jest to temat bardzo odległy, o którym mało się słyszy i mówi, dlatego wychodzimy z inicjatywą i chcemy przybliżać słyszącym kulturę osób Głuchych oraz podstawowe zwroty w Polskim Języku Migowym. 


 

  1. Czym są Zwolnieni z Teorii? 

 

Olimpiada “Zwolnieni z Teorii” jest skierowana przede wszystkim do licealistów i studentów, którzy pragną rozwijać się w sposób nieszablonowy i jednocześnie działać na rzecz innych osób i społeczności. Uczestnicy programu zakładają i realizują własne projekty społeczne przy wsparciu platformy: zwolnienizteorii.pl. Każdy zespół uzyskuje mentora, który ma za zadanie pomóc mu w realizacji projektu oraz dostęp do praktycznych informacji z dziedziny zarządzania projektami. Za zrealizowany projekt w praktyce uczestnicy uzyskują międzynarodowe certyfikaty biznesowe oraz przede wszystkim cenną wiedzę na temat prowadzenia takiego typu inicjatyw.  

 

  1. W jaki sposób chcecie osiągnąć swój cel? Jakie macie działania w ramach projektu?

 

Poprzez sytuację pandemiczną, nasza działalność głównie opiera się na mediach społecznościowych. Działamy na Facebook’u oraz Instagramie, gdzie pojawią się regularnie posty i relacje, które przybliżają słyszącym temat kultury osób Głuchych i przełamują stereotypy na jej temat. Dodatkowo co tydzień na naszym Instagramie odbywa się Q&A z osobami Głuchymi z zaprzyjaźnionego liceum dla Głuchych - Przystanek Łucka, a także mini lekcje Polskiego Języka Migowego.  Prowadzimy również bloga na naszej stronie internetowej: migamyprojekt.pl, na którym dzielimy się naszymi przemyśleniami na temat projektu, nowymi doświadczeniami oraz omawiamy zagadnienia, które potrzebują obszerniejszego wytłumaczenia. Od niedawna rozpoczęłyśmy również tworzyć serię podcastów na Youtube. Prowadzimy je z rozmaitymi gośćmi związanymi lub pracującymi ze społecznością osób Głuchych, którzy mają z nimi bezpośredni kontakt w codziennym życiu. Dodatkowo prowadzimy zajęcia w Przedszkolu Nr 17 “Kółko Graniaste” w Warszawie i od najmłodszych lat edukujemy na temat społeczności osób Głuchych oraz ich języka. 
 

  1. Dlaczego podjęcie tematyki osób Głuchych jest dla Was ważne? 

 

Wydaje nam się, że brak umiejętności komunikacji z Głuchymi czy często powielane stereotypy na ich temat, są ogromnym problemem wśród osób Słyszących.

Niestety często nie wiemy w jaki sposób zachować się w przypadku kontaktu z osobą Głuchą, czego unikać, a jak postępować, aby porozumiewanie się stało się możliwe. Brak świadomości o istnieniu kultury Głuchych prowadzi do braku zrozumienia czy nawet ignorancji wobec tych osób. Dodatkowo tematyka ich kultury czy ich problemów jest często pomijana i lekceważona. 

Dlatego dostrzeżenie tego problemu, nie tylko u innych, ale także u siebie, sprawiło, że mówimy głośno o kulturze Głuchych. 

 

https://www.migamyprojekt.pl - strona internetowa iblog
e-mail
<i>migaMY</i> - Warszawskich licealistek
PDF
piątek, 12 marca 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Pozostałe informacje

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”
PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe
Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Wstąp w szeregi Służby Więziennej

Wstąp w szeregi Służby Więziennej
Szukasz satysfakcjonującej pracy- zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 14 sierpnia możecie obejrzeć niezwykłą wystawę Rośliny i zwierzęta.
Czytaj więcej...

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa
Wielka wymiana sadzonek   Każdy, kto zajmuje się hodowlą i ogrodnictwem zastanawia się czasem, co zrobić z nadwyżką sadzonek lub ma w swojej kolekcji rośliny, którym chciałby dać nowe życie.
Czytaj więcej...

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza.
Czytaj więcej...

PKP wdraża nowy System Informacji

PKP wdraża nowy System Informacji PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na montaż i rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.
Czytaj więcej...

BON Turystyczny

BON Turystyczny Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Nasz piękny kraj stwarza nieograniczone możliwości do familijnego wypoczynku i zwiedzania.
Czytaj więcej...

Kolej bez barier

Kolej bez barier Likwidacja barier architektonicznych na niemal 100 dworcach i 700 peronach, modernizacja 100 wagonów i zakup nowoczesnych składów zespolonych, czytelna informacja pasażerska oraz zapewnienie najwyższego standardu obsługi – to tylko część działań zrealizowanych od 2012 r.
Czytaj więcej...

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop Przewoźnicy korzystają z przebudowanej linii od Bytomia do Zabrza Biskupic.
Czytaj więcej...

Baltic Pipe

Baltic Pipe O  projekcie Baltic Pipe Projekt Baltic Pipe realizowany jest w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ-SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
Czytaj więcej...

Przekop Mierzi Wiślanej

Przekop Mierzi Wiślanej Obecnie na budowie kontynuowane jest m.
Czytaj więcej...

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych 15 czerwca to Światowy Dzień Praw Osób Starszych którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych oraz upowszechnienie wiedzy o zagwarantowanych prawach seniorów.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
pion_koncepcja
zwolnieni z teorii
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Przydas.pl Sklep na facetów
freekonomia
pion_koncepcja