Menu
Kurier Praski logo
poniedziałek, 18 grudnia 2017
sekacz

Medale za ratowanie Żydów

Medale za ratowanie Żydów

W warszawskim ZOO po raz pierwszy wręczono medale im. Antoniny i Jana Żabińskich dla Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Nagrody otrzymali: rodzina Skoczylasów, Ryszard Żabiński i Natalia Borkiewicz.
Patronem odznaczenia jest założyciel i dawny dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego Jan Żabiński oraz jego żona Antonina. Oboje ryzykując życiem ukrywali Żydów na terenie ogrodu. Uratowali ponad 300 osób. Nagrody ustanowiła i przyznała fundacja From the Depths, która chce w ten sposób uhonorować tych, którzy za ratowanie Żydów nie otrzymali tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanego przez Instytut Yad Vashem.
Nagrodzony Ryszard Żabiński, syn Jana i Antoniny Żabińskich, jako dziecko pomagał rodzicom opiekować się ukrywającymi się na terenie ogrodu Żydami. Nieżyjąca już dziś Natalia Borkiewicz wzięła na wychowanie kilkuletnią dziewczynkę, która miała trafić do obozu koncentracyjnego, a po wojnie nie oddała przybranej córki do sierocińca. Rodzina Skoczylasów z miejscowości Rekówka na Mazowszu ukrywała w piwnicy swoich żydowskich sąsiadów. Zginęli w wyniku przeprowadzonej przez Niemców obławy. Razem z nim rozstrzelano albo spalono żywcem ukrywających się u nich Żydów.
W uroczystości wręczenia medali wzięli udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, rządu, dyplomaci, były burmistrz Pragi-Północ, poseł na Sejm Paweł Paweł Lisiecki oraz obecny burmistrz Pragi-Północ Wojciech Zabłocki.

MaG

e-mail
wtorek, 19 kwietnia 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA
DRODZY CZYTELNICY, OGŁASZAMY FOTOGRAFICZNY KONKURS PT.
Czytaj więcej...

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach
2 grudnia 2017 roku w Warszawie w Soho Factory odbędzie się największy w Polsce kiermasz dla psów DOG DAY Festiwal.
Czytaj więcej...

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe W październiku rozpoczęła się akcja społeczna firm Blaupunkt i Airly, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza. W Przedszkolu Niepublicznym „Kraina Magii” na Pradze Południe zamontowano czujnik smogu i przekazano oczyszczacz powietrza. 16 października odbyły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE Poseł na Sejm RP Andrzej Melak, Komitet Katyński oraz Krąg Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Pomordowanych Polaków w KL Warschau.
Czytaj więcej...

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów Zapraszamy na DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów, który odbędzie się 4 marca 2017 roku w Soho Factory przy Mińskiej 25 w Warszawie w godz.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

artreepoziom
artreepoziom

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
artreepoziom
przydas
Przydas.pl Sklep na facetów