Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 05 sierpnia 2021
emisja

Lotnisko Modlin

Lotnisko Modlin

Lotnisko Modlin
                Potężna inwestycja na obrzeżach Nowego Dworu Mazowieckiego ok 35 km od centrum Warszawy, która po trudnych początkach zdaje się bardzo powoli wychodzić na prostą. Przez wiele miesięcy postrzegana jako kompletnie nieudana realizacja. Niedopracowana, przynosząca straty i tak naprawdę nadająca się do zamknięcia. Tymczasem długa i bogata historia tego miejsca, a także wysiłki wielu ludzi zmierzają do przywrócenia blasku lotnisku, które ma w dużej mierze konkurować z warszawskim Okęciem, a nie być tylko jego uzupełnieniem.

Dawno, dawno temu…
Historia Lotniska Modlin sięga 1937 roku. To wtedy, według miejscowej ludności, poligon jednostek pancernych został utwardzony przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W 1940 roku rozpoczęła się budowa lotniska dla jednostek bojowych. Projekt ten został zainicjowany przez Niemców. Aż do 1945 roku w Modlinie stacjonował 47 Korpus Armii Radzieckiej. Na szczęście lotnisko powróciło w polskie ręce i niedługo potem rozpoczął się jego bardzo dynamiczny rozwój. Szczególnie lata 1949-1953 obfitowały w wiele modernizacji, których efektem było powstanie hangarów, nowego pasa startowego dla najcięższych samolotów, a także licznych schronów dla samolotów jak i obsługi.
 
SamolotW latach 1953-1959 Lotnisko Modlin było bazą, w której stacjonowała 15 Dywizja Lotnictwa Bombowego. Lotnisko pełniło tak naprawdę jedynie funkcję „składową” oraz szkoleniową. W tym właśnie miejscu utworzono Centrum Szkolenia Lotniczego Wojska Polskiego i Szkolny Pułk Śmigłowców. W 1974 roku Wyższa Szkoła Oficerska w Dęblinie założyła tu bazę dla 38 Pułku Szkolno-Bojowego.
                Po 25 latach dowództwo przekazano Lotniczej Eskadrze Doświadczalnej. Jednostka ta, po roku funkcjonowania, została przekazana przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod skrzydła Agencji Mienia Wojskowego.

Początek nowej ery
                W pewnym sensie przełomowym momentem w historii lotniska był 8 lutego 2010 roku. Wtedy to obiekt został wpisany do rejestru lotnisk cywilnych. Oznaczało to, że od tego momentu lotnisko może przyjmować samoloty pasażerskie. W tamtym momencie nikt jednak nawet o tym nie myślał. Do wykonania była jeszcze ogromna praca związana z naprawą i modernizacją lotniska. Od momentu kiedy na lotnisku przestały stacjonować jednostki bojowe zostało ono w dużym stopniu zaniedbane.

 
Nowo powstały budynek terminala lotniska w Nowym Dworze MazowieckimWstępny plan przekształcenia lotniska powstał już w 2005 roku. Kolejne lata to czas uzyskiwania wszelkich niezbędnych zezwoleń (zezwolenie na założenie lotniska cywilnego – październik 2006 roku, pozwolenie na budowę – 10 września 2010 roku, wpis do rejestru lotnisk cywilnych – 8 lutego 2010 roku, uzyskanie decyzji środowiskowej – 12 marca 2010 roku). Nie obyło się także bez problemów. Poważnym zagrożeniem dla realizacji inwestycji były protesty ekologów. Za główne zagrożenia uznawali oni położenie portu – w delcie Wisły – oraz przecinanie trasy lądowania przez klucze ptaków. Ale i te przeciwności udało się przezwyciężyć. Dokładnie 8 października 2010 roku oficjalnie rozpoczęto prace modernizacyjne. A jaki był ich cel? Oczywiście doprowadzić Lotnisko Modlin do stanu, w którym będą mogły lądować i startować z niego samoloty pasażerskie. Wybór firmy Mostostal jako wykonawcy terminala był przypieczętowaniem decyzji odnośnie rozpoczęcia prac.

Wielkie otwarcie
Po niespełna dwóch latach prace zostały ukończone i 8 lipca 2012 roku został zorganizowany dzień otwarty na lotnisku. Już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem lotów rejsowych (15 lipca 2012 roku) linie lotnicze WizzAir oraz RyanAir zapowiedziały, że przenoszą się właśnie na Lotnisko Warszawa/Modlin. Po dopełnieniu wszelkich formalności, w tym zatwierdzeniu opłat lotniskowych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, nic nie stało na przeszkodzie aby lotnisko zaczęło funkcjonować pełną parą.

 
Ryanair - samolotPierwszy samolot rejsowy typu Airbus A320 wylądował na lotnisku Modlin 15 lipca 2012 roku tuż po godzinie 17:30. Był to samolot lecący z Budapesztu i należący do linii lotniczych WizzAir. Już pierwsze 3 miesiące funkcjonowania lotniska przyniosły imponujący wynik w postaci 500 tysięcy obsłużonych pasażerów. W tym swoistym jubileuszu również czynny udział wziął WizzAir gdyż to na pokładzie samolotu tychże linii lotniczych przybyła Pani Olga Świtek czyli pasażerka numer 500 000. Kolejne miesiące to między innymi uruchomienie nowych połączeń do Grenoble oraz na Majorkę. Jeszcze w połowie grudnia zostało wydane pozwolenie na budowę stacji kolejowej przy lotnisku Modlin. Niestety 22 grudnia przyniósł naprawdę smutne informacje.

e-mail
Lotnisko Modlin
PDF
poniedziałek, 17 maja 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Pozostałe informacje

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”
PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe
Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Wstąp w szeregi Służby Więziennej

Wstąp w szeregi Służby Więziennej
Szukasz satysfakcjonującej pracy- zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 14 sierpnia możecie obejrzeć niezwykłą wystawę Rośliny i zwierzęta.
Czytaj więcej...

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa
Wielka wymiana sadzonek   Każdy, kto zajmuje się hodowlą i ogrodnictwem zastanawia się czasem, co zrobić z nadwyżką sadzonek lub ma w swojej kolekcji rośliny, którym chciałby dać nowe życie.
Czytaj więcej...

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza.
Czytaj więcej...

PKP wdraża nowy System Informacji

PKP wdraża nowy System Informacji PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na montaż i rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.
Czytaj więcej...

BON Turystyczny

BON Turystyczny Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Nasz piękny kraj stwarza nieograniczone możliwości do familijnego wypoczynku i zwiedzania.
Czytaj więcej...

Kolej bez barier

Kolej bez barier Likwidacja barier architektonicznych na niemal 100 dworcach i 700 peronach, modernizacja 100 wagonów i zakup nowoczesnych składów zespolonych, czytelna informacja pasażerska oraz zapewnienie najwyższego standardu obsługi – to tylko część działań zrealizowanych od 2012 r.
Czytaj więcej...

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop Przewoźnicy korzystają z przebudowanej linii od Bytomia do Zabrza Biskupic.
Czytaj więcej...

Baltic Pipe

Baltic Pipe O  projekcie Baltic Pipe Projekt Baltic Pipe realizowany jest w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ-SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
Czytaj więcej...

Przekop Mierzi Wiślanej

Przekop Mierzi Wiślanej Obecnie na budowie kontynuowane jest m.
Czytaj więcej...

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych 15 czerwca to Światowy Dzień Praw Osób Starszych którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych oraz upowszechnienie wiedzy o zagwarantowanych prawach seniorów.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
pion_koncepcja
zwolnieni z teorii
freekonomia
freekonomia

Pogoda

Kurs Walut

pion_koncepcja
Przydas.pl Sklep na facetów
pion_koncepcja