Menu
Kurier Praski logo
środa, 27 października 2021
wizytowki

Lotnisko Modlin

Lotnisko Modlin

Lotnisko Modlin
                Potężna inwestycja na obrzeżach Nowego Dworu Mazowieckiego ok 35 km od centrum Warszawy, która po trudnych początkach zdaje się bardzo powoli wychodzić na prostą. Przez wiele miesięcy postrzegana jako kompletnie nieudana realizacja. Niedopracowana, przynosząca straty i tak naprawdę nadająca się do zamknięcia. Tymczasem długa i bogata historia tego miejsca, a także wysiłki wielu ludzi zmierzają do przywrócenia blasku lotnisku, które ma w dużej mierze konkurować z warszawskim Okęciem, a nie być tylko jego uzupełnieniem.

Dawno, dawno temu…
Historia Lotniska Modlin sięga 1937 roku. To wtedy, według miejscowej ludności, poligon jednostek pancernych został utwardzony przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W 1940 roku rozpoczęła się budowa lotniska dla jednostek bojowych. Projekt ten został zainicjowany przez Niemców. Aż do 1945 roku w Modlinie stacjonował 47 Korpus Armii Radzieckiej. Na szczęście lotnisko powróciło w polskie ręce i niedługo potem rozpoczął się jego bardzo dynamiczny rozwój. Szczególnie lata 1949-1953 obfitowały w wiele modernizacji, których efektem było powstanie hangarów, nowego pasa startowego dla najcięższych samolotów, a także licznych schronów dla samolotów jak i obsługi.
 
SamolotW latach 1953-1959 Lotnisko Modlin było bazą, w której stacjonowała 15 Dywizja Lotnictwa Bombowego. Lotnisko pełniło tak naprawdę jedynie funkcję „składową” oraz szkoleniową. W tym właśnie miejscu utworzono Centrum Szkolenia Lotniczego Wojska Polskiego i Szkolny Pułk Śmigłowców. W 1974 roku Wyższa Szkoła Oficerska w Dęblinie założyła tu bazę dla 38 Pułku Szkolno-Bojowego.
                Po 25 latach dowództwo przekazano Lotniczej Eskadrze Doświadczalnej. Jednostka ta, po roku funkcjonowania, została przekazana przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod skrzydła Agencji Mienia Wojskowego.

Początek nowej ery
                W pewnym sensie przełomowym momentem w historii lotniska był 8 lutego 2010 roku. Wtedy to obiekt został wpisany do rejestru lotnisk cywilnych. Oznaczało to, że od tego momentu lotnisko może przyjmować samoloty pasażerskie. W tamtym momencie nikt jednak nawet o tym nie myślał. Do wykonania była jeszcze ogromna praca związana z naprawą i modernizacją lotniska. Od momentu kiedy na lotnisku przestały stacjonować jednostki bojowe zostało ono w dużym stopniu zaniedbane.

 
Nowo powstały budynek terminala lotniska w Nowym Dworze MazowieckimWstępny plan przekształcenia lotniska powstał już w 2005 roku. Kolejne lata to czas uzyskiwania wszelkich niezbędnych zezwoleń (zezwolenie na założenie lotniska cywilnego – październik 2006 roku, pozwolenie na budowę – 10 września 2010 roku, wpis do rejestru lotnisk cywilnych – 8 lutego 2010 roku, uzyskanie decyzji środowiskowej – 12 marca 2010 roku). Nie obyło się także bez problemów. Poważnym zagrożeniem dla realizacji inwestycji były protesty ekologów. Za główne zagrożenia uznawali oni położenie portu – w delcie Wisły – oraz przecinanie trasy lądowania przez klucze ptaków. Ale i te przeciwności udało się przezwyciężyć. Dokładnie 8 października 2010 roku oficjalnie rozpoczęto prace modernizacyjne. A jaki był ich cel? Oczywiście doprowadzić Lotnisko Modlin do stanu, w którym będą mogły lądować i startować z niego samoloty pasażerskie. Wybór firmy Mostostal jako wykonawcy terminala był przypieczętowaniem decyzji odnośnie rozpoczęcia prac.

Wielkie otwarcie
Po niespełna dwóch latach prace zostały ukończone i 8 lipca 2012 roku został zorganizowany dzień otwarty na lotnisku. Już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem lotów rejsowych (15 lipca 2012 roku) linie lotnicze WizzAir oraz RyanAir zapowiedziały, że przenoszą się właśnie na Lotnisko Warszawa/Modlin. Po dopełnieniu wszelkich formalności, w tym zatwierdzeniu opłat lotniskowych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, nic nie stało na przeszkodzie aby lotnisko zaczęło funkcjonować pełną parą.

 
Ryanair - samolotPierwszy samolot rejsowy typu Airbus A320 wylądował na lotnisku Modlin 15 lipca 2012 roku tuż po godzinie 17:30. Był to samolot lecący z Budapesztu i należący do linii lotniczych WizzAir. Już pierwsze 3 miesiące funkcjonowania lotniska przyniosły imponujący wynik w postaci 500 tysięcy obsłużonych pasażerów. W tym swoistym jubileuszu również czynny udział wziął WizzAir gdyż to na pokładzie samolotu tychże linii lotniczych przybyła Pani Olga Świtek czyli pasażerka numer 500 000. Kolejne miesiące to między innymi uruchomienie nowych połączeń do Grenoble oraz na Majorkę. Jeszcze w połowie grudnia zostało wydane pozwolenie na budowę stacji kolejowej przy lotnisku Modlin. Niestety 22 grudnia przyniósł naprawdę smutne informacje.

e-mail
Lotnisko Modlin
PDF
poniedziałek, 17 maja 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca!
Mariusz Surosz "Praga. Czeskie ścieżki"
Czytaj więcej...

Freekonomia i KP polecają

Freekonomia i KP polecają
Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis
Czytaj więcej...

"Czytanie wzmacnia"

"Czytanie wzmacnia"
VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek została zainicjonowana w 2015 roku.
Czytaj więcej...

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!
Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

„Myślę, więc nie śmiecę”

„Myślę, więc nie śmiecę”
„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ” „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Czytaj więcej...

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca
Oddziaływania resocjalizacyjne wobec osób pozbawionych wolności mogą mieć różną formę.
Czytaj więcej...

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie aresztu śledczego w zakresie dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe     Warsztaty psychologiczne i edukacyjne, piknik międzypokoleniowy, potańcówka retro - to tylko niektóre działania, które zostaną zrealizowane przez warszawskie organizacje pozarządowe w ramach konkursu grantowego „Wedel od Serca” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Pragi-Południe.
Czytaj więcej...

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
freekonomia
zwolnieni z teorii
freekonomia
freekonomia

Pogoda

Kurs Walut

Przydas.pl Sklep na facetów
pion_koncepcja
Przydas.pl Sklep na facetów