Menu
Kurier Praski logo
niedziela, 27 listopada 2022
AUCHAN

Książka" Pilchu" Witolda Beresia była jednym z kilku bohaterów felietonu " Czy czytać?". Audio i opis poniżej.

Książka" Pilchu" Witolda Beresia była  jednym z kilku bohaterów felietonu " Czy czytać?". Audio i opis poniżej.

Nadszedł czas długich, wiosennych spacerów. A może by tak przespacerować się z Wiślnej na Hożą? Tak, jest to możliwe, mimo tego, że Wiślna to Kraków, a Hoża w Warszawie. Taki spacer funduje nam Witold Bereś w literackiej biografii Jerzego Pilcha: Na rogu Wiślnej i Hoźej, wydanej przez wyd. WAB

Posłuchaj klikając TUTAJ

 

Biografia Jerzego Pilcha, świetnego pisarza, utkana z jego tekstów i wypowiedzi oraz fragmentów powieści, które składają się na opowieść o jego życiu, począwszy od debiutu w Tygodniku Powszechnym, w Krakowie, po etap warszawski. Połączone są one osobistymi wspomnieniami autora: znajomego, przyjaciela i producenta filmów nakręconych według prozy Pilcha.

Za chwilę minie rok od niespodziewanej śmierci pisarza. Autor dzieli się wspomnieniem, że gdy dowiedział się o śmierci pisarza, rozszlochał się jak dziecko. Cała książka jest jakby tęskną pieśnią o Pilchu, i relacjach autora biografii z samym bohaterem, którego cenił i uwielbiał. Widać wyraźnie tę atencję i podziw.

Nieco więcej znajdziemy treści o czasach krakowskiej części życia, niż warszawskiej; a przecież bardzo interesującej i tej, która obfitowała w największe sukcesy i uznanie. W czasie lektury natkniemy się na rozmaite pytania i refleksje. Niektóre może zadamy sobie sami. Na przykład na temat tego, co przetrwa dłużej: czy legenda osoby Jerzego Pilcha czy jego literatura. Czego czytelnicy będą bardziej ciekawi: jego życia czy twórczości. Może stąd w tej książce próba połączenia tych obu zagadnień.

Z warszawskiego i księgarskiego punktu widzenia, czujemy pewien niedosyt i widzimy lukę. Mianowicie, pod koniec życia, Jerzy Pilch, założył stolik literacki w księgarnio-kawiarni Korekty, którą mam przyjemność reprezentować. Zdążył zainicjować kilka ciekawych spotkań w stałej grupie pisarzy, poetów, dziennikarzy i wydawców. Więcej pisze o tym Krzysztof Varga w Dzienniku Hipopotama, wydanym przez Wydawnictwo Iskry pod koniec 2020 roku, oraz recenzji polecanej tu biografii, w Newsweeku z dnia 12 kwietnia.

 

W felietonie polecałam ponadto:

 

Wewnętrzne wojny, Josepha Zarate wyd. Post Factum

Mocny, napisany z literackim talentem reportaż wprost z najciemniejszego jądra Peru. Nie tylko dąży do ujawnienia społecznych, ekonomicznych, politycznych i środowiskowych wojen toczących się w kraju. Pokazuje także osobiste, psychologiczne i emocjonalne wojny, jakie rozpętują się w umysłach mężczyzn i kobiet, którzy w zmieniających się warunkach chcą bronić swoich ziem, tradycji i tożsamości, i zachować je. Na co jesteśmy gotowi – jako jednostki i społeczeństwa – w imię tego, co nazywamy „postępem”?

 

Dziewczyna, kobieta, inna. Bernardine Evaristo, Wydawnictwo Poznańskie

12 różnych koniet. Młode dziewczyny, dojrzałe i starsze kobiety. Przekrój wiekowy, społeczny, ekonomiczny, temperamentny jest szeroki i absolutnie zachwycający. Książka skupia się głównie na czarnoskórych kobietach, ale wśród bohaterek spotykamy również inne. Każda historia stanowi odrębną piękną opowieść, ale one wszystkie w jakiś sposób się ze sobą łączą. Książka o bardzo ciekawej strukturze. 12 historii podzielonych jest na 4 większe rozdziały, w których mamy historie 3 kobiet bezpośrednio ze sobą związanych. W finale wszystkie się spotykają.

 

Tarmosia. Nowa książka Tomasza Samojlika, z ilustracjami Anny Grzyb, wyd. Agora

 

Pewnego dnia podejrzane hałasy budzą borsuczą rodzinę, a ziemia w ich norze niebezpiecznie się trzęsie. Borsuczka Tarmosia nie ma pojęcia, że już wkrótce w jej życiu zajdą duże zmiany – oto do rodzinnej nory wprowadzają się inne zwierzęta. Z przedziwnymi obyczajami i gromadą hałasujących dzieci. Żegnaj spokoju!

Poznajcie Tarmosię, dziadka Skjoldura, Mamę Majrę, Tatę Melo, maluchy – Słodziaka Pierwszego i Słodziaka Drugiego. A także wiele, wiele innych barwnych zwierzęcych postaci. Zgłąbcie tajniki borsuczych zwyczajów, w tym słynnej starożytnej sztuki walki borsukjutsu (zwanej także muai borsukai). Uważnych czytelników, czeka miła niespodzianka. Jeśli znacie poprzednią książkę autora pt. „Ambaras” spotkacie wśród bohaterów „Tarmosi” dawnych dobrych znajomych!

Tomasz Samojlik dowcipnie łączy wątki przyrodnicze z opowieścią o problemach lokalowych dzikich mieszkańców Puszczy Białowieskiej, proponując lekką, pełną humoru, mądrą historię o przyjaźni, wspólnocie i otwartości. Opowieść dopełniają nastrojowe ilustracje Ani Grzyb.

Polecam i zapraszam

Katarzyna Daniluk 

e-mail
Księgarnia Korekty
PDF
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Informacyjna Gra Planszowa

Wystawy malarstwa Marcela Marcina Marczuka pt. California Sunshine

Wystawy malarstwa Marcela Marcina Marczuka pt. California Sunshine
13.07.2022 godz. 19.00 Galeria Elektra, ul. Dobra 31 Wstęp wolny
Czytaj więcej...

Narciarski Dzień Dziecka w Capital Ski – konkurs!

Narciarski Dzień Dziecka w Capital Ski – konkurs!
Narciarski Dzień Dziecka w Capital Ski – konkurs! Nasi Czytelnicy mają szansę wygrać sesję narciarską dla dziecka w Capital Ski.
Czytaj więcej...

Śmierć ostatniego z tygrysów żyjących w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

Śmierć ostatniego z tygrysów żyjących w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym
Warszawski Ogród Zoologiczny za pośrednictwem swych mediów społecznościowych przekazał informację o śmierci tygrysicy Ratu.
Czytaj więcej...

Gry Informacyjne

Gry Informacyjne
  Gry są obecne w kulturze praktycznie od początków istnienia znanych nam cywilizacji.
Czytaj więcej...

Co słychać w Centrum Praskim Koneser

Co słychać w Centrum Praskim Koneser
Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza.
Czytaj więcej...

Decydująca faza walki o Play-Off – SKK Polonia Warszawa podejmie zespół Ślęzy Wrocław, wicelidera Energa Basket Ligi Kobiet

Decydująca faza walki o Play-Off – SKK Polonia Warszawa podejmie zespół Ślęzy Wrocław, wicelidera Energa Basket Ligi Kobiet
    Ekstraklasowy zespół koszykarek Polonii Warszawa powraca do hali Centrum Sportu Wilanów, by w sobotę 5 lutego o godz.
Czytaj więcej...

Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.

Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.
I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie “Szpalty za kratą” organizowanym przez Zakład Karny w Rawiczu dla miesięcznika “Przystanek Grochów” „Szpalty za kratą” Ogólnopolski konkurs „Szpalty za kratą” adresowany był do zespołów redakcyjnych – składających się z osób pozbawionych wolności – wydających periodyczne gazetki zakładowe.
Czytaj więcej...

Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!

Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!
Rewelacyjna podróż przez wieki jaką zaprezentowała nam autorka książki " Wędrówki przez czas" Pani Beata Janowska to zbiór wywiadów z najtęższymi umysłami historii Polski i Europy jaki obecnie nosi nasza umęczona ziemia.
Czytaj więcej...

Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim

Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim Klub sportowy drukarz warszawa zaprasza wszystkich sympatyków piłki nożnej na wspólne świętowanie z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!!!   W Parku Skaryszewskim oraz na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych rozegrany zostanie w ramach obchodów Święta Niepodległości turniej piłkarski dla rocznika 2011.
Czytaj więcej...

Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca

Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca #KoszulkaOdSerca Akcja #KoszulkaOdSerca została przygotowana we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, z którą jednostka posiada podpisane porozumienie o współpracy.
Czytaj więcej...

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca! Wydawnictwo MT Biznes
Czytaj więcej...
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
pion_koncepcja
zwolnieni z teorii
freekonomia
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

pion_koncepcja
sekacz
sekacz