Menu
Kurier Praski logo
piątek, 24 września 2021
vistulian_czym_jest

Książka" Pilchu" Witolda Beresia była jednym z kilku bohaterów felietonu " Czy czytać?". Audio i opis poniżej.

Książka" Pilchu" Witolda Beresia była  jednym z kilku bohaterów felietonu " Czy czytać?". Audio i opis poniżej.

Nadszedł czas długich, wiosennych spacerów. A może by tak przespacerować się z Wiślnej na Hożą? Tak, jest to możliwe, mimo tego, że Wiślna to Kraków, a Hoża w Warszawie. Taki spacer funduje nam Witold Bereś w literackiej biografii Jerzego Pilcha: Na rogu Wiślnej i Hoźej, wydanej przez wyd. WAB

Posłuchaj klikając TUTAJ

 

Biografia Jerzego Pilcha, świetnego pisarza, utkana z jego tekstów i wypowiedzi oraz fragmentów powieści, które składają się na opowieść o jego życiu, począwszy od debiutu w Tygodniku Powszechnym, w Krakowie, po etap warszawski. Połączone są one osobistymi wspomnieniami autora: znajomego, przyjaciela i producenta filmów nakręconych według prozy Pilcha.

Za chwilę minie rok od niespodziewanej śmierci pisarza. Autor dzieli się wspomnieniem, że gdy dowiedział się o śmierci pisarza, rozszlochał się jak dziecko. Cała książka jest jakby tęskną pieśnią o Pilchu, i relacjach autora biografii z samym bohaterem, którego cenił i uwielbiał. Widać wyraźnie tę atencję i podziw.

Nieco więcej znajdziemy treści o czasach krakowskiej części życia, niż warszawskiej; a przecież bardzo interesującej i tej, która obfitowała w największe sukcesy i uznanie. W czasie lektury natkniemy się na rozmaite pytania i refleksje. Niektóre może zadamy sobie sami. Na przykład na temat tego, co przetrwa dłużej: czy legenda osoby Jerzego Pilcha czy jego literatura. Czego czytelnicy będą bardziej ciekawi: jego życia czy twórczości. Może stąd w tej książce próba połączenia tych obu zagadnień.

Z warszawskiego i księgarskiego punktu widzenia, czujemy pewien niedosyt i widzimy lukę. Mianowicie, pod koniec życia, Jerzy Pilch, założył stolik literacki w księgarnio-kawiarni Korekty, którą mam przyjemność reprezentować. Zdążył zainicjować kilka ciekawych spotkań w stałej grupie pisarzy, poetów, dziennikarzy i wydawców. Więcej pisze o tym Krzysztof Varga w Dzienniku Hipopotama, wydanym przez Wydawnictwo Iskry pod koniec 2020 roku, oraz recenzji polecanej tu biografii, w Newsweeku z dnia 12 kwietnia.

 

W felietonie polecałam ponadto:

 

Wewnętrzne wojny, Josepha Zarate wyd. Post Factum

Mocny, napisany z literackim talentem reportaż wprost z najciemniejszego jądra Peru. Nie tylko dąży do ujawnienia społecznych, ekonomicznych, politycznych i środowiskowych wojen toczących się w kraju. Pokazuje także osobiste, psychologiczne i emocjonalne wojny, jakie rozpętują się w umysłach mężczyzn i kobiet, którzy w zmieniających się warunkach chcą bronić swoich ziem, tradycji i tożsamości, i zachować je. Na co jesteśmy gotowi – jako jednostki i społeczeństwa – w imię tego, co nazywamy „postępem”?

 

Dziewczyna, kobieta, inna. Bernardine Evaristo, Wydawnictwo Poznańskie

12 różnych koniet. Młode dziewczyny, dojrzałe i starsze kobiety. Przekrój wiekowy, społeczny, ekonomiczny, temperamentny jest szeroki i absolutnie zachwycający. Książka skupia się głównie na czarnoskórych kobietach, ale wśród bohaterek spotykamy również inne. Każda historia stanowi odrębną piękną opowieść, ale one wszystkie w jakiś sposób się ze sobą łączą. Książka o bardzo ciekawej strukturze. 12 historii podzielonych jest na 4 większe rozdziały, w których mamy historie 3 kobiet bezpośrednio ze sobą związanych. W finale wszystkie się spotykają.

 

Tarmosia. Nowa książka Tomasza Samojlika, z ilustracjami Anny Grzyb, wyd. Agora

 

Pewnego dnia podejrzane hałasy budzą borsuczą rodzinę, a ziemia w ich norze niebezpiecznie się trzęsie. Borsuczka Tarmosia nie ma pojęcia, że już wkrótce w jej życiu zajdą duże zmiany – oto do rodzinnej nory wprowadzają się inne zwierzęta. Z przedziwnymi obyczajami i gromadą hałasujących dzieci. Żegnaj spokoju!

Poznajcie Tarmosię, dziadka Skjoldura, Mamę Majrę, Tatę Melo, maluchy – Słodziaka Pierwszego i Słodziaka Drugiego. A także wiele, wiele innych barwnych zwierzęcych postaci. Zgłąbcie tajniki borsuczych zwyczajów, w tym słynnej starożytnej sztuki walki borsukjutsu (zwanej także muai borsukai). Uważnych czytelników, czeka miła niespodzianka. Jeśli znacie poprzednią książkę autora pt. „Ambaras” spotkacie wśród bohaterów „Tarmosi” dawnych dobrych znajomych!

Tomasz Samojlik dowcipnie łączy wątki przyrodnicze z opowieścią o problemach lokalowych dzikich mieszkańców Puszczy Białowieskiej, proponując lekką, pełną humoru, mądrą historię o przyjaźni, wspólnocie i otwartości. Opowieść dopełniają nastrojowe ilustracje Ani Grzyb.

Polecam i zapraszam

Katarzyna Daniluk 

e-mail
Księgarnia Korekty
PDF
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!
Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

„Myślę, więc nie śmiecę”

„Myślę, więc nie śmiecę”
„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ” „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Czytaj więcej...

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca
Oddziaływania resocjalizacyjne wobec osób pozbawionych wolności mogą mieć różną formę.
Czytaj więcej...

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie aresztu śledczego w zakresie dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych.
Czytaj więcej...

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”
PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe     Warsztaty psychologiczne i edukacyjne, piknik międzypokoleniowy, potańcówka retro - to tylko niektóre działania, które zostaną zrealizowane przez warszawskie organizacje pozarządowe w ramach konkursu grantowego „Wedel od Serca” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Pragi-Południe.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną

Porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną 6 lipca zostało podpisane porozumienie o współpracy naukowo – dydaktycznej pomiędzy płk Radosławem Salakiem - Dyrektorem Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce a prof.
Czytaj więcej...

Dzień Psa w grochowskiej jednostce penitencjarnej

Dzień Psa w grochowskiej jednostce penitencjarnej Dzień Psa został ustanowiony w 2007 roku, 10 lat po wejściu w życie Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Czytaj więcej...

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza.
Czytaj więcej...

PKP wdraża nowy System Informacji

PKP wdraża nowy System Informacji PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na montaż i rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.
Czytaj więcej...

BON Turystyczny

BON Turystyczny Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Nasz piękny kraj stwarza nieograniczone możliwości do familijnego wypoczynku i zwiedzania.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
freekonomia
zwolnieni z teorii
freekonomia
pion_koncepcja

Pogoda

Kurs Walut

pion_koncepcja
Przydas.pl Sklep na facetów
pion_koncepcja