Menu
Kurier Praski logo
piątek, 24 września 2021
spojna_koncepcja

Kolej bez barier

Kolej bez barier

Likwidacja barier architektonicznych na niemal 100 dworcach i 700 peronach, modernizacja 100 wagonów i zakup nowoczesnych składów zespolonych, czytelna informacja pasażerska oraz zapewnienie najwyższego standardu obsługi – to tylko część działań zrealizowanych od 2012 r. przez spółki z Grupy PKP w celu ułatwienia podróży koleją osobom niepełnosprawnym. 

Priorytetem największego w historii programu modernizacji infrastruktury kolejowej realizowanego przez spółki z Grupy PKP jest dostosowanie jakości usług do wymagań wszystkich pasażerów, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Grupa PKP dba o takich pasażerów na każdym etapie podróży, począwszy od zapewnienia miejsc parkingowych przed dworcem kolejowym, przez zabezpieczenie wygodnej i dobrze oznakowanej ścieżki na peron, po bezproblemowe wsiadanie do pociągu i znalezienie odpowiedniego miejsca w wagonie. 


Wsłuchujemy się w opinie ekspertów

Systematyczne usuwanie barier architektonicznych oraz wdrażanie czytelnej informacji pasażerskiej to działania jakie Grupa PKP podjęła w wyniku współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja. Pod uwagę wzięto opinię ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, którzy pomagali usunąć bariery architektoniczne m.in. w budynku Sejmu RP czy na Stadionie Miejskim w Poznaniu. W 2013 r. na siedmiu dworcach kolejowych (Centralny, Zachodni, Wschodni w Warszawie, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Wrocław Główny oraz Katowice) Stowarzyszenie Integracja przeprowadziło audyt, po którym Grupa PKP podjęła szereg inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych. Ścieżki dotykowe na dworcach i peronach, pochylnie dla osób z ograniczoną mobilnością, tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a, czy zmniejszenie wysokości okienek kasowych do 90 cm w punktach obsługi klienta – to tylko niektóre z niemal 200 zaleceń, które wprowadzono sugerując się opinią ekspertów. Obecnie proces wdrażania kolejnych rekomendacji trwa na 15 wytypowanych dworcach. Konsultacje ze środowiskami zajmującymi się tematyką pomocy niepełnosprawnym (fundacje, stowarzyszenia) zostały na stałe wpisane w działania Grupy PKP. 


Infrastruktura na miarę potrzeb

Dworce i perony są systematycznie wyposażane w pochylnie dla wózków inwalidzkich oraz windy i platformy dźwigowe, instalowane są elementy ułatwiające orientację i poruszanie osobom niewidomym, a bezpieczeństwa strzeże nowoczesny system monitoringu. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat takie udogodnienia wprowadzono na niemal 100 dworcach kolejowych oraz ponad 700 peronach. Przykładem jest stacja Katowice, gdzie perony pokryto nową nawierzchnią, zainstalowano podwójne schody ruchome, platformę dźwigową oraz nowy system informacji pasażerskiej. Na krawędziach peronowych oraz przy schodach zostały umieszczone pasy ostrzegawcze o fakturze wyczuwalnej pod stopami, które ułatwiają bezpieczne poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym. Oprócz tego perony zostały podwyższone, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągu jest łatwiejsze. 


Kolej przyjazna niepełnosprawnym

Modernizacje linii kolejowych prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pozwoliły na pełne ich przystosowanie do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Wszystkie przystanki i stacje na linii kolejowej Warszawa – Gdynia, przebudowane w ramach projektu modernizacji zostały wyposażone w windy i pochylnie. Łącznie podwyższono standard ponad 150 peronów. W podobny sposób PLK zmodernizowały trasę biegnącą od granicy z Niemcami przez Wrocław do Opola. W tym roku zakończy się modernizacja odcinka Warszawa – Skierniewice co będzie oznaczało, że trasa Łódź – Koluszki – Warszawa spełnia oczekiwania niepełnosprawnych, opiekunów z dziećmi w wózkach, osób starszych i podróżnych z cięższymi bagażami. Kolejne modernizacje i rewitalizacje m.in. trasy Koluszki – Częstochowa, Zgierz – Łowicz, Zgierz – Łódź Widzew i Kraków – Rzeszów zakładają ten sam standard. 


Tabor komfortowy dla każdego

W tym samym czasie niemal 100 wagonów PKP Intercity zostało przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawiły się w nich wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, przestronne toalety czy rozwiązania ułatwiające wsiadanie i wysiadanie z pociągu (windy, platformy, odpowiednio szerokie drzwi itd.). Najwyższy komfort podróży osobom o ograniczonej mobilności ruchowej oferują pociągi Express Intercity Premium, które od grudnia 2014 r. kursują między największymi polskimi miastami. W trzecim wagonie każdego składu drzwi zewnętrzne są wyposażone w podnośniki ułatwiające wsiadanie i wysiadanie pasażerom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Wybór wagonu nie był przypadkowy – to w nim znajduje się również część barowa i pomieszczenie obsługi pociągu. W maju każdy ze składów zostanie dodatkowo wyposażony w specjalne krzesełko transportowe, które ułatwi podróż osobom poruszającym się o kulach. Za asekurację pasażerów odpowiadać będzie dwóch pracowników drużyny konduktorskiej. Podniesieniu komfortu podróży pociągami PKP Intercity służy wart 4,3 mld zł netto program inwestycyjny. Udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności są uwzględnione we wszystkich realizowanych obecnie i planowanych projektach. Do końca 2015 r. spółka wymieni lub zmodernizuje większość swojego taboru. 


W gotowości do pomocy

Nieustannie poprawiamy jakość obsługi klientów. Standardem jest możliwość zgłoszenia konieczności skorzystania z pomocy w poruszaniu się po terenie dworca. Pasażer o ograniczonej mobilności może to zrobić, dzwoniąc odpowiednio wcześniej pod nr tel. (22) 474 13 13 lub wysyłając maila na adres: cbdk@pkp.pl – wówczas w ciągu maksymalnie 30 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy osobie potrzebującej. W trakcie realizacji jest zakup wózków inwalidzkich do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się na dworcach. Znajdą się one we wszystkich najważniejszych obiektach.

Aby lepiej odpowiedzieć na potrzeby osób niepełnosprawnych, w 2014 r. szkolenia w tym zakresie przeszło prawie 300 pracowników drużyn konduktorskich PKP Intercity. Spółka oferuje pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu czy lokalizacji miejsca w pociągu oraz zapewnia pomoc na każdej stacji, na której zatrzymują się pociągi przewoźnika. 

Warto również wspomnieć, że na stronach pkpsa.pl i rozklad-pkp.pl stworzono zakładkę dedykowaną osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Mogą się tam dowiedzieć wszystkiego na temat przysługujących im praw oraz pomocy, jaką mogą uzyskać od obsługi dworca (wraz z numerami telefonów). 

e-mail
Kolej bez barier
PDF
wtorek, 29 czerwca 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa palcówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa palcówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!
Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

„Myślę, więc nie śmiecę”

„Myślę, więc nie śmiecę”
„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej akcji „Sprzątania świata – Polska 2021 ” „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Czytaj więcej...

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca

Współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w ramach projektu #BajkaOdSerca
Oddziaływania resocjalizacyjne wobec osób pozbawionych wolności mogą mieć różną formę.
Czytaj więcej...

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Oferta dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie aresztu śledczego w zakresie dzierżawy hali i zatrudnienia skazanych.
Czytaj więcej...

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej

Dołącz do Nas i zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”
PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe

Słodka jesień od Wedla dla mieszkańców Pragi-Południe     Warsztaty psychologiczne i edukacyjne, piknik międzypokoleniowy, potańcówka retro - to tylko niektóre działania, które zostaną zrealizowane przez warszawskie organizacje pozarządowe w ramach konkursu grantowego „Wedel od Serca” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Pragi-Południe.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną

Porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną 6 lipca zostało podpisane porozumienie o współpracy naukowo – dydaktycznej pomiędzy płk Radosławem Salakiem - Dyrektorem Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce a prof.
Czytaj więcej...

Dzień Psa w grochowskiej jednostce penitencjarnej

Dzień Psa w grochowskiej jednostce penitencjarnej Dzień Psa został ustanowiony w 2007 roku, 10 lat po wejściu w życie Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Czytaj więcej...

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza.
Czytaj więcej...

PKP wdraża nowy System Informacji

PKP wdraża nowy System Informacji PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na montaż i rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.
Czytaj więcej...

BON Turystyczny

BON Turystyczny Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Nasz piękny kraj stwarza nieograniczone możliwości do familijnego wypoczynku i zwiedzania.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
freekonomia
zwolnieni z teorii
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

freekonomia
pion_koncepcja
freekonomia