Menu
Kurier Praski logo
piątek, 20 kwietnia 2018
sekacz

Gerrymandering po warszawsku

Gerrymandering po warszawsku

Powoli zaczynają docierać do nas sygnały o zbliżającej się kampanii wyborczej w Warszawie. Jeden z kandydatów już odbywa spotkania z mieszkańcami we wszystkich dzielnicach, drugi, za kilka dni, jak już zostanie oficjalnie ogłoszony kandydatem, rozpocznie tę samą procedurę.

 

Jednakże wielu zwykłych obserwatorów polityki, nawet tej samorządowej, nie mówiąc już o Wyborcach, nie uświadamia sobie w pełni (lub nie uświadamia wcale), że o wynikach wyborów do Rady Miasta i Rad Dzielnic nie decydują wyłącznie głosy wyborców. Już ponad 200 lat temu, w uchodzącej za ojczyznę demokracji Ameryce, narodziła się jedna z najskuteczniejszych metod manipulacji wynikami wyborów. Mowa o tak zwanym gerrymandering, czyli takim wyznaczaniu okręgów wyborczych, aby startujący w nich kandydaci mieli jak największe szanse na wygraną.

 

Nazwa pochodzi o nazwiska Elbridge Gerrego, wiceprezydenta USA, który, gdy jeszcze piastował urząd Gubernatora Massachusetts, zasłynął wyjątkowo „kreatywnym” podejściem do wyznaczania granic okręgów wyborczych. Jego działaniom przyświecał jeden cel! Było nim takie wyznaczenie granic okręgów wyborczych, by kandydaci jego ugrupowania mieli jak największe szanse na wygraną. W Polsce przykładem gerrymanderingu były zmiany w ordynacji wyborczej dokonane w 2011 roku, podczas rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i PSL.

 

Ale dlaczego o tym piszę? Otóż w czwartek, 22 marca, na sesji Rady M. St. Warszawy, mająca w niej większość Platforma Obywatelska przyjęła zmiany dotyczące wyznaczenia okręgów wyborczych w listopadowych wyborach do Rad Dzielnic i Rady Miasta Stołecznego Warszawa. Zapytacie Państwo czemu mają służyć te zmiany? Odpowiedz właśnie przed chwilą przeczytaliście powyżej. Zmiany te w mniejszym lub większym stopniu dotyczą WSZYSTKICH osiemnastu dzielnic Warszawy. Trzy dzielnice, gdzie takich manipulacji dokonano najwięcej to Białołęka i dwie Pragi: Północ i Południe.

 

Oczywiście w odpowiedzi na słuszne wątpliwości usłyszycie Państwo wyjaśnienia, że ma to służyć wygodzie wyborców itp. Ale o jakiej wygodzie mówimy, jeśli ludzie przyzwyczaili się do istniejących okręgów od wielu lat, a teraz nagle decyzją „przy zielonym stoliku” zostali potraktowani przedmiotowo? Animatorzy tych zmian próbują zasłaniać się nowelizacją Kodeksu wyborczego, ale ten nakazuje jedynie zmiany w okręgach dziewięcio-mandatowych, których w Warszawie było raptem dwa! Prawda jest prosta - tego rodzaju zmiany w Stolicy mają służyć ludziom aktualnie rządzącym miastem! Czyli przyczynić się do uzyskania przez nich lepszego wyniku wyborczego. Czy się to uda? Zobaczymy już jesienią.

 

Marek Borkowski
Radny Dzielnicy Praga Południe
www.marekborkowski.p

 

e-mail
środa, 28 marca 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Skaryszewski Rozrywkowy?

Skaryszewski Rozrywkowy?
Trwają konsultacje społeczne na temat wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych w parku skaryszewskim.
Czytaj więcej...

Galeria Wileńska kolejny raz ułatwia zatrudnienie mieszkańcom Pragi-Północ

Galeria Wileńska kolejny raz ułatwia zatrudnienie mieszkańcom Pragi-Północ
Drugi rok z rzędu Galeria Wileńska realizuje projekt "Pracuj z nami" skierowany do młodych osób poszukujących pracy.
Czytaj więcej...

Przyszłość Parku Skaryszewskiego w naszych rękach!

Przyszłość Parku Skaryszewskiego w naszych rękach!
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaprasza wszystkich zainteresowanych przyszłością Parku Skaryszewskiego do udziału w konsultacjach społecznych.
Czytaj więcej...

Zostań mistrzem sztuki radiowej w Galerii Wileńskiej

Zostań mistrzem sztuki radiowej w Galerii Wileńskiej
Już w najbliższą sobotę, 14 kwietnia, w Galerii Wileńskiej odbędą się kolejne warsztaty dla dzieci z cyklu „Zostań praskim mistrzem”.
Czytaj więcej...

Wschodni ślad. Praski Przewodnik komiksowy

Wschodni ślad. Praski Przewodnik komiksowy
Powstanie „Praski Przewodnik Komiksowy”.
Czytaj więcej...

Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada

Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada
Pokręć się na wrotkach w Atrium Promenada W Atrium Promenada zapanuje wrotkowe szaleństwo! Na miłośników jazdy na wrotkach przez cały kwiecień, 7 dni w tygodniu, czeka dostępna dla wszystkich mobilna wrotkarnia,  z bezpłatną wypożyczalnią sprzętu.
Czytaj więcej...

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię

Zamiast pić wódkę, poznaj jej historię
Rozmowa z Andrzejem Szumowskim, prezesem Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem Muzeum Polskiej Wódki       Polska Wódka - czy to wdzięczny temat na muzeum? Powinniśmy być z niej dumni, tak jak inne kraje ze swoich alkoholi?    Jest się czym chwalić - Polska Wódka jest jedyną globalną polską marką produktową rozpoznawalną na całym świecie i szanowaną ze względu na jakość.
Czytaj więcej...

„Lojalni Pradze” – nowy mural Galerii Wileńskiej

„Lojalni Pradze” – nowy mural Galerii Wileńskiej
Praga to najbardziej unikalna dzielnica w Warszawie, zasługuje więc na szczególne podkreślenie lokalnego klimatu .
Czytaj więcej...

Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora

Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora Na mapie Warszawy, a dokładnie Pragi-Południe, a jeszcze dokładniej – Grochowa, pojawiło się nowe miejsce o nazwie Skwer Seniora.
Czytaj więcej...

Festiwal kulturaki na Białołęce: KULTURAKI

Festiwal kulturaki na Białołęce: KULTURAKI Wspólne czytanie na scenie wierszy Brzechwy z Grażyną Szapołowską, koncert Budyń Julka Tuwima, Ostry Dyżur Literacki, 5 niezwykłych stref warsztatowych a także goście specjalni: aktorzy, rysownicy, dziennikarze i podróżnicy.
Czytaj więcej...

Królowie Swaneti cz. I

Królowie Swaneti cz. I Co sprawia, że Swanowie są Swanami? Po pierwsze kochają Swanetię.
Czytaj więcej...

Warszawa 2030

Warszawa 2030 Czy to jest wizja, jakiej oczekują mieszkańcy?
Czytaj więcej...

NEVERENDING STORY

NEVERENDING STORY Wpadka budżetu partycypacyjnego na Saskiej Kępie? Miała powstać hala sportowa.
Czytaj więcej...

Unibet prognozuje ruchy „Prezesa” w Warszawie

Unibet prognozuje ruchy „Prezesa” w Warszawie Wybory samorządowe coraz bliżej, ale nadal nie wiadomo, kto zostanie oficjalnym kandydatem PiS na prezydenta Warszawy.
Czytaj więcej...

Wielkanocne show w Atrium Promenada

Wielkanocne show w Atrium Promenada Niezwykłe wodne show na Wielkanoc w Atrium Promenada! Z okazji Świąt Wielkanocnych goście centrum mogą już podziwiać świąteczne pokazy multimedialnej fontanny na głównym pasażu.
Czytaj więcej...

Parasolki, parasolki

Parasolki, parasolki Barbara Szafrańska prowadzi zakład parasolniczy przy Skaryszewskiej 6.
Czytaj więcej...

“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę - alpinizmu spotkanie autorskie z Denisem Urubko

“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę - alpinizmu spotkanie autorskie z Denisem Urubko “Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2018 nr. 17

Video

przydas
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
przydas
przydas
sekacz