Menu
Kurier Praski logo
poniedziałek, 24 stycznia 2022
KP_mas_media

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca!

Książka „Kod Kulturowy” Clotairea Rapaille to niezwykły przewodnik po kilku odmiennych światach. Odwiedzamy Francję, Stany Zjednoczone, Japonię czy Rosję porównując je ze sobą. W krajach tych autor szuka wzajemnych archetypów - pierwotnych wzorców, by wyznaczyć kod kulturowy jednostek, grup czy całych społeczeństw.

Wyznacznikiem tej odmienności jest nieświadomość, a nawet jej trzy rodzaje: nieświadomość jednostki, nieświadomość zbiorowa i trzecia, która stała się przyczynkiem do napisania tej książki : nieświadomość kulturowa.

W publikacji znajdujemy ciekawe rozwinięcie pojęcia imprintu czyli wpojenia pewnych zachowań i nawyków bez których w danej kulturze nie można się obyć. Autor zwraca uwagę na niezwykłe miejsce w naszej głowie. Gadzi mózg, czyli część mózgu która po psychologicznym „ wymaglowaniu” nazwanym sesją odkrywkową ujawnia całą nagą prawdę o nas, naszych preferencjach i naszych wspomnieniach.

W „ Kodzie Kulturowym”doktor Rapaille rozprawia się z kodem kulturowym piękna i otyłości, kodem miłości, uwodzenia i seksu, kodem domu, pracy i pieniędzy.

Jak czytamy w zapowiedzi do książki, to może być ważna lektura dla tych którzy chcieli by się dowiedzieć na jakich zasadach sterują nami seks, pieniądze, zdrowie czy zakupy. Książka może też odpowiedzieć na pytania dlaczego miłość tak często przynosi rozczarowanie i czy otyłość wydaje się rozwiązaniem naszych życiowych problemów.

Książkę pięknie wydało wydawnictwo MT Biznes. Za egzemplarz promocyjny Freekonomia bardzo dziękuje. Na język polski przetłumaczył ją dr. Rafał Paprocki, który opatrzył ją także ciekawym wstępem.

 

Kilka cytatów z książki:

Z części poświęconej kodowi konsumpcji

„ Handlowcy powinni zawsze brać pod uwagę rolę i znaczenie napięcia między zakupami a kupowaniem”

 

oraz z części na temat przesadnego podejścia do zdrowia i …. życia:

„ Hindusi wierzą, że życie ludzkie podzielone jest na cztery etapy. Młodość jest pierwszym i najmniej interesującym. Etap ten należy pokonać względnie szybko, w trakcie nabywając umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w świecie. Kolejny etap to dojrzałość – czas na dzieci, pieniądze i karierę. Etap trzeci to zdystansowanie. Odsuwamy się wtedy od świata i porzuciwszy wyścig szczurów zanurzamy się w literaturze i filozoficznej refleksji. Na czwartym etapie stajemy się kimś w rodzaju pustelnika.....Hindusi nie boją się śmierci, a idea walki z procesem własnego starzenia się jest dla nich absurdalna. „

e-mail
wtorek, 09 listopada 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Informacyjna Gra Planszowa

Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.

Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.
I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie “Szpalty za kratą” organizowanym przez Zakład Karny w Rawiczu dla miesięcznika “Przystanek Grochów” „Szpalty za kratą” Ogólnopolski konkurs „Szpalty za kratą” adresowany był do zespołów redakcyjnych – składających się z osób pozbawionych wolności – wydających periodyczne gazetki zakładowe.
Czytaj więcej...

Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!

Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!
Rewelacyjna podróż przez wieki jaką zaprezentowała nam autorka książki " Wędrówki przez czas" Pani Beata Janowska to zbiór wywiadów z najtęższymi umysłami historii Polski i Europy jaki obecnie nosi nasza umęczona ziemia.
Czytaj więcej...

Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim

Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim
Klub sportowy drukarz warszawa zaprasza wszystkich sympatyków piłki nożnej na wspólne świętowanie z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!!!   W Parku Skaryszewskim oraz na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych rozegrany zostanie w ramach obchodów Święta Niepodległości turniej piłkarski dla rocznika 2011.
Czytaj więcej...

Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca

Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca
#KoszulkaOdSerca Akcja #KoszulkaOdSerca została przygotowana we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, z którą jednostka posiada podpisane porozumienie o współpracy.
Czytaj więcej...

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca!
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Czytaj więcej...

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca! Mariusz Surosz "Praga. Czeskie ścieżki"
Czytaj więcej...

Trwa rekrutacja do Służby Więziennej

Trwa rekrutacja do Służby Więziennej Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy w szeregach Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Freekonomia i KP polecają

Freekonomia i KP polecają Cixin Liu " O mrówkach i dinozaurach" Dom Wydawniczy Rebis
Czytaj więcej...

"Czytanie wzmacnia"

"Czytanie wzmacnia" VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek została zainicjonowana w 2015 roku.
Czytaj więcej...

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

w ZUS rusza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?.
Czytaj więcej...

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów!

Nowa placówka medyczna na Pradze Południe AS-MEDICA, przyjmuje pacjentów! Na Pradze-Południe pojawiła się właśnie nowo otwarta klinika świadcząca szerokie usługi Medyczno-Kosmetologiczne AS Medica.
Czytaj więcej...

VAT EU

  Narracja: Odprawy przesyłek z poza UE przez Pocztę Polską Gra dla 3-6 osób Na motywach gry: Memory Rola graczy: Gracze wchodzą w rolę pracowników Poczty Polskiej S.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
Przydas.pl Sklep na facetów
zwolnieni z teorii
freekonomia
pion_koncepcja

Pogoda

Kurs Walut

Przydas.pl Sklep na facetów
pion_koncepcja
Przydas.pl Sklep na facetów