Freekonomia i Księgarnia Korekty polecają!

Książki warte przeczytania. Na końcu artykułu zamieszczamy też link do odsłuchu felietonu w radiopraga.pl.
Na hasło Freekonomia - 10% rabatu w księgarnii Korekty. Zapraszamy.
Zmierzch demokracji, Anne Applebaum wyd. Agora
Applebaum próbuje opisać rzeczywistość w różnych krajach, w których w ciągu ostatnich lat doszło do bardzo mocnych zgrzytów “w demokratycznym porządku” i w zasadzie po lekturze możemy poczuć się optymistycznie. Do kosza można wrzucić tezę, że kraje Europy Wschodniej, należące kiedyś do Układu Warszawskiego nie dorosły do demokracji i ich społeczeństwa uwielbiają w gruncie rzeczy autorytaryzm.
Demokracja jest niezwykle odpowiedzialnym i wymagającym ustrojem. Każdy, choćby najmniejszy kryzys może zachwiać jej fundamentami. W sytuacjach ekstremalnych, społeczeństwa oczekują szybkich, pewności siebie i zdecydowania skupionych w osobie tyrana. Wolność oraz pluralizm w obliczu zagrożenia zdają się nic nie znaczyć. To mechanizm stary jak świat. Teraz zdecydowanie łątwo jest też takie zagrożenie wykreować, szczególnie w dobie powszechności internetu, łatwości tworzenia fake newsów i ignorancji odbiorców. Przepis na autorytaryzm jest znany, co najmniej od czasów antycznych. Współczesność przynosi jedynie dodatkowe narzędzia, które są chętnie wykorzystywane do politycznych cełow.
W formie precyzyjnej, ale pośród mocnych słów o dzisiejszych politykach – od Kaczyńskiego i Jacka Kurskiego po Borisa Johnsona – Anne Applebaum zastanawia się nad stanem dzisiejszej demokracji. Do czego prowadzi specjalny rodzaj nostalgii, gdy za wszelką cenę chce się zrekonstruować przeszłość, choć to niemożliwe? Dlaczego demagogowie znowu zaczęli wygrywać i czym jest niebezpieczne „średnie kłamstwo”, którym się posługują? Jak politycy o dyktatorskich skłonnościach wykorzystują pandemię koronawirusa?
Applebaum opowiada o Polsce PiS-u, Węgrzech Orbána, Wielkiej Brytanii brexitowców, wreszcie o swojej ojczyźnie – USA – i zdumiewającej prezydenturze Trumpa. Podobieństwa wskazujące na „zmierzch demokracji” są oczywiste. Na szczęście historia uczy, że ona się odradza, czego sami w tej chwili w Polsce zdajemy się doświadczać. Tylko co jeszcze musi się zdarzyć, byśmy rzeczywiście mogli wrócić na demokratyczne tory?
-
Anne Applebaum jest czołową historyczką komunizmu i przenikliwą badaczką współczesnej polityki. Stawia sobie wielkie pytanie, w które sama jest głęboko zaangażowana, zarówno w Europie, jak i w Ameryce: Jak poszła nam demokracja? Jej odpowiedzią jest ten niezwykły dokument, napisany z wnikliwością, inteligencją i zrozumieniem. -
Timothy Snyder, autor „O tyranii”.
Hau. Pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach ludowych z całego świata
Wyd. Marginesy
W relacji łączącej człowieka ze zwierzęciem jest coś prawdziwego, coś starego, coś mądrego i coś pięknego. I temu, kogo nigdy nie budził ostrożny dotyk pyska ani nie słyszał ogona uderzającego energicznie o nocny stolik, umknęło w życiu coś naprawdę cennego. Bo jak mówi indiańskie przysłowie, „Bóg stworzył ziemię, niebo i wodę, księżyc i słońce. Stworzył człowieka, ptaki i zwierzęta. Ale psa nie stworzył. Bo psa już miał”.
Tor Åge Bringsværd przekopał historię świata i literaturę ludową w poszukiwaniu śladów najlepszego przyjaciela człowieka. W tej książce o naturze psa i jego miejscu w naszym życiu Bringsværd przekazuje mity, legendy, baśnie, podania ludowe i mnóstwo zaskakujących ciekawostek dotyczących psów ze wszystkich miejsc i czasów, od mitologii greckiej do ludów Afryki, od religii i filozofii do kreskówek i filmów. Są tu opowieści o psach bogów i czarownic, historia opowiadana przez lud Nyanga w Kongo o tym, jak pies podarował człowiekowi ogień, legenda Inuitów o kobiecie, która poślubiła psa oraz saga o psie, który został królem. Są tu psy niebiańskie, baśniowe i piekielne, a także masa przykładów psiej mowy.
Dzięki temu powstała arcyciekawa i bogato ilustrowana książka o wielowymiarowej historii kultury, ale przede wszystkim o przyjaźni.
„W poszukiwaniu własnych korzeni. Sztambuch rodzinny…” Jan Rzymełka wyd.Sonia Draga
To gotowa do wypełniania książka z tablicami, które ułatwią nam poruszanie się po zakamarkach genealogii, tajemnicach i archiwach rodzinnych. Uzupełniając rubryki sztambucha zbudowanego na bazie prawie 25 lat doświadczeń autora, możemy poznać historię swojego rodu. Odpowiemy sobie na wiele szczegółowych pytań:
• jakie są korzenie mojej rodziny?
• skąd i kiedy przybyli moi przodkowie?
• kiedy pojawiło się w dokumentach nazwisko mojej rodziny?
• jakie cechy fizyczne i talenty mam po kądzieli (czyli po matce), a jakie po mieczu (czyli po ojcu)?
Przy pomocy sztambucha docieramy do świata prawdziwego, aczkolwiek trochę zakurzonego, nie zawsze wygodnego dla własnego sumienia, ale za to dalekiego od zafałszowań. Odkryjemy tajemnicze historie bliskich, tragedie i romanse przodków. Przekonamy się, że warto zbierać pamiątki nie tylko po rodzicach i dziadkach. Ponadto, poszukiwanie prawdy o rodzinie, fascynujące i romantyczne zajęcie na wiele lat, da nam poczucie zakorzenienia.
Wypełniony sztambuch pozwoli zbudować drzewo genealogiczne (jego schemat znajdziemy wewnątrz). Będzie stanowić również relikwię rodzinną, którą można przekazać swoim dorosłym dzieciom, wnukom, aby kontynuowali poszukiwania. To wspaniały podarunek na urodziny, ślub czy złote gody.
https://drive.google.com/file/d/132wjRgZg_r-GxRuKwSKB8q1lICscT0Le/view?usp=sharing
Komentarze