Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej





„Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości." - Cyceron
13 dzień kwietnia corocznie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Polskie Święto państwowe uchwalone zostało 14 listopada 2007 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.
Katyń 1940
Zbrodnia Katyńska to zabicie około 22 tysięcy polskich obywateli dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Ofiarą zbrodni padli chronieni prawem międzynarodowym jeńcy wojenni. wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. oraz osoby cywilne aresztowane przez NKWD. Ten bezprzykładny akt ludobójstwa stanowił nie tylko okrutny cios w kręgosłup i mózg polskiej armii, ale także był elementem planowej akcji eksterminacyjnej, skierowanej przeciwko elicie narodu. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych.
Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych
W ramach kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych wśród funkcjonariuszy oraz osadzonych, na terenie jednostki penitencjarnej można było zapoznać się z wystawą „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. Wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, ukazująca zbrodnię ludobójstwa (wymordowano członków określonej grupy narodowej), zbrodnię wojenną ( jej ofiarą padli jeńcy wojenni) oraz zbrodnię przeciwko ludzkości.
Kadra penitencjarna grochowskiej jednostki w ramach współpracy z Fundacją Dom Kultury zorganizowała zajęcia kształtujące postawy obywatelskie i patriotyczne dla skazanych kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w tutejszej jednostce penitencjarnej. Podczas warsztatów zostały przedstawione najważniejsze fakty dotyczące genezy, skali oraz mechanizmu Zbrodni Katyńskiej. W zajęciach on-line wzięli udział również skazani mężczyźni odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce oraz Areszcie Śledczym w Warszawie-Służewcu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne wszystkie zajęcia prowadzone są w formie wirtualnych spotkań z wolontariuszami. To pierwsze spotkanie trzech jednostek penitencjarnych na warsztatach, w których uczestniczą zarówno skazane kobiety jak i skazani mężczyźni.
Głównym celem organizowanych zajęć jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i historycznej osadzonych oraz pobudzenie do refleksji nad kształtem współczesnego patriotyzmu.
Komentarze