Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 21 czerwca 2018
sekacz

Duch Bieruta nad Warszawą…

Ostatnie wydarzenia w Ratuszu Warszawskim pokazują, że jest potrzebna regulacja dotycząca tzw. Dekretu Bieruta, czyli ustawa reprywatyzacyjna, która wprowadzi przejrzystą i obiektywną ścieżkę odzyskiwania mienia zabranego przez komunistów. Ważne jest, aby nowa ustawa uszanowała własność współczesnych mieszkańców, którzy zgodnie z obowiązującym prawem weszli w posiadanie własności w dobrej wierze, a także trzeba wziąć pod uwagę wkład całego społeczeństwa w odbudowę obiektów będących dziś celem roszczeń. Ponadto tam gdzie obiekty są dziś miejscem użyteczności publicznej, powinno brać się tylko pod uwagę odszkodowanie, a nie zwrot w naturze. Powstające obecnie w Sejmie przepisy powinny rozwiązać problem tzw. "kuratorów", czyli osób trzecich zajmujących się pozyskiwaniem świadectw, domniemanych upoważnień od byłych właścicieli, nierzadko z pominięciem prawa. Widoczne jest to choćby w  sprawie terenów w centrum Warszawy, gdzie „nowi reprezentanci byłych właścicieli” odzyskali teren, który już raz został wykupiony przez skarb państwa od prawowitego wściela. Ustawodawcy powinni także wziąć pod uwagę zniszczenia wojenne jaki podległa stolica i powojenny trud odbudowy jej budynków.  Całe polskie społeczeństwo po wojnie  płaciło w dodatkowych daninach składkę na odbudowę zniszczonej Ojczyzna. Dziś nadal jest głośno o roszczeniach do tzw. „mienia pożydowskiego” i nie chodzi o prawowitych spadkobierców, którzy powinni otrzymać roszczenia w naturze, bądź odszkodowanie, ale o zachodnie kancelarie  prawne, które kreują obraz Polaków – antysemitów, co ma wymusić na polskim rządzie odszkodowanie. Sytuacja ta jest nadal aktualna, pomimo odszkodowania jakie wypłaciła Polska komunistyczna USA, które z utworzonego funduszu miały regulować wypłacanie odszkodowania. Brak ustawy reprywatyzacyjnej, a także skomplikowane prawo dotyczące własności prowadzi do takich spraw jak głośna ostatnio na osiedlu Gocław. Mieszkańcy  części osiedla, na którym stoi kilka bloków mając wykupione na własność mieszkania wraz z hipoteką, otrzymali w ostatnim czasie  informacje od kancelarii prawnej reprezentującej byłych, domniemanych właścicieli gruntów, że będzie pozew o zwrot własności. Lokatorzy wpadli w popłoch, że stracą swoje mieszkania. Tereny do których są roszczenia zostały przekazane w 1989r. przez skarb państwa do nowopowstającej spółdzielni. Dziś okazuje się, że ta umowa może być zaskarżona przez przez przedstawicieli dawnych właścicieli.  Władze dzielnicy zorganizowały spotkanie w tej sprawie, jednakże nadal wielu mieszkańców poinformowanych o roszczeniach do działek na których stoją ich bloki czuje się nadal niedoinformowanymi.   Dlatego też wszyscy liczą na kompromis w parlamencie, który przyniesie nową ustawę reprywatyzacyjną, w której będą zawarte  przepisy zabezpieczające  prawa mieszkańców do swoich lokalów, nawet jeżeli umowy były zawarte z błędem.

 Krzysztof Wysocki, Radny Dzielnicy Praga Południe. 

e-mail
czwartek, 29 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Żywa Biblioteka w Centrum Wielokulturowym

Żywa Biblioteka w Centrum Wielokulturowym
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu Żywa Biblioteka, które odbędzie się w niedzielę 24 czerwca w godzinach 11:00-14:00 w siedzibie Centrum Wielokulturowego w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 54.
Czytaj więcej...

Uwolnij dyrygenta! Muzyczno-technologiczna gra plenerowa dla całej rodziny

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza mieszkańców na grę plenerową z muzyką i technologią w roli głównej.
Czytaj więcej...

Aktywna Rodzina – Kapitan Warszawa Zaprasza do Świata bajek!

Aktywna Rodzina – Kapitan Warszawa Zaprasza do Świata bajek!
  Przenieś się do wspaniałego świata Księgi Dżungli i pomóż Mowgliemu uratować zwierzaki! Każde dziecko kocha bajki! Zresztą, czy ktoś ich nie kocha? Pozwalają nam przenieść się w zupełnie inny, wesoły kolorowy świat! W tym roku już po raz szósty wyruszycie we wspaniałą, pasjonującą podróż przez dzielnice Warszawy, wraz z jej superbohaterem Kapitanem Warszawą! Tym razem zapraszamy Was do gry miejskiej inspirowanej książką Księga Dżungli! Już w sobotę, 30 czerwca spotkajmy się by poznać zwyczaje panujące w dżungli! Wspólnymi siłami będziemy przemierzać zakątki dzikiej natury i ruszymy na ratunek zagrożonym zwierzętom.
Czytaj więcej...

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej

Strefa Rodzica w szpitalu przy ul. Niekłańskiej
19 czerwca w Szpitalu Dziecięcym przy ul.
Czytaj więcej...

RODO jak Yetti?

RODO jak Yetti?
Każdy wie, że RODO już obowiązuje, ale tylko nieliczni wiedzą na czym polega to nowe Unijne Rozporządzenie. Oto kilka istotnych faktów.
Czytaj więcej...

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018

IX edycja Warszawskiego Dnia Sąsiada 2018
Dzień Sąsiada to święto, które oficjalnie obchodzone jest na całym świecie.
Czytaj więcej...

Unique Choice zdradza sekrety kawy

Unique Choice zdradza sekrety kawy
W sobotę 23 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie firmowej kawiarni Unique Choice związanej z manufakturową palarnią kawy.
Czytaj więcej...

Roman Stanisław Dmowski urodzony na Kamionku

środa, 20 czerwca 2018
Roman Stanisław Dmowski, wybitny polski polityk, mąż stanu, publicysta, współzałożyciel Narodowej Demokracji, mieszkaniec Pragi.
Czytaj więcej...

„Mistrzostwa Zakupów” w Galerii Wileńskiej

„Mistrzostwa Zakupów” w Galerii Wileńskiej środa, 20 czerwca 2018
W najbliższy piątek, 22 czerwca, Galerię Wileńską ogarnie nie tylko piłkarska, ale i zakupowa gorączka.
Czytaj więcej...

Spotkanie ze Spitsbergenem (Arktyka)

Spotkanie ze Spitsbergenem (Arktyka) środa, 20 czerwca 2018
    Już w ten czwartek, 21 czerwca 2018 r.
Czytaj więcej...

Galeria Północna zaprasza do najwyżej położonej Strefy Kibica w Warszawie!

Galeria Północna zaprasza do najwyżej położonej  Strefy Kibica w Warszawie! środa, 20 czerwca 2018
Już jutro, 19 czerwca Polska Reprezentacja zagra swój pierwszy mecz w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Czytaj więcej...

Osreopatia

Osteopatia to metoda diagnostyki i leczenia poprzez palpację (dotyk) niezwykle popularna na zachodzie Europy, która w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać.
Czytaj więcej...

Praska perła znowu rozbłyśnie

Praska perła znowu rozbłyśnie (Więcej  wydaniu papierowym) .
Czytaj więcej...

Centrum z prawdziwego zdarzenia

Biblioteka, dom kultury i centrum Uniwersytetów Trzeciego Wieku w jedynym budynku.
Czytaj więcej...

Drugi dom neonów

Mówią, że to cmentarzysko neonów, ale to ich drugi dom.
Czytaj więcej...

O Hollywood na Saskiej Kępie

W połowie maja na księgarniane półki trafi książka „Wątek Sławy Monique Chmielewska-Lehman.
Czytaj więcej...

90 lat ZOO

W związku z 90.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

Przydas.pl Sklep na facetów
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
przydas
sekacz