Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 22 marca 2018
sekacz

Duch Bieruta nad Warszawą…

Ostatnie wydarzenia w Ratuszu Warszawskim pokazują, że jest potrzebna regulacja dotycząca tzw. Dekretu Bieruta, czyli ustawa reprywatyzacyjna, która wprowadzi przejrzystą i obiektywną ścieżkę odzyskiwania mienia zabranego przez komunistów. Ważne jest, aby nowa ustawa uszanowała własność współczesnych mieszkańców, którzy zgodnie z obowiązującym prawem weszli w posiadanie własności w dobrej wierze, a także trzeba wziąć pod uwagę wkład całego społeczeństwa w odbudowę obiektów będących dziś celem roszczeń. Ponadto tam gdzie obiekty są dziś miejscem użyteczności publicznej, powinno brać się tylko pod uwagę odszkodowanie, a nie zwrot w naturze. Powstające obecnie w Sejmie przepisy powinny rozwiązać problem tzw. "kuratorów", czyli osób trzecich zajmujących się pozyskiwaniem świadectw, domniemanych upoważnień od byłych właścicieli, nierzadko z pominięciem prawa. Widoczne jest to choćby w  sprawie terenów w centrum Warszawy, gdzie „nowi reprezentanci byłych właścicieli” odzyskali teren, który już raz został wykupiony przez skarb państwa od prawowitego wściela. Ustawodawcy powinni także wziąć pod uwagę zniszczenia wojenne jaki podległa stolica i powojenny trud odbudowy jej budynków.  Całe polskie społeczeństwo po wojnie  płaciło w dodatkowych daninach składkę na odbudowę zniszczonej Ojczyzna. Dziś nadal jest głośno o roszczeniach do tzw. „mienia pożydowskiego” i nie chodzi o prawowitych spadkobierców, którzy powinni otrzymać roszczenia w naturze, bądź odszkodowanie, ale o zachodnie kancelarie  prawne, które kreują obraz Polaków – antysemitów, co ma wymusić na polskim rządzie odszkodowanie. Sytuacja ta jest nadal aktualna, pomimo odszkodowania jakie wypłaciła Polska komunistyczna USA, które z utworzonego funduszu miały regulować wypłacanie odszkodowania. Brak ustawy reprywatyzacyjnej, a także skomplikowane prawo dotyczące własności prowadzi do takich spraw jak głośna ostatnio na osiedlu Gocław. Mieszkańcy  części osiedla, na którym stoi kilka bloków mając wykupione na własność mieszkania wraz z hipoteką, otrzymali w ostatnim czasie  informacje od kancelarii prawnej reprezentującej byłych, domniemanych właścicieli gruntów, że będzie pozew o zwrot własności. Lokatorzy wpadli w popłoch, że stracą swoje mieszkania. Tereny do których są roszczenia zostały przekazane w 1989r. przez skarb państwa do nowopowstającej spółdzielni. Dziś okazuje się, że ta umowa może być zaskarżona przez przez przedstawicieli dawnych właścicieli.  Władze dzielnicy zorganizowały spotkanie w tej sprawie, jednakże nadal wielu mieszkańców poinformowanych o roszczeniach do działek na których stoją ich bloki czuje się nadal niedoinformowanymi.   Dlatego też wszyscy liczą na kompromis w parlamencie, który przyniesie nową ustawę reprywatyzacyjną, w której będą zawarte  przepisy zabezpieczające  prawa mieszkańców do swoich lokalów, nawet jeżeli umowy były zawarte z błędem.

 Krzysztof Wysocki, Radny Dzielnicy Praga Południe. 

e-mail
czwartek, 29 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Fundacja Służba Niepodległej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Generał Kukliński – Polska samotna misja”

Fundacja Służba Niepodległej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Generał Kukliński – Polska samotna misja”
Fundacja Służba Niepodległej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Generał Kukliński – Polska samotna misja”, której kolejną odsłonę ma przyjemność organizować w Warszawie we współpracy z Izbą Pamięci Generała Kuklińskiego.
Czytaj więcej...

PRASKIE SPOKANIA Z GWIAZDĄ Feliks Falk

PRASKIE SPOKANIA Z GWIAZDĄ  Feliks Falk
onad 15-letni cykl spotkań z najwybitniejszymi artystami polskich scen teatru, opery, estrady i kabaretu, osobowościami ze świata kultury i mediów.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy Zygmunta Hübnera

Odsłonięcie tablicy Zygmunta Hübnera
acja Teatru Myśli Obywatelskiej im.
Czytaj więcej...

Praskie Złotka!

Praskie Złotka!
W dniach 06-09 marca 2018 r.
Czytaj więcej...

WIELKANOC 24.03.2018

WIELKANOC 24.03.2018
Zapraszamy WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW DZIELNICY A W SZCZEGÓLNOŚCI rodziców, dzieci oraz seniorów na wspólne spędzenie czasu na Spotkaniu Wielkanocnym na Placu Szembeka.
Czytaj więcej...

ULICE ZYSKAJĄ NOWE DOŚWIETLENIE

ULICE ZYSKAJĄ NOWE DOŚWIETLENIE
Dbając o bezpieczeństwo pieszych w 22 miejscach na Pradze-Południe zostaną zamontowane dodatkowe słupy oświetleniowe oraz oświetlenia LED o jasnym, kontrastowym świetle, poprawiające widzialność pieszego nie tylko na „zebrze”, ale również w strefie dojścia do niej.
Czytaj więcej...

Kurs Pszczelarski - w Warszawie z Królewskimi pszczołami?

Kurs Pszczelarski - w Warszawie z Królewskimi pszczołami?
Perfekcyjnie zorganizowane, zdyscyplinowane, niezwykle pracowite, a do tego bardzo pożyteczne – pszczoły! Jak dbać o nie profesjonalnie? Jak założyć własną pasiekę? Jak zostać pszczelarzem? Nauczymy Was tego podczas kursu pszczelarskiego w pasiece Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie! A tych, którzy mają już podstawową wiedzę i praktykę pszczelarską, zapraszamy na kurs dla średniozaawansowanych.
Czytaj więcej...

Gocław pamięta o generale Auguście Emilu Fieldorfie

Gocław pamięta o generale Auguście Emilu Fieldorfie
W samo południe w chłodną, zimową niedzielę, 4 marca 2018 roku, Parlamentarzyści, Radni Dzielnicy Praga-Południe – Małgorzata Izdebska, Mirosława Terlecka i Paweł Zalewski, Michał Wieremiejczyk Zastępca Burmistrza Dzielnicy, przedstawiciele parafii pw.
Czytaj więcej...

Zapraszam na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zapraszam na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Witam, uprzejmie zapraszam na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych 04.
Czytaj więcej...

III Turniej Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha

III Turniej Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha Szanowna Publiko i Artyści Śmichu - Chichu! Każdego kto chce podzielić się swoim humorystycznym talentem – ZAPRASZAMY!   Burmistrz Dzielnicy Targówek zaprasza zacnych i szanownych  Państwa w dniu 26 maja do Parku Wiecha przed Teatrem Rampa na spotkanie z niepowtarzalnym humorem, muzyką, tańcem oraz  zabawą podczas całodniowej imprezy Targówek Satyryczny Wiechowisko i III edycji kabaretowego Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha.
Czytaj więcej...

Praga-Południe obniża czynsze swoim najemcom

Praga-Południe obniża czynsze swoim najemcom Kiedy 14 grudnia 2017 roku Rada Warszawy uchwaliła kolejny, wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.
Czytaj więcej...

Wizyta Prezydenta RP - Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wizyta Prezydenta RP - Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęłyu się od wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Pradze przy byłej siedzibie Trybunału NKWD przy ul.
Czytaj więcej...

Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Pragi-Południe, zaprasza Mieszkanki dzielnicy

Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Pragi-Południe, zaprasza Mieszkanki dzielnicy Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, zaprasza Mieszkanki dzielnicy na bezpłatne zajęcia rozrywkowe i sportowe oraz do odebrania bezpłatnych wejściówek na siłownię, kręgielnię i basen.
Czytaj więcej...

Kot też człowiek, szczególnie w zimie

Kot też człowiek, szczególnie w zimie Koty wolno żyjące to mieszkańcy naszego miasta, dla których zima to ciężki czas – przypomina urząd miasta i apeluje do mieszkańców, aby włączyli się w pomoc naszym mniejszym braciom.
Czytaj więcej...

"Msza Warszawska" w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym

"Msza Warszawska" w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Czytaj więcej...

BIB-MAL, czyli Miejsce Aktywności Lokalnej w Bibliotece

BIB-MAL, czyli Miejsce Aktywności Lokalnej w Bibliotece Czytelnicy odwiedzający w ostatnim czasie Bibliotekę im.
Czytaj więcej...

KONKURS "Praski t-shirt"

KONKURS "Praski t-shirt"  Rocznica 370-lecia nadania praw miejskich Pradze już za nami, ale o tym wyjątkowym wydarzeniu chcielibyśmy przypominać przez cały rok.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

przydas
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
przydas
sekacz
przydas