Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 18 stycznia 2018
rajstopy

Duch Bieruta nad Warszawą…

Ostatnie wydarzenia w Ratuszu Warszawskim pokazują, że jest potrzebna regulacja dotycząca tzw. Dekretu Bieruta, czyli ustawa reprywatyzacyjna, która wprowadzi przejrzystą i obiektywną ścieżkę odzyskiwania mienia zabranego przez komunistów. Ważne jest, aby nowa ustawa uszanowała własność współczesnych mieszkańców, którzy zgodnie z obowiązującym prawem weszli w posiadanie własności w dobrej wierze, a także trzeba wziąć pod uwagę wkład całego społeczeństwa w odbudowę obiektów będących dziś celem roszczeń. Ponadto tam gdzie obiekty są dziś miejscem użyteczności publicznej, powinno brać się tylko pod uwagę odszkodowanie, a nie zwrot w naturze. Powstające obecnie w Sejmie przepisy powinny rozwiązać problem tzw. "kuratorów", czyli osób trzecich zajmujących się pozyskiwaniem świadectw, domniemanych upoważnień od byłych właścicieli, nierzadko z pominięciem prawa. Widoczne jest to choćby w  sprawie terenów w centrum Warszawy, gdzie „nowi reprezentanci byłych właścicieli” odzyskali teren, który już raz został wykupiony przez skarb państwa od prawowitego wściela. Ustawodawcy powinni także wziąć pod uwagę zniszczenia wojenne jaki podległa stolica i powojenny trud odbudowy jej budynków.  Całe polskie społeczeństwo po wojnie  płaciło w dodatkowych daninach składkę na odbudowę zniszczonej Ojczyzna. Dziś nadal jest głośno o roszczeniach do tzw. „mienia pożydowskiego” i nie chodzi o prawowitych spadkobierców, którzy powinni otrzymać roszczenia w naturze, bądź odszkodowanie, ale o zachodnie kancelarie  prawne, które kreują obraz Polaków – antysemitów, co ma wymusić na polskim rządzie odszkodowanie. Sytuacja ta jest nadal aktualna, pomimo odszkodowania jakie wypłaciła Polska komunistyczna USA, które z utworzonego funduszu miały regulować wypłacanie odszkodowania. Brak ustawy reprywatyzacyjnej, a także skomplikowane prawo dotyczące własności prowadzi do takich spraw jak głośna ostatnio na osiedlu Gocław. Mieszkańcy  części osiedla, na którym stoi kilka bloków mając wykupione na własność mieszkania wraz z hipoteką, otrzymali w ostatnim czasie  informacje od kancelarii prawnej reprezentującej byłych, domniemanych właścicieli gruntów, że będzie pozew o zwrot własności. Lokatorzy wpadli w popłoch, że stracą swoje mieszkania. Tereny do których są roszczenia zostały przekazane w 1989r. przez skarb państwa do nowopowstającej spółdzielni. Dziś okazuje się, że ta umowa może być zaskarżona przez przez przedstawicieli dawnych właścicieli.  Władze dzielnicy zorganizowały spotkanie w tej sprawie, jednakże nadal wielu mieszkańców poinformowanych o roszczeniach do działek na których stoją ich bloki czuje się nadal niedoinformowanymi.   Dlatego też wszyscy liczą na kompromis w parlamencie, który przyniesie nową ustawę reprywatyzacyjną, w której będą zawarte  przepisy zabezpieczające  prawa mieszkańców do swoich lokalów, nawet jeżeli umowy były zawarte z błędem.

 Krzysztof Wysocki, Radny Dzielnicy Praga Południe. 

e-mail
czwartek, 29 września 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA
DRODZY CZYTELNICY, OGŁASZAMY FOTOGRAFICZNY KONKURS PT.
Czytaj więcej...

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach
2 grudnia 2017 roku w Warszawie w Soho Factory odbędzie się największy w Polsce kiermasz dla psów DOG DAY Festiwal.
Czytaj więcej...

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe W październiku rozpoczęła się akcja społeczna firm Blaupunkt i Airly, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza. W Przedszkolu Niepublicznym „Kraina Magii” na Pradze Południe zamontowano czujnik smogu i przekazano oczyszczacz powietrza. 16 października odbyły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE Poseł na Sejm RP Andrzej Melak, Komitet Katyński oraz Krąg Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Pomordowanych Polaków w KL Warschau.
Czytaj więcej...

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów Zapraszamy na DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów, który odbędzie się 4 marca 2017 roku w Soho Factory przy Mińskiej 25 w Warszawie w godz.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

przydas
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz
Przydas.pl Sklep na facetów