Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 29 września 2022
spojna_koncepcja

Definicja "Systemu Vistulian"

Definicja "Systemu Vistulian"

Vistulian - definicja

to środek masowego przekazu w ramach systemu informacyjnego opartego na grze planszowej. System Vistulian pozwala na przekazanie i archiwizowanie dużych zasobów wiedzy i informacji na kolekcjonerskich kartach do gry będącymi obszernymi artykułami (mogącymi obejmować również zapis: Audio, Video, grafiki, jak również tłumaczenia samych artykułów) opisującymi tematy umieszczone na poszczególnych kartach. W efekcie zastosowania i przeznaczenia system informacyjny Vistulian dedykowany jest przede wszystkim dla czterech rodzajów podmiotów:

 

Gazety Lokalne – w ramach bezpłatnej gazety lokalnej system Vistulian umożliwia archiwizację bieżących wydarzeń, edukacyjne przedstawianie lokalnej historii oraz promocję lokalnych przedsiębiorców, całość skomponowana jest w postaci lokalnej dedykowanej gry planszowej.

 

Jednostki Samorządu Terytorialnego – System Vistulian podobnie jak w przypadku Gazet Lokalnych występuje w postaci dedykowanej gry planszowej, zbiorów karcianych czy pojedynczej karty (ramach gazety lokalnej).

 

Instytucje Kultury – dedykowana gra planszowa wraz z talią kart lub pojedynczą kartą ukierunkowane są na prezentację zbiorów, dorobku, publikacji, wydarzeń aktualnych i historycznych.

 

Przedsiębiorstw – spersonalizowana gra planszowa wraz z kartami lub pojedynczą kartą przygotowaną do publikacji w formie prezentacji infrastruktury przynależnej do podmiotu, produktów i usług firmy.

 

Odbiorcami systemu Vistulian są osoby znajdujące się w przedziale wiekowym 10-60 lat posługujące się telefonem komórkowym. Wymóg użytkowania smartphone’a uwarunkowany jest ze względu na rozszerzony dostęp do treści dostępnych przy wykorzystaniu QR kodów zawartych na kartach, planszy do gry oraz wszelkich materiałach umieszczonych w ramach struktury systemu Vistulian. 

 

Planowany rozwój ukierunkowany jest udostępniane publikowanych kart na stronach partnerów Systemu oraz zbiorczo na wspólnej stronie projektu vistulian.pl / vistulian.com. System docelowo pozwoli również na wprowadzanie do obiegu kart i ich zawartości tworzonych przez samych czytelników. Komunikacja dwukierunkowa gdzie dedykowany odbiorca staje się również nadawcą informacji, tworząc w ten sposób zmaterializowany system portalu społecznościowego, pozwoli użytkownikom jednocześnie na urozmaicenie rozgrywki w przypadku gry planszowej, jak również na czynne zaangażowanie się w wymianę istotnych treści informacyjnych. 

 

Mechanizm rozgrywki jest bardzo prosty, a oparty jest na scenariuszu, gdzie użytkownicy wcielają się postacie redaktorów (wydwców) lokalnych przewodników lub gazet. Gracze mają za zadanie przygotowanie autorskich publikacji na podstawie już pozyskanych kart (kart / artykułów - nic nie musisz pisać). System gry ma charakter modułowy, gdzie rozgrywkę można dowolnie rozbudowywać o karty z różnych żródeł lub publikacji. 

 

System gry Vistulian jest Grą czasu rzeczywistego, która charakteryzuje się ciągłością pojawiania się nowych informacji na kartach, na witrynie redakcji oraz pod kodami QR zamieszczonymi na planszy i kartach. Gra pozwala odtworzyć realia pracy redakcji periodyku, gdzie zasadniczą kwestią jest czas realizacji, dobór treści oraz objętość artykułu i ich „cięcie”. Cięć artykułów w rozgrywce dokonuje się symbolicznie poprzez wzajemne zadawanie pytań zagadek przez poszczególnych graczy.

 

System Vistulian pozwala również na tworzenie alternatywnych scenariuszy gry z wykorzystaniem np. poszczególnych typów kart, to gracz decyduje jak potoczy się gra i jakie zasady zostaną przyjęte. Nieograniczone możliwości zależą jedynie od wyobraźni użytkowników. 

 

Pierwszą odsłonę Gry Vistulian (pierwotnie nazwaną „Buduj Pragę”) zrealizował Kurier Praski w dniu 21 października 2020 poprzez rozkolportowanie gazety wraz z załączoną planszą do gry w nakładzie 35 tys. egzemplarzy. Nakład bezpłatnej gazety został rozdystrybuowany na terenie warszawskiej Pragi-Południe i Pragi-Północ.

 

Informacyjna Gra Palnszowa

 

 

Plansza do gry Vistulian - do pobrania  plik HD

Talia Kart Podstwowych - do pobrania

Instrukcja do Gry Vistulian

Karty do Pobrania na arkusz A4

 

 

Vistulian jest pierwszy na Polskim rynku modułowy system nowej formy wielostronnej komunikacji. System oparty jest na ramach bezpłatnej gazety lokalnej, a przedstawiony i realizowany w formie gry Planszowej. Vistulian jest rozkolportowany od 21 października 2020 roku na terenie warszawskiej Pragi-Południe, Pragi-Północ w nakładzie 35 tys. egzemplarzy Główną ideą przyświecającą systemowi Vistulian jest zasada KPRM – Korzystam, Promuję, Redaguję, Modyfikuję, gdzie każdy użytkownik, zarówno redaktor, organy samorządowe, instytucje pozarządowe, przedsiębiorcy, a przede wszystkim czytelnicy, mają realny wpływ na kształtowanie zawartości przekazu informacyjnego poprzez możliwość dodawania informacji na stronie redakcji, a następnie w systemie gry. Gra jest odzwierciedleniem codzienności towarzyszącej redakcji prawdziwego wydawnictwa. Gracze wcielają się w postacie redaktorów lokalnej gazety lub przewodników, w ramach których użytkownicy tworzą osiem stron prasowych na podstawie rzeczywistych, aktualnych i wciąż wydawanych informacji. Gra czasu rzeczywistego ze względu na ciągłość pojawia się nowych informacji na kartach, na witrynie redakcji oraz pod kodami QR zamieszczonymi na planszy i kartach. Gra pozwala odtworzyć realia pracy redakcji periodyku, gdzie kwestią istotną jest czas realizacji, dobór treści oraz objętość artykułu i ich „cięcie”.

FAQ

e-mail
Definicja <i>Systemu Vistulian</i>
PDF
wtorek, 29 grudnia 2020

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Informacyjna Gra Planszowa

Wystawy malarstwa Marcela Marcina Marczuka pt. California Sunshine

Wystawy malarstwa Marcela Marcina Marczuka pt. California Sunshine
13.07.2022 godz. 19.00 Galeria Elektra, ul. Dobra 31 Wstęp wolny
Czytaj więcej...

Narciarski Dzień Dziecka w Capital Ski – konkurs!

Narciarski Dzień Dziecka w Capital Ski – konkurs!
Narciarski Dzień Dziecka w Capital Ski – konkurs! Nasi Czytelnicy mają szansę wygrać sesję narciarską dla dziecka w Capital Ski.
Czytaj więcej...

Śmierć ostatniego z tygrysów żyjących w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

Śmierć ostatniego z tygrysów żyjących w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym
Warszawski Ogród Zoologiczny za pośrednictwem swych mediów społecznościowych przekazał informację o śmierci tygrysicy Ratu.
Czytaj więcej...

Gry Informacyjne

Gry Informacyjne
  Gry są obecne w kulturze praktycznie od początków istnienia znanych nam cywilizacji.
Czytaj więcej...

Co słychać w Centrum Praskim Koneser

Co słychać w Centrum Praskim Koneser
Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza.
Czytaj więcej...

Decydująca faza walki o Play-Off – SKK Polonia Warszawa podejmie zespół Ślęzy Wrocław, wicelidera Energa Basket Ligi Kobiet

Decydująca faza walki o Play-Off – SKK Polonia Warszawa podejmie zespół Ślęzy Wrocław, wicelidera Energa Basket Ligi Kobiet
    Ekstraklasowy zespół koszykarek Polonii Warszawa powraca do hali Centrum Sportu Wilanów, by w sobotę 5 lutego o godz.
Czytaj więcej...

Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.

Miesięcznik “Przystanek Grochów” najlepszym periodykiem wśród zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce.
I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie “Szpalty za kratą” organizowanym przez Zakład Karny w Rawiczu dla miesięcznika “Przystanek Grochów” „Szpalty za kratą” Ogólnopolski konkurs „Szpalty za kratą” adresowany był do zespołów redakcyjnych – składających się z osób pozbawionych wolności – wydających periodyczne gazetki zakładowe.
Czytaj więcej...

Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!

Nieoczywiste rozmowy o dziejach świata. Poleca Freekonomia!
Rewelacyjna podróż przez wieki jaką zaprezentowała nam autorka książki " Wędrówki przez czas" Pani Beata Janowska to zbiór wywiadów z najtęższymi umysłami historii Polski i Europy jaki obecnie nosi nasza umęczona ziemia.
Czytaj więcej...

Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim

Turniej piłkarski w Parku Skaryszewskim Klub sportowy drukarz warszawa zaprasza wszystkich sympatyków piłki nożnej na wspólne świętowanie z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!!!   W Parku Skaryszewskim oraz na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych rozegrany zostanie w ramach obchodów Święta Niepodległości turniej piłkarski dla rocznika 2011.
Czytaj więcej...

Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca

Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca #KoszulkaOdSerca Akcja #KoszulkaOdSerca została przygotowana we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, z którą jednostka posiada podpisane porozumienie o współpracy.
Czytaj więcej...

Freekonomia poleca!

Freekonomia poleca! Wydawnictwo MT Biznes
Czytaj więcej...
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
sekacz
zwolnieni z teorii
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

pion_koncepcja
pion_koncepcja
pion_koncepcja