Menu
Kurier Praski logo
poniedziałek, 18 grudnia 2017
sekacz

Czujność na medal

Czujność na medal

Od dawna wiadomo, że dbałość o historię oraz zabytki nie miałaby szans powodzenia, gdyby nie czujność lokalnych mieszkańców, wspierana przez organizacje pozarządowe.
Budowa Trasy Świętokrzyskiej na praskim odcinku budzi niepokój społeczników od dawna. Pierwsze interwencje w zakresie jej destrukcyjnych skutków podejmowało Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”. Chodziło wtedy o wycinkę drzew w parku Michałowskim oraz plany rozbiórkowe na terenie dawnego kompleksu młyńskiego. W tej drugiej sprawie interweniowało Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu (SKC) wraz ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich Oddział w Warszawie (SNAP) w zakresie działań podejmowanych przez stołecznego konserwatora zabytków oraz Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami, które dotyczyły ochrony i odpowiedniego zabezpieczenia zabytkowego kompleksu. Z prowadzonej przez SKC ze stołecznym konserwatorem zabytków korespondencji wynika, że inwestor nie wystąpił o nadzór archeologiczny nad prowadzoną inwestycją, czego skutkiem była interwencja SNAP w okolicy Dworca Wschodniego w dniu 29.05.2016.
Hanna Plicicka-Ciura, prezes SNAP, dzień wcześniej (28.05.2016 r.) zaalarmowana została o dużym nagromadzeniu szczątków kostnych znajdujących się w jednym z wykopów w rejonie planowanej budowy drogi. Interweniując z ramienia SNAP przeprowadziłam oględziny we wskazanym przez panią Izę i panią Reginę miejscu, które poinformowały o znalezisku. W czasie oględzin natrafiono jedynie na odłamki kości, wykop natomiast był już zasypany. Obie panie, zachowując czujność, chwilę przed zasypaniem wykopu zdążyły zabezpieczyć kilka całych kości, które przekazały podczas oględzin do badań. Analiza antropologiczna przeprowadzona przez biegłą sądową Katarzynę Kuźniarską wykazała, że znalezione części szkieletów są pochodzenia zwierzęcego, prawdopodobnie wieprzowego i wołowego.
Prawdopodobieństwo odnalezienia zbiorowej mogiły zostało więc wykluczone. Skąd zatem wzięły się kości zwierząt hodowlanych na tak dużych głębokościach? Być może są to pozostałości po śmietniku zorganizowanym na potrzeby rzeźni miejskiej działającej na Pradze od drugiej połowy XIX wieku, niemniej jednak pani Izie oraz pani Reginie należą się serdeczne podziękowania za postawę i szybką interwencję. 

Anna Straszyńska

e-mail
poniedziałek, 13 czerwca 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA
DRODZY CZYTELNICY, OGŁASZAMY FOTOGRAFICZNY KONKURS PT.
Czytaj więcej...

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach
2 grudnia 2017 roku w Warszawie w Soho Factory odbędzie się największy w Polsce kiermasz dla psów DOG DAY Festiwal.
Czytaj więcej...

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe W październiku rozpoczęła się akcja społeczna firm Blaupunkt i Airly, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza. W Przedszkolu Niepublicznym „Kraina Magii” na Pradze Południe zamontowano czujnik smogu i przekazano oczyszczacz powietrza. 16 października odbyły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE Poseł na Sejm RP Andrzej Melak, Komitet Katyński oraz Krąg Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Pomordowanych Polaków w KL Warschau.
Czytaj więcej...

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów Zapraszamy na DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów, który odbędzie się 4 marca 2017 roku w Soho Factory przy Mińskiej 25 w Warszawie w godz.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

artreepoziom
sekacz

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
sekacz
sekacz
artreepoziom