Menu
Kurier Praski logo
środa, 16 stycznia 2019
sekacz

Część I Praga-Południe kolebką polskiej motoryzacji

Część I Praga-Południe  kolebką polskiej motoryzacjiHala główna Centralnych Warsztatów Samochodowych, dalej brama wjazdowa i budynek biurowy, połowa lat 20. ubiegłego wieku.Na tyłach Centralnych Warsztatów Samochodowych, czołgi FT-17 po naprawie z 1. Pułku Czołgów, około 1920 roku.Dział napraw silników CWS, około 1923-1925 roku.

Pierwszym polskim przedsiębiorstwem motoryzacyjnym uruchomionym po odzyskaniu niepodległości były Centralne Warsztaty Samochodowe Ministerstwa Spraw Wojskowych przy ul. Terespolskiej 34/36 w stołecznej dzielnicy Praga-Południe. Powstały już pod koniec 1918 roku na terenie byłych niemieckich warsztatów remontowych Zentrale Automobilwerstatte der Heeresverwaltung Oberost, zorganizowanych w dawnej fabryce manometrów Szeffera i Budenberga. 11 listopada 1918 roku, po opuszczeniu przez Niemców Warszawy, komitet robotniczy samorzutnie objął zakład w zarząd i przekazał go ukonstytuowanym władzom polskim. CWS początkowo pełniły funkcje warsztatów remontowych różnorodnego taboru samochodowego i motocyklowego oraz czołgów Renault 17 FT odradzającego się Wojska Polskiego. 
Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na pojazdy mechaniczne dla wojska już w 1919 roku uruchomiono tam produkcję części zamiennych i nadwozi samochodowych, a po zakończeniu wojny z Rosją bolszewicką także montownię samochodów osobowych i półciężarowych Ford T i TT.
W 1920 roku, w czasie inwazji wojsk bolszewickich na Warszawę, w CWS wyprodukowano 16 samochodów pancernych FT-B model 1920, konstrukcji pracownika warsztatów inż. Tadeusza Tańskiego. Ze względu na niewielkie gabaryty, ruchliwość i zwrotność oraz siłę ognia (ckm), pancerny Ford FT-B wykazywał dużą przydatność w specyficznych warunkach wojny manewrowej. Po zakończeniu działań bojowych w warsztatach zbudowano z blach niepancernych 25 czołgów ćwiczebnych typu Renault FT-17.
Pierwszym polskim samochodem osobowym był CWS T-1, konstrukcji inż. Tadeusza Tańskiego, zbudowany w Centralnych Warsztatach Samochodowych w sierpniu 1925 roku. Prototypowy samochód miał nietypowe rozwiązanie konstrukcyjne. Można go było rozebrać jednym kluczem płaskim 17x29 i śrubokrętem. Tę cechę posiadały także samochody CWS z późniejszej produkcji seryjnej. 
Wśród osiągnięć produkcyjnych CWS warto wspomnieć także 10 przyczep „Labo-foto CWS” dla lotnictwa, silniki 02P do napędu radiostacji w samolotach oraz nadwozia specjalne do pojazdów różnych typów.
W październiku 1927 roku połączono Centralne Warsztaty Samochodowe, Centralne Warsztaty Łączności i Centralne Warsztaty Saperskie, tworząc Centralne Warsztaty Inżynierii (CWInż.). W myśl wytycznych Ministerstwa Spraw Wojskowych miały wytwarzać nowy sprzęt i remontować wyposażenie wojsk technicznych, głównie przy zastosowaniu materiałów krajowych. 
W marcu 1928 roku, na terenie dawnych Centralnych Warsztatów Samochodowych przy ul. Terespolskiej 34/36 (dzisiaj Chodakowska) utworzono Państwowe Zakłady Inżynierii (PZInż.), które przejęły potencjał gospodarczy Centralnych Warsztatów Inżynierii. Zakłady powiększyły się znacznie w roku 1930, gdy przyłączono przejęte przez Bank Gospodarstwa Krajowego zadłużone Zakłady Mechaniczne „Ursus” SA w Czechowicach (dzisiejszy Ursus, dzielnica Warszawy). W latach 1928-1930 produkcję samochodów CWS prowadziła Państwowa Wytwórnia Samochodów PZInż., zlokalizowana także na posesji dawnych CWS.
Państwowe Zakłady Inżynierii były wielozakładowym przedsiębiorstwem skomercjalizowanym tzn. działającym na zasadach prawa handlowego. System ten można porównać w pewnym stopniu do obecnego przedsiębiorstwa państwowego, pokrywającego wydatki ze sprzedaży swoich wyrobów. Udział Skarbu Państwa w majątku fabryki wynosił 84 proc. Nadzór państwowy sprawowało Ministerstwo Spraw Wojskowych poprzez Radę Administracyjną. Każdorazowym jej przewodniczącym był delegat tego resortu. Rada podejmowała tylko najbardziej istotne decyzje ekonomiczno-produkcyjne i rozwojowe, a dyrekcja naczelna miała możliwość nieskrępowanego działania. Warto więc wymienić zespoły dyrekcyjne, zasłużone dla polskiej motoryzacji. Do roku 1934 dyrektorem PZInż. był płk inż. Kazimierz Meyer, a jego zastępcami: inż. Jan Śmigielski (d/s technicznych) i mjr Roman Formulewicz (d/s administracyjnych). W latach 1934–1937 stanowisko dyrektora naczelnego obejmował dr inż. Adam Kręglewski, dyrektorem technicznym był inż. Jan Dąbrowski, a administracyjno-handlowym mgr Zygmunt Rakowicz. Ostatni zespół dyrekcyjny: inż. Wiesław Januszewski, inż. Stanisław Brzeziński i mgr Mieczysław Soroko, działał jeszcze w czasie walk wrześniowych 1939 roku.
PZInż. obok zasadniczej produkcji seryjnej wytwarzały bardzo duży asortyment wyrobów w małych seriach, co pozwalało na wszechstronny rozwój kadry techniczno-konstrukcyjnej, technologów i organizatorów produkcji oraz stwarzało możliwości podniesienia kwalifikacji majstrów i robotników.
Produkcję seryjną realizowano na podstawie umów licencyjnych podpisanych w maju 1930 roku ze szwajcarską firmą „Adolphe Saurer” SA w Arbon i w październiku 1931 roku z turyńską firmą FIAT. Zawarcie umowy z Saurerem, krytykowane w ówczesnej prasie niefachowej, było posunięciem słusznym, dostarczając krajowi trwałe i ekonomiczne, znane ze swej jakości silniki wysokoprężne sześcio-, a później czterocylindrowe (wersje podstawowe o mocy odpowiednio 85 KM i 65 KM) oraz podwozia ciężarowe 4- i 6-tonowe, a później także 5-tonowe. Umowa zapewniała możliwość wprowadzenia do produkcji wszystkich nowości szwajcarskiego partnera oraz stałą współpracę konstrukcyjną.
Saurery budowane w Warszawie w PZInż. (silniki w Czechowicach-Ursusie, nadwozia przy ul. Terespolskiej), a w pierwszym okresie tylko montowane, przeznaczone były do karosowania także jako autobusy. Były to pojazdy miejskie lub międzymiastowe z 30-45 miejscami siedzącymi, w tym słynne „Zawraty” z nadwoziami z PZInż. Autobusy Saurer były mimo wysokiej ceny, szeroko stosowane na terenie Warszawy i całego kraju, między innymi w Gdyni, Krakowie, Wilnie i w komunikacji międzymiastowej, gdzie najpoważniejszym ich użytkownikiem była Komunikacja Samochodowa PKP. Prędkość maksymalna autobusów wynosiła 76 km/h, a zużycie oleju napędowego około 25 1/100 km.
Silniki 6-cylindrowe, przekonstruowane w PZInż., stosowane były między innymi w czołgach 7TP i gąsienicowych ciągnikach artyleryjskich C7P, a unowocześnione silniki 4-cylindrowe na przykład w krajowych supernowoczesnych samochodach ciężarowych PZInż. 703 z kabiną kierowcy typu wagonowego nad silnikiem i pochodnych oraz w próbnym, nowatorskim półgąsienicowym ciągniku artyleryjskim - PZInż. 202.


dr Jan Tarczyński, 
Joanna Kurczab, 
Damian Rząp
Centralna Biblioteka Wojskowa
im. Marszałka 
Józefa Piłsudskiego 
w Warszawie 

e-mail
poniedziałek, 13 czerwca 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu
Od maja 2017 roku na terenie Północnego Mazowsza działa jedna z  dwóch Mazowieckich Brygad Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza
Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza:  do udziału w psychoedukacyjnej grupie wsparcia w ramach projektu „Edukacja i Wsparcie w Demencji: realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Praga Południe m.
Czytaj więcej...

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury
Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury przy niskich kosztach ogrzewania Jak zadbać o ciepły dom w zimie i nie zbankrutować? W zimie utrzymanie optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu, tak aby było ciepło i komfortowo, stanowi niekiedy prawdziwe wyzwanie.
Czytaj więcej...

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje
Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku.
Czytaj więcej...

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców
Jak wyglądała Twoja dzielnica 10 lat temu? A jeszcze 10, 20 lub nawet 50 lat wcześniej? Nawet komuś, kto całe życie mieszkał w jednym miejscu, czasami trudno jest sobie przypomnieć, jakie zmiany zaszły w jego otoczeniu.
Czytaj więcej...

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych
Jako absolwent wydziału Socjologii prowadzę od 4 lat w ramach wydawanej gazety Kurier Praski badania na temat życia społecznego w wymiarze samorządowym / lokalnym na terenie Warszawy.
Czytaj więcej...

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku
Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty.
Czytaj więcej...

Pyszne i zdrowe dania na jesień

Pyszne i zdrowe dania na jesień
W jesienne słoty rozgrzewające i pyszne danie od razu poprawi nam humor. Smaczne nie musi jednak oznaczać wysokokaloryczne. Podpowiadamy jak w maksymalnie 30 minut wyczarować lekkie i sycące posiłki.
Czytaj więcej...

Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga

Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga poniedziałek, 14 stycznia 2019
  Teoria wyzwolenia.
Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji! W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Pomyłka... (opowiadanie)

Pomyłka... (opowiadanie) Warszawa, wrzesień 1944r.
Czytaj więcej...

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe? Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe? Trwa II etap konsultacji dotyczący handlowych ulic Pragi.
Czytaj więcej...

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł.

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł. Do 4 września można głosować w konkursie „Zmieniaj świat”, organizowanym przez firmę Budimex.
Czytaj więcej...

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół „Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
Czytaj więcej...

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry!

Już wkrótce w Kurierze Praskim plansza do gry! Pierwsza edycja Gry Lokalnej "Buduj Pragę" juz wkrótce zostanie przekazana czytelnikom Kuriera Praskiego.
Czytaj więcej...

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz

Mistrzynią Polski Magdalena Włodarkiewicz Magdaleny Włodarkiewicz 15 letnia pływaczka trenująca na pływalni WSM przy ulicy Kawęczyńskiej 36, która została Mistrzynią oraz V-ce Mistrzynią Polski Juniorów 15 letnich w stylu klasycznym na dystansach 50 i 100 klasycznym.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz
sekacz
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin