Menu
Kurier Praski logo
piątek, 22 lutego 2019
sekacz

90 lat ZOO

W związku z 90. urodzinami warszawskiego ogrodu zoologicznego Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało wystawę poświęconą jego historii i mieszkańcom. Historia ZOO jest nierozerwalnie związana z historią Pragi i całej stolicy. Zwiedzający będą mogli m.in. posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć częściowo animowane filmy o zwierzętach, podziwiać obraz namalowany ręką szympansicy Lucy, a także... zobaczyć kupę słonia... Wystawa jest czynna do 16 września, a zakupiony bilet do ZOO uprawnia do wejścia na wystawę za 1 zł.

Olka

 

 

„90. urodziny warszawskiego ZOO”

Najnowsza wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

 

Ile wody może naraz wypić spragniony wielbłąd? Czy samiec goryla jest troskliwym ojcem? A może jesteś ciekaw, o czym świadczy lwia grzywa? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznamy już 18 kwietnia na nowej wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, przygotowanej z okazji 90 lat istnienia ZOO.

 

„90. urodziny warszawskiego ZOO” to okazja, żeby oddać głos zwierzętom, których pokolenia zamieszkiwały Ogród Zoologiczny. Biografie warszawskich słoni, lwów, niedźwiedzi, wielbłądów, małp i hipopotamów przeplatają się w filmowych opowieściach z historią ZOO, Warszawy i świata. Są podobne do losów ludzi. Zwierzęta są przewodnikiem po wystawie. Są obecne na prawie każdej fotografii – także w części poświęconej ludziom, którzy w ZOO znaleźli swoje miejsce pracy, odpoczynku, czasem schronienie – opowiada kuratorka wystawy, Anna Mizikowska.

 

Historia ZOO jest zarazem historią warszawskiej Pragi i całej stolicy. Tworzyli ją dyrektorzy Ogrodu, opiekunowie zwierząt, zwiedzający, a także Żydzi ukrywający się w ZOO
w czasie wojny. Niezwykłym fotograficznym portretom towarzyszą archiwalne nagrania dźwiękowe. Goście muzeum będą mogli sami przenieść się do pierwszych lat istnienia ZOO, robiąc rodzinne zdjęcie w tak zwanym monidle, stylizowanym
na lata międzywojenne.

 

Główna część wystawy poświęcona jest zwierzętom oraz ich historiom. To one dominują. Ich perspektywa jest najważniejsza. Odwiedzający znajdą się w otoczeniu jak z dżungli, w którym, w odróżnieniu od ZOO, nic nie odgradza zwierząt od ludzi.

Ważną częścią wystawy jest 6 filmów, poświęconych 6 gatunkom zwierząt. Autorami tych częściowo animowanych obrazów są studenci łódzkiej Filmówki. Głosu animowanym zwierzętom użyczył aktor Jarosław Boberek. Lektorem całości została Krystyna Czubówna.

 

Honorowe miejsce na wystawie zajmuje obraz namalowany ręką szympansicy Lucy. Konserwatorzy malarstwa, którzy mieli okazję oglądać to płótno, byli pod wrażeniem ekspresji Lucy – wspomina Anna Mizikowska. Szympansica Lucy maluje w ZOO od 2010 roku, a namalowany przez nią obraz trafił na pocztówki i znaczki pocztowe. Trwają prace nad linią odzieży inspirowanej twórczością małpy.

 

Prócz obrazu namalowanego przez Lucy, dosyć niecodziennym i oryginalnym eksponatem jest kupa słonia. Świeża jest zielona – jak rośliny, które słoń zjadł. Jest w niej tyle niestrawionej celulozy, że używa się jej do wyrobu ozdobnego papieru.

Autorzy wystawy zapraszają także do udziału w wydarzeniach towarzyszących. Najbliższe z nich, warsztaty z tworzenia kolażu, odbędą się w sobotę 21 kwietnia o godz. 10:30 i 14:30. Na warsztaty obowiązują zapisy online.

Zaplanowano także czwartkowe spotkania z Pracownikami ZOO, zwiedzanie wystawy z kuratorem, warsztaty plastyczne, specjalne lekcje muzealne i Dziką Praską Noc Muzeów[1].

 

Ważne

Bilet do warszawskiego ZOO (zakupionego w dniach od 18 kwietnia do 16 września 2018 roku), uprawnia do wejścia na wystawę o ZOO w Muzeum Warszawskiej Pragi za 1 zł.

 

Kurator i kierownik projektu: Anna Mizikowska

Scenariusz wystawy, scenariusze filmów, teksty: Anna Mizikowska

Konsultacja merytoryczna z ZOO: Katarzyna Myszkorowska, Uliana Kałążny, Agata Borucka, Anna Tadra i opiekunowie zwierząt

Projekt plastyczny: Maja Zaleska

Figury zwierząt: Waldemar Sochaj i Mieczysław Chmura

Monidło i kolaż: Nadia Riley

Animacje: Alicja Adamska, Artur Hanaj, Aleksandra Kucwaj, Aleksandra Wit

Montaż filmów o zwierzętach: Dorota Roś

Czytała: Krystyna Czubówna 

Głos postaci animowanych: Jarosław Boberek

Realizacja nagrań: Magdalena Wojtulanis

Wykonanie wystawy: JURTOM II Tomasz Jochemski oraz z Muzeum Warszawy: Ksenia Góreczna, Ewa Lenczewska, Marek Góreczny, Adam Rogowski, Marek Lisik, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański, Leszek Sokołowski, Krzysztof Cedro.

Materiały archiwalne: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Archiwum Polskiego Radia, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum ZOO, Fundacja Panda, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy. Wykorzystano fotografie A. Rząśnickiego i H. Poddębskiego.

 

Wystawa współtworzona z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie.

 
e-mail
sobota, 09 czerwca 2018

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

"Zrozumieć kapitalizm" nowa książka Karola Skorek

"Zrozumieć kapitalizm" nowa książka Karola Skorek
„Zrozumieć kapitalizm” to książka, która nie zadowoli ani socjalisty, ani klasycznego liberała i bodaj w tym właśnie tkwi jej największa zaleta.
Czytaj więcej...

Droga do WOT- u przez Internet

Droga do WOT- u przez Internet
  Do listy spraw urzędowych, które można załatwić przez Internet dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu

Terytorialsi już ponad rok na północym mazowszu
Od maja 2017 roku na terenie Północnego Mazowsza działa jedna z  dwóch Mazowieckich Brygad Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej...

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza

Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza
Centrum Wspomagania Pamięci zaprasza:  do udziału w psychoedukacyjnej grupie wsparcia w ramach projektu „Edukacja i Wsparcie w Demencji: realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Praga Południe m.
Czytaj więcej...

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury

Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury
Proste sposoby na utrzymanie optymalnej temperatury przy niskich kosztach ogrzewania Jak zadbać o ciepły dom w zimie i nie zbankrutować? W zimie utrzymanie optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu, tak aby było ciepło i komfortowo, stanowi niekiedy prawdziwe wyzwanie.
Czytaj więcej...

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje
Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku.
Czytaj więcej...

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców

Warszawskie dzielnice w oczach mieszkańców
Jak wyglądała Twoja dzielnica 10 lat temu? A jeszcze 10, 20 lub nawet 50 lat wcześniej? Nawet komuś, kto całe życie mieszkał w jednym miejscu, czasami trudno jest sobie przypomnieć, jakie zmiany zaszły w jego otoczeniu.
Czytaj więcej...

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych

Ankieta - glosuje.org Życie społeczno-polityczne na poziomie samorządów lokalnych Jako absolwent wydziału Socjologii prowadzę od 4 lat w ramach wydawanej gazety Kurier Praski badania na temat życia społecznego w wymiarze samorządowym / lokalnym na terenie Warszawy.
Czytaj więcej...

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

Rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty.
Czytaj więcej...

Pyszne i zdrowe dania na jesień

Pyszne i zdrowe dania na jesień W jesienne słoty rozgrzewające i pyszne danie od razu poprawi nam humor. Smaczne nie musi jednak oznaczać wysokokaloryczne. Podpowiadamy jak w maksymalnie 30 minut wyczarować lekkie i sycące posiłki.
Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji!

Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini w warszawskim ZOO. Poznaj nowych bohaterów stacji! W niedzielę, 16 września w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się Dzień Przyjaciół Rybki MiniMini
Czytaj więcej...

Pomyłka... (opowiadanie)

Pomyłka... (opowiadanie) Warszawa, wrzesień 1944r.
Czytaj więcej...

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe?

Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe? Jakie usługi są potrzebne na Pradze-Północ i Pradze-Południe? Trwa II etap konsultacji dotyczący handlowych ulic Pragi.
Czytaj więcej...

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł.

Południowo-praski projekt walczy o 500 000 zł. Do 4 września można głosować w konkursie „Zmieniaj świat”, organizowanym przez firmę Budimex.
Czytaj więcej...

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół

Dach wedlowskiej fabryki domem dla pszczół „Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Maj 2018 nr. 18

Video

sekacz
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
sekacz
sekacz
Close

Uwaga nowy Regulamin Redakcji,
Zanim wyślesz do nas materiał prasowy
zapoznaj się z jego treścią.

 

zakładka Redakcja > Regulamin