Menu
Kurier Praski logo
czwartek, 05 sierpnia 2021
wizytowki

5 lat Ogrodów Polsko-Niemieckich i 30 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie

5 lat Ogrodów Polsko-Niemieckich i 30 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie

 

  • Ogrody Polsko-Niemieckie mają pięć lat.
  • Powstały dla upamiętnienia Traktatu między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku, który podpisano 30 lat temu.
  • 11 czerwca odbyło się w Ogrodach uroczyste otwarcie nowej Ławy–Fali ufundowanej przez Ambasadę Niemiec w Warszawie.

Kiedy w 1931 roku Emil Wedel postanawia przenieść swoją fabrykę czekolady na warszawską Pragę, sytuuje ją po północnej stronie Parku Skaryszewskiego, który na mapie miasta jest także obiektem zupełnie nowym. Powstał kilkanaście lat wcześniej, ale staraniem władz miejskich szybko się rozrasta. 70 lat później zostanie uznany za najpiękniejszy polski park i za trzeci najładniejszy park miejski w Europie.

Zarówno urokliwy „Skaryszak” jak i sąsiadująca z nim fabryka - dzieło rodziny Wedlów, którzy przybyli do Polski z Niemiec pod koniec XIX wieku, będą miały wpływ na wybór lokalizacji pod Ogrody Polsko-Niemieckie, których powstanie zainicjuje w 2016 roku Ambasada Niemiecka. Ogrody mogłyby stanowić naturalne przedłużenie parku, a bliskość fabryki założonej przecież przez emigranta, który połączył w jedno kulturę polską i niemiecką są wręcz symboliczne.

Ogrody symbolizują wydarzenie z naszej wspólnej historii – 30-rocznicę podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku. Traktat regulował niemal wszystkie płaszczyzny – od bezpieczeństwa, polityki, gospodarki, po prawodawstwo i ochronę środowiska, ale jego podstawową wartością stała się współpraca pomiędzy dwoma społeczeństwami, które po latach wrogości zaczynały wreszcie zasypywać przepaść. Sąsiadujący ze sobą od wieków Niemcy i Polacy mogli zacząć się lepiej poznawać, nastąpiła wymiana młodzieży, nawiązano 650 umów partnerskich pomiędzy regionami. Ale zbliżenie było możliwe nie tylko dzięki setkom dokumentów, ale przede wszystkim poprzez osobiste kontakty i rozmowy mieszkańców dwóch krajów, którzy mieli wspólny cel – dostanie życie w dobrej atmosferze, ze świadomością, że za płotem jest sąsiad, na którego można liczyć.

Dlatego inicjatywa powstania Ogrodów Polsko-Niemieckich, które miałyby upamiętnić pracę na rzecz dobrych relacji między sąsiadami, tak bardzo przypadła do serca Fundacji Polsko-Niemieckiej, która podjęła się opieki nad projektem. Bo pielęgnowanie przyjaźni przypomina pielęgnowanie ogrodu – stanowi proces długi, żmudny i wymagający zaangażowania.

Rewitalizacja terenu według projektu polsko-niemieckiej pracowni architektury krajobrazu, rozpoczęła się od nowych nasadzeń, takich jak miłorzęby, jarząb Arnolda „Golden Wonder”, żywopłoty z grabu i cisu, modrzewie, rośliny drzewiaste, rośliny cebulowe, historyczne odmiany jabłoni oraz łąka z rodzimymi gatunkami ziołorośli i traw. Jak wszystko w Ogrodach, dobór gatunków ma wymiar symboliczny, bo łączy bogatą tradycję kultury ogrodowej Polski i Niemiec.

Najnowszym nabytkiem Ogrodów jest długa na 8,4 metra Ława – Fala. 11 czerwca została oficjalnie otwarta przez fundatora - Ambasadę Niemiec, w obecności przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Przyjaciół Ogrodów.

Po pięciu latach istnienia Ogrody są już symbolem sąsiedzkiej solidarności. Ich opiekunowie i mieszkańcy Pragi, w ramach wolontariatu odnowili nawierzchnię ścieżek, zrewitalizowali pompę ręczną, a teren wyposażyli w ławki z drewna pochodzącego z certyfikowanych plantacji.

- Te ogrody to wspaniała inicjatywa także dla darczyńców – nie tylko wspieramy powstanie zielonych terenów, które w czasach walki o klimat mają szczególne znaczenie, nie tylko przyczyniamy się do rozwijania dobrych stosunków pomiędzy sąsiadami, ale także zostawiamy coś po sobie przyszłym pokoleniom. Zasadzić drzewo i patrzeć jak rośnie to wielka radość – mówi Cornelius Ochman, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej -  Dołączcie do nas, zachęcamy do wpłat przez stronę internetową.

Podstawą finansowania Ogrodów Polsko-Niemieckich była dotacja z niemieckiego MSZ. Dziś partnerami strategicznymi są także Ambasada Niemiec w Warszawie, Miasto Warszawa, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Kluby Rotary z Niemiec i Polski oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Z biegiem czasu do grona sponsorów i donatorów dołączyły firmy, m.in. Wedel, Siemens, Mercedes-Benz, T-Mobile, mBank, Hochtief, Bosch, Pepsico, Bayer, fundacja Heinrich Boell Stiftung, stowarzyszenia i osoby prywatne.

Z okazji 30 rocznicy podpisania traktatu polsko-niemieckiego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej jeszcze w czerwcu ogłosi otwarty konkurs na opracowanie koncepcji wizualnej małej formy architektonicznej. Tematem jest refleksja nad dobrym sąsiedztwem – jak spędzać czas razem i obok siebie. Nagroda główna – umowa na realizację projektu wynosi 100 tys. zł.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w sierpniu 2021 roku.

e-mail
5 lat Ogrodów Polsko-Niemieckich
PDF
wtorek, 15 czerwca 2021

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod

Pozostałe informacje

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”

PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”
PTTK Trakt zaprasza na wycieczkę z cyklu „Letnich Spacerków po Warszawie”.
Czytaj więcej...

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe

Rekrutacja trwa! Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe
Nowe bezpłatne Przedszkole Publiczne Edulica na Pradze-Południe.
Czytaj więcej...

Wstąp w szeregi Służby Więziennej

Wstąp w szeregi Służby Więziennej
Szukasz satysfakcjonującej pracy- zostań funkcjonariuszem Służby Więziennej.
Czytaj więcej...

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 14 sierpnia możecie obejrzeć niezwykłą wystawę Rośliny i zwierzęta.
Czytaj więcej...

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa

Warszawa znów się zazieleni - Rusza 38. Konkurs Miasta Stołecznego Warszawa
Wielka wymiana sadzonek   Każdy, kto zajmuje się hodowlą i ogrodnictwem zastanawia się czasem, co zrobić z nadwyżką sadzonek lub ma w swojej kolekcji rośliny, którym chciałby dać nowe życie.
Czytaj więcej...

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński

Pociągiem z Warszawy nad Zalew Zegrzyński Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza.
Czytaj więcej...

PKP wdraża nowy System Informacji

PKP wdraża nowy System Informacji PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na montaż i rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.
Czytaj więcej...

BON Turystyczny

BON Turystyczny Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Nasz piękny kraj stwarza nieograniczone możliwości do familijnego wypoczynku i zwiedzania.
Czytaj więcej...

Kolej bez barier

Kolej bez barier Likwidacja barier architektonicznych na niemal 100 dworcach i 700 peronach, modernizacja 100 wagonów i zakup nowoczesnych składów zespolonych, czytelna informacja pasażerska oraz zapewnienie najwyższego standardu obsługi – to tylko część działań zrealizowanych od 2012 r.
Czytaj więcej...

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop

Coraz lepszy przewóz towarów po torach w gop Przewoźnicy korzystają z przebudowanej linii od Bytomia do Zabrza Biskupic.
Czytaj więcej...

Baltic Pipe

Baltic Pipe O  projekcie Baltic Pipe Projekt Baltic Pipe realizowany jest w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ-SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
Czytaj więcej...

Przekop Mierzi Wiślanej

Przekop Mierzi Wiślanej Obecnie na budowie kontynuowane jest m.
Czytaj więcej...

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych 15 czerwca to Światowy Dzień Praw Osób Starszych którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych oraz upowszechnienie wiedzy o zagwarantowanych prawach seniorów.
Czytaj więcej...

Freekonomia zaprasza na wywiad z pisarzem Wojciechem Chmielewskim.

Freekonomia zaprasza na wywiad z pisarzem Wojciechem Chmielewskim. Książka miesiąca miesięcznika Twórczość. Wydawnictwo Czytelnik.
Czytaj więcej...

Nasz aktualny numer

Listopad 2020 nr. 19
freekonomia
zwolnieni z teorii
freekonomia
Przydas.pl Sklep na facetów

Pogoda

Kurs Walut

Przydas.pl Sklep na facetów
pion_koncepcja
Przydas.pl Sklep na facetów