Menu
Kurier Praski logo
niedziela, 21 stycznia 2018
rajstopy

185. Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

185. Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

Ponad 200 rekonstruktorów starło się pod Olszynką Grochowską w rocznicę najkrwawszej bitwy w czasie powstania listopadowego. Żywą lekcję historii obserwowały tłumy warszawiaków.
W inscenizacji wzięła udział piechota, kawaleria oraz artyleria - wszyscy uzbrojeni i ubrani w mundury z epoki. Rekonstruktorzy stworzyli półtoragodzinne widowisko wypełnione szczękiem broni, hukiem dział i wystrzałami armat. 
Odegrano najważniejsze momenty walki, w której poległo ok. 8 tys. żołnierzy polskich i blisko 10 tys. rosyjskich.
25 lutego 1831 roku 40-tysięczna armia polska stanęła naprzeciw 60-tysięcznego wojska rosyjskiemu, maszerującego na Warszawę. Olchowy lasek na polach Grochowa był ostatnim punktem obrony miasta. Dzięki skutecznemu oporowi polskiej armii plan szturmu cara Mikołaja I na Warszawę nie powiódł się, a dowodzący rosyjską armią Iwan Dybicz w marcu 1831 r. wycofał się z Mazowsza na Podlasie.
Inscenizacja historyczna, która odbyła się w sobotę (27.02), to tylko jedna z form uczczenia walk powstańców z carskim wojskiem. Wydarzenia te wspominano również w niedzielę. W czasie drugiego dnia obchodów odprawiona została msza św. w kościele Najczystszego Serca Maryi. Jak co roku mieszkańcy i zaproszeni goście udali się do Alei Chwały i pod Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską, gdzie odczytano apel poległych oraz złożono wieńce i kwiaty. W uroczystościach wzięły udział m.in. władze samorządowe Pragi-Południe, Rembertowa oraz Pragi-Północ.
Tegoroczne obchody organizowały władze Pragi-Południe, Rembertowa, Stowarzyszenie Olszynka Grochowska, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, grupy rekonstruktorów oraz dowództwo Garnizonu Warszawa.
    MaG

e-mail
wtorek, 08 marca 2016

Komentarze

Nick
E-mail - nie jest wyświetlany w serwisie, służy do kontaktu z redakcją
Twój komentarz
Security Image
Nieprawidłowy kod
secpol - baner  artykuł

Pozostałe informacje

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA

KONKURS FOTOGRAFICZNY BOŻONARODZENIOWA PRAGA
DRODZY CZYTELNICY, OGŁASZAMY FOTOGRAFICZNY KONKURS PT.
Czytaj więcej...

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach

Akcja malowania bombek na rzecz zwierząt w schroniskach
2 grudnia 2017 roku w Warszawie w Soho Factory odbędzie się największy w Polsce kiermasz dla psów DOG DAY Festiwal.
Czytaj więcej...

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe

Akcja #WarszawaOddycha na Pradze Południe W październiku rozpoczęła się akcja społeczna firm Blaupunkt i Airly, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza. W Przedszkolu Niepublicznym „Kraina Magii” na Pradze Południe zamontowano czujnik smogu i przekazano oczyszczacz powietrza. 16 października odbyły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.
Czytaj więcej...

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau. ZAPROSZENIE Poseł na Sejm RP Andrzej Melak, Komitet Katyński oraz Krąg Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Pomordowanych Polaków w KL Warschau.
Czytaj więcej...

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów

DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów Zapraszamy na DOG DAY FESTIWAL - Festiwal Smaków i Akcesoriów dla psów, który odbędzie się 4 marca 2017 roku w Soho Factory przy Mińskiej 25 w Warszawie w godz.
Czytaj więcej...

Katalog firm

 
secpol - baner  artykuł

Nasz aktualny numer

Kwiecień 2017 nr. 16

Video

przydas
przydas

Pogoda

Kurs Walut

Korki w Warszawie

Prędkość przejazdu w km/h google maps traffic legend
Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów
Przydas.pl Sklep na facetów